Niekiedy dopiero podczas myślenia o założeniu rodziny zdajemy sobie sprawę z tego, jak wiele spraw wymaga przemyśleń i solidnego planowania. Trzeba pamiętać, że dzieci są istotami szczególnymi, które ze względu na swoje cechy potrzebują stałego nadzoru osób dorosłych i przyjaznego im otoczenia. O to ostatnie warto zadbać zawczasu, stwarzając bezpieczny dom dla dziecka przed jego urodzinami. Poniżej wskazujemy jak tego dokonać!
Po pierwsze: posprzątaj
Wydawać by się mogło, że jest to oczywista czynność, którą należy wykonać przed pojawieniem się nowego członka rodziny. Okazuje się, że nie wszyscy przyszli rodzice wpadają na ten pomysł, zapominając o tak kluczowej czynności.
Mówiąc o sprzątaniu, mamy tu na myśli zarówno pozbycie się nieużywanych, zalegających w domu przedmiotów, jak i zwykłe – prawie że świąteczne – porządki. Wyrzucenie starych rzeczy pozwoli uwolnić przestrzeń, która z pewnością się Wam przyda, i co najważniejsze – zminimalizuje liczbę alergenów (jak np. kurz) krzątających się po Waszych domach!
Jeśli chodzi o doraźne sprzątanie, to oczywiście powinno ono być wykonywane jako standardowa czynność w każdym domu. Kiedy pojawiają się w nim dzieci, sprawa wymaga nieco większej staranności i zaangażowania – chyba nie chcielibyście, by Wasze pociechy pełniły funkcję odkurzacza lub mopa do podłogi?
Pochowaj niebezpieczne przedmioty
Usunięcie zagrożeń w postaci niebezpiecznych przedmiotów jest kluczowym elementem każdego bezpiecznego domu dla dziecka. Należy tutaj zwrócić uwagę zarówno na małe, jak i duże obiekty. Te o niewielkich rozmiarach maluch może wziąć do ręki i próbować połknąć (co jest pierwszym krokiem do zadławienia). Nierzadko zdarza się, że nawet niepozornymi przedmiotami dziecko może się zranić – trzeba więc zadbać o pochowanie w zasadzie wszystkich swobodnie leżących do pewnej wysokości rzeczy.
Niebezpieczeństwo mogą także stanowić meble i inne duże przedmioty znajdujące się w domu. Szczególnym zagrożeniem jest umeblowanie, które może się przewrócić np. w wyniku ciągnięcia przez dziecko, dlatego obowiązkowo należy je trwale przymocować np. do ściany lub podłogi. Spore ryzyko niosą też ze sobą wszelkie szklane elementy jak chociażby blaty nowoczesnych stolików.
Nie można także zapominać o gniazdkach elektrycznych, które stanowią szczególne zagrożenie dla zdrowia i życia dzieci. W tym przypadku warto zaopatrzyć w specjalne nakładki.
Zlikwiduj ostre krawędzie
Ostro zakończone stoły, biurka i schody absolutnie nie mogą istnieć w Twoim domu, jeśli dziecko zaczyna samodzielnie się po nim poruszać. Uderzenie w takie niebezpieczne krawędzie może skutkować poważnym uszczerbkiem na zdrowiu. Ostre krawędzie i rogi mebli zabezpieczyć można osłonami narożników z tworzywa sztucznego.
Zabezpiecz drzwi, okna i schody
Zadbanie o odpowiednie zabezpieczenie drzwi, okien i schodów to kolejna czynność, którą powinni wykonać wszyscy odpowiedzialni rodzice którym zależy, by ich dom był bezpieczny dla każdego dziecka.
W przypadku drzwi, należy:
- wymienić klamki na takie, z którymi kontakt nie skończy się np. wybitym okiem czy innymi, poważnymi urazami;
- zabezpieczyć drzwi z elementami szklanymi – szczególnie, jeśli są to drzwi w starym typie (z wielkimi wstawkami ze szkła);
- zadbać o to, by mechanizm otwierający znajdował się na wysokości niedostępnej dla dzieci.
Okna natomiast warto wyposażyć w blokady zapobiegające otworzeniu przez dzieci, lub klamki, do których otwarcia niezbędne jest posiadanie kluczyka.
Zabezpieczenie schodów sprowadza się do zainstalowania balustrady, przez którą nie będzie w stanie przecisnąć się dziecko, oraz do odpowiedniej ochrony stopni. Dobrym pomysłem będzie też zamontowanie bramki ochronnej na schody, która skutecznie powstrzyma wszelkie próby samodzielnych wędrówek.
Podsumowanie
Aby stworzyć bezpieczny dom dla dziecka, należy zadbać o naprawdę sporo – większych i mniejszych – rzeczy. Zorganizowanie pozbawionych zagrożeń czterech kątów jest jednak konieczne, jeśli zależy nam na zdrowiu i życiu malucha.