Niskie wynagrodzenie, nieodpowiednia atmosfera, nadmiar obowiązków zawodowych- to jedne z głównych powodów, dla których decydujemy się zmienić miejsce zatrudnienia. Należy jednak wziąć pod uwagę, że decyzja związana ze zmianą pracy powinna być przemyślana i podjęta w pełni świadomie.
Jak rozwiązać problem w obecnym zakładzie pracy?
Zanim podejmiemy decyzję o zmianie pracy, warto zastanowić się, czy nie istnieje jakiś sposób, aby rozwiązać problem, który jest powodem naszego zwolnienia? Najczęściej chcemy zrezygnować z pracy ze względu na:
- zbyt niskie wynagrodzenie,
- nadmiar obowiązków zawodowych,
- niepisany obowiązek pracy w godzinach nadliczbowych,
- nieodpowiednią atmosferę,
- brak wsparcia ze strony zarządzających.
Kwestię niskiego uposażenia czy nadmiaru obowiązków można próbować wyjaśnić z przełożonym, który często owych problemów nie dostrzega. Warto nakreślić mu, dlaczego chcemy zmian i co właściwie jest nie tak, jak powinno. Rozmowa z przełożonym to jeden z głównych środków, po jaki należy sięgnąć, chcąc rozwiązać konkretny problem. Jeśli natomiast nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, można zastanawiać się nad zmianą miejsca zatrudnienia.
Emocje na bok
Jednym z podstawowych błędów, jaki popełnia większość pracowników, jest działanie w emocjach. Kolejna niska wypłata czy niestosowna uwaga ze strony managera może przelać czarę goryczy, jednak mimo wszystko nie należy działać pod wpływem negatywnych odczuć, gdyż może mieć to bardzo przykre konsekwencje. Najgorsze, co możemy zrobić, to w przypływie złości złożyć wypowiedzenie, nie mając jednocześnie nic innego na oku. Do zmiany pracy należy podejść na spokojnie, mając na uwadze przede wszystkim swoje własne dobro. Gdy emocje nieco opadną, warto przemyśleć, jak dokładnie ma wyglądać zmiana miejsca zatrudnienia i jakie są nasze oczekiwania. Następnie możemy przejść do szukania ofert pracy.
Jak szukać nowej pracy?
Znalezienie nowej pracy nie zawsze jest proste, zwłaszcza jeśli działamy w hermetycznej branży. Zacznijmy od zaktualizowania swojego CV oraz napisania uniwersalnego listu motywacyjnego. Pracodawca zawsze wymaga przesłania życiorysu, czasami również musimy do niego dołączyć list motywacyjny, dlatego warto mieć go przygotowany. Nowa praca powinna spełniać nasze oczekiwania, zatem nie odpowiadajmy na ogłoszenia, których nie jesteśmy do końca pewni. Zanim złożymy aplikację, sprawdźmy proponowane wynagrodzenie (to jednak nie zawsze jest podawane) oraz opinie o firmie. Dzięki temu unikniemy tak zwanych „złych rekrutacji” na stanowiska, których w rzeczywistości nie chcemy objąć. Pamiętajmy, że uczestnicząc w nich, tracimy przede wszystkim nasz cenny czas. Ponadto w wielu przypadkach, aby wziąć udział w rozmowie rekrutacyjnej, należy wybrać urlop, gdyż najczęściej odbywają się one w godzinach biznesowych.
Oferty pracy można szukać albo bezpośrednio na stronach internetowych firm, w których chcielibyśmy pracować, albo w darmowych serwisach pracy albo w płatnych.
Kiedy lepiej nie zmieniać pracy?
Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, kiedy jest najlepszy moment na zmianę pracy, jednak można wytypować kilka sytuacji, w których lepiej wstrzymać się ze zmianą miejsca zatrudnienia. Zastanówmy się nad tym, gdy:
- w najbliższym czasie planujemy dłuższe zwolnienie lekarskie- spowodowane na przykład wyjazdem na turnus rehabilitacyjny,
- nasza sytuacja finansowa w danym momencie nie jest stabilna,
- planujemy zaciągnąć kredyt hipoteczny- banki niechętnie finansują osoby, które dopiero co zmieniły pracę,
- nie do końca wiemy, czy dalej chcemy pracować w tej samej branży- lepiej więc dać sobie nieco więcej czasu na przemyślenia.
Jednocześnie pamiętajmy, że zmiana pracy to bardzo ważne wydarzenie w naszym życiu. Jeśli w danym momencie borykamy się z różnego typu problemami natury emocjonalnej czy rodzinnej, to lepiej odłożyć decyzję o przejściu do innego zakładu. Oczywiście, decyzja ta zawsze jest kwestią indywidualną- czasami czynnik finansowy czy trudna, a wręcz bardzo niesprzyjająca atmosfera w pracy narzucają nam zmiany, nawet gdy obecnie nie pora na nie.
Zmiana pracy – długotrwały proces
Zmiana miejsca zatrudnienia to długi proces, który rozpoczyna się od znalezienia najlepszych dla nas ofert. Następnie otrzymujemy zaproszenia na rozmowy rekrutacyjne, a gdy w końcu otrzymamy propozycję współpracy, będziemy musieli jeszcze przetrwać okres wypowiedzenia, który może wynosić nawet 3 miesiące. W niektórych przypadkach istnieje możliwość pójścia na ugodę z pracodawcą i skrócenie okresu wypowiedzenia, jednak przełożeni nie zawsze są skorzy do takich ustępstw. Musimy więc liczyć się z tym, że od momentu podjęcia decyzji o zmianie pracy, do wprowadzenia naszego planu w życie może minąć nawet kilka miesięcy. Jedynie w nielicznych przypadkach pracę można zmienić w kilka tygodni, a nawet dni.