Na co zwracamy uwagę podczas doboru źródła ciepła do domu? Od zawsze priorytetem jest ekonomiczność. Mimo, że na przestrzeni lat cenimy coraz bardziej ekologiczność i komfort eksploatacji urządzeń grzewczych, to nadal na pierwszym miejscu jest niski koszt ogrzewania budynku. Na rynku są dostępne opcje, które doskonale wpisują się w te wymagania. Niezwykle dużą popularność zyskały w ostatnich latach kotły na ekogroszek. Wielu ludziom, kotły na paliwo stałe kojarzą się z przestarzałymi „kopciuchami”, jednak czasy tych pieców bezpowrotnie minęły a urządzenia grzewcze zasilane ekogroszkiem to innowacyjne produkty o wysokiej sprawności.
Obecnie, kotły na ekogroszek to technologia utrzymująca idealny balans między kosztami inwestycyjnymi i eksploatacyjnymi a ekologicznością. Potwierdza to certyfikat Ecodesign, którego celem jest ograniczenie emisji i rzetelna ocena wydajności kotła. Nie dziwi więc fakt, że piece 5 generacji (np. Defro) są wciąż pierwszym wyborem wielu inwestorów, wyprzedzając w tej klasyfikacji pompy ciepła, ogrzewanie elektryczne czy też gazowe.
Ekogroszek jako paliwo
Ekogroszek to pochodna węgla kamiennego. Niskie koszty eksploatacyjne wynikają między innymi z specyfiki tego materiału. Najważniejszym parametrem świadczącym o ekonomiczności ekogroszku jest kaloryczność. Wynosi ona pomiędzy 22 000 MJ/kg a 27 000 MJ/kg. Mimo wysokiej kaloryczności, ekogroszek wytwarza mniej pyłów i tlenku węgla niż tradycyjny węgiel.
Nie zapominajmy, że mamy duży wpływ na jakość spalanego paliwa i pośrednio na wydajność kotła. To jaki ekogroszek wybierzemy ma duży wpływ na koszty eksploatacyjne, bezpieczeństwo i stan techniczny urządzenia. Zawartość popiołu w ekogroszku nie powinna być wyższa niż 10%. Barwa paliwa powinna być ciemnoszara a wielkości poszczególnych bryłek muszą mieć od 5 do 20 mm. Trzeba także zwrócić uwagę na zawartość części niepalnych. Nie może ona przekraczać 12%.
Pamiętajmy, że powyższe informacje powinny być udostępnione przez producenta. Wybierając tańszy ekogroszek o niskiej jakości oszczędzamy tylko pozornie. Efektywne spalanie jest kluczowe nie tylko dla środowiska ale również dla zasobności naszego portfela.
Charakterystyka kotłów na ekogroszek
Urządzenia zasilane ekogroszkiem to przede wszystkim kotły 5 klasy. Jeszcze bardziej restrykcyjnym przepisem, który spełniają kotły dostępne na rynku jest Ecodesign. Wbrew pozorom nie jest to regulacja traktująca jedynie o emisji urządzeń grzewczych. Ekoprojekt wprowadził w życie pojęcie sezonowej efektywności energetycznej. Co to oznacza? Jest to sprawność urządzenia, obliczana na podstawie pracy kotła zarówno z mocą maksymalną jak i obniżoną. Dzięki temu, ocena efektywności pieca na ekogroszek jest bardziej rzetelna. Przekłada się to bezpośrednio na koszty eksploatacyjne. Zgodnie z powyższymi przepisami, w przypadku kotłów o mocy przekraczającej 20 kW sezonowa efektywność energetyczna powinna wynosić co najmniej 77%, zaś dla kotłów o mocy poniżej 20 kW, wskaźnik ten powinien wynosić minimum 75%.
Na ekonomiczność kotłów zasilanych ekogroszkiem składa się również wiele innych czynników. Mowa tu między innymi o automatyce sterujące czy też takich rozwiązaniach jak kotły na ekogroszek z podajnikiem (największy wybór innowacyjnych rozwiązań znajdziesz na Defro.pl). Wpływa to również korzystnie na komfort eksploatacji.
Podsumowując, jeśli decydujemy się na ekogroszek, możemy być pewni, że wybieramy jedno z najtańszych źródeł ciepła dostępnych na rynku. Koszt wytworzenia 1 kWh energii cieplnej za pomocą kotła na ekogroszek to około 0,13 zł. Pozostałe urządzenia (np. ogrzewanie gazowe) nie są w stanie nawet zbliżyć się do takich wartości