Tarcze diamentowe do cięcia betonu

Tarcze diamentowe do betonu to liczna grupa narzędzi. Wśród nich są tarcze uniwersalne, do cięcia świeżego i twardego betonu.

Uniwersalne tarcze diamentowe do betonu

To największa grupa wśród narzędzi diamentowych. Są one przeznaczone do cięcia najbardziej popularnych materiałów betonowych, których twardość najczęściej wynosi od C15/C20 do C45/50. Należy przy tym zauważyć, że fachowcy na budowach mają do czynienia z materiałami betonowymi o twardości od C15/20 do C25/C30 w postaci bloczków fundamentowych, krawężników, płyt chodnikowych itp. Ponieważ materiały te dla narzędzi diamentowych są stosunkowo łatwe w obróbce, uniwersalne tarcze diamentowe do betonu wytwarza się z zastosowaniem ekonomicznej technologii spiekania segmentów z ich stalowym korpusem. Narzędzia te, w zależności od wykonania, mają dwa rodzaje ostrzy diamentowych: segmentowe lub pierścieniowe typu turbo. Zastosowanie segmentów i pełnych pierścieni typu turbo wydatnie zwiększa szybkość cięcia i dlatego wyposażone w nie tarcze wykorzystuje się w pracach, w których podstawowym parametrem jest szybkość pracy.

Omawiana tarcza diamentowa do betonu nie zasługiwałaby na miano uniwersalnej, gdy nie mogła ciąć dużej gamy materiałów budowlanych. Jak wiadomo, z powodzeniem stosuje się ją na każdym placu budowy do obróbki kamienia, dachówek ceramicznych, cegieł, pustaków itd. Nie można jednak ciąć nią żelbetonu, gdyż jest to niemożliwe – nie z powodów technicznych, istnieje bowiem duże prawdopodobieństwo przegrzania tarczy.. Dlatego do cięcia żelbetonu stosuje się wyłącznie tarcze diamentowe wykonane w technologii spawania laserowego segmentu z ich stalowym korpusem – takich, które ma w swojej ofercie np. firma Klingspor. Taka tarcza diamentowa do betonu ma bowiem o wiele wyższą wytrzymałość mechaniczną od tarczy wyprodukowanej w technologii spiekania segmentów.

Uniwersalne tarcze diamentowe do betonu i żelbetonu

Technologia spawania laserowego zapewnia wysoką wytrzymałość mechaniczną, co gwarantuje bezpieczne cięcie żelbetonu tarczami. Technologia ta nie tylko podwyższa bezpieczeństwo, ale także istotnie zwiększa żywotność tarcz diamentowych. Ma też pozytywny wpływ na wydajność cięcia, gdyż pozwala na pełniejsze wykorzystanie mocy szlifierek kątowych, przecinarek czy pił stołowych, m.in. poprzez możliwość bezpiecznej aplikacji dużych posuwów.

Wśród tarcz diamentowych do betonu, wykonanych w technologii spawania laserowego, ważną grupę stanowią uniwersalne tarcze diamentowe do betonów średniej twardości i żelbetonu. W porównaniu z tarczami uniwersalnymi wykonanymi technologii spiekania ich zakres aplikacji został poszerzony głównie o żelbeton. Narzędzi tych używa się także do cięcia innych materiałów budowlanych, wśród których na pierwszym miejscu wymienia się piaskowiec i granit.

Co istotne, konstrukcja tarcz produkowanych w technologii spawania laserowego jest wyłącznie segmentowa. W narzędziach tych stosuje się segmenty gładkie lub turbo (ryflowane bocznie), które zwiększają m.in. efektywność cięcia. Bardzo ważną odmianą omawianych narzędzi są tarcze z segmentami turbo pokrytymi tytanem, np. Klingspor DT 900 B SPECIAL. Narzędzia te oferują najwyższą jakość wykonania, a w tym maksymalną wydajność i żywotność.

Tarcze diamentowe do betonu twardego

Wykonane są w technologii spawania laserowego i od tarcz uniwersalnych różnią się głównie optymalizacją segmentów do cięcia twardego betonu i żelbetonu. Ich metaliczne spoiwo jest więc stosunkowo miękkie. Segmenty tych tarcz, podobnie jak uniwersalnych, mogą być albo gładkie, albo typu turbo.

Tarcze diamentowe do betonu świeżego

Produkuje się je w technologii spawania laserowego i wyposaża w segmenty o stosunkowo twardym spoiwie. Większość tarcz do betonu świeżego ma segmenty gładkie, w nielicznych stosuje się oba ich rodzaje: gładkie oraz typu turbo. Każda tarcza diamentowa do betonu świeżego posiada segmenty ochronne, które zabezpieczają ją przed starciem laserowych spawów łączących stalowy dysk z segmentami roboczymi. Oprócz betonu świeżego omawianymi tarczami diamentowymi można ciąć takie materiały abrazyjne, jak: asfalt, piaskowiec, jastrych itp.

Średnice tarcz diamentowych do betonu

Tarcze diamentowe do betonu produkowane są w różnych średnicach: od 115 do 500 mm. Biorąc pod uwagę rozmiar, narzędzia te można podzielić na tarcze o średnicach 115-230 mm napędzane szlifierkami kątowymi oraz na tarcze 300-500 mm do przecinarek spalinowych oraz różnego rodzaju pił stołowych. Należy tu odnotować, że jeden z najczęściej stosowanych rozmiarów ma tarcza diamentowa do betonu 230 mm. Można ją więc także zastosować w akumulatorowych przecinarkach tarczowych. W takim wypadku tarcza diamentowa do betonu 230 mm umożliwia wykonanie cięcia na głębokość nawet do 88 mm. Oznacza to możliwość przecinania elementów o co najmniej 13 mm większej grubości niż z użyciem dużej szlifierki kątowej (przeważnie 60-65 mm).

Omawiane tarcze diamentowe do betonu, w tym każda tarcza diamentowa do betonu 230 mm, umożliwiają wykonanie cięć zarówno na sucho, jak i mokro. Ze względu na większą skuteczność obniżania temperatury segmentów podczas cięcia zaleca się tam, gdzie to możliwe i uzasadnione, stosowanie chłodzenia wodnego. Eliminuje ono zapylenie oraz ma pozytywny wpływ na żywotność tych narzędzi.