Pianka zamkniętokomórkowa PUR charakteryzuje się przeważającą liczbą komórek zamkniętych. Materiał ten posiada specyficzne parametry, dzięki którym bardzo dobrze nadaje się do ocieplania różnych budynków – np. obiektów mieszkalnych, inwentarskich i przemysłowych. Jakimi właściwościami wyróżnia się pianka zamkniętokomórkowa PUR i jakie są jej główne zastosowania?
Zamkniętokomórkowa pianka PUR
Pianka PUR powstaje w wyniku zmieszania ze sobą poliolu i izocyjaninu. Pierwszy z tych składników to żywica, natomiast drugi funkcjonuje jako jej utwardzacz. Zespolenie tych substancji prowadzi do gwałtownego zwiększenia objętości powłoki, która może skutecznie wypełnić wolną przestrzeń. Jednym z rodzajów pianki PUR jest miękka pianka otwartokomórkowa, która dzięki wysokiej oddychalności wykorzystywana przede wszystkim do ocieplania poddaszy oraz ścian. Pianka PUR zamkniętokomórkowa to z kolei odmiana twarda, zbudowana w ponad 90 proc. z komórek zamkniętych w postaci pęcherzyków gazu. Ten rodzaj pianki PUR stosuje się głównie do ocieplania tarasów, fundamentów oraz piwnic.
Właściwości pianki zamkniętokomórkowej
Podstawową cechą zamkniętokomórkowej pianki PUR jest jej wysoka zdolność do termoizolacji i hydroizolacji. Materiał ten charakteryzuje się także dobrymi parametrami wytrzymałościowymi, dzięki czemu wykazuje dużą odporność na uszkodzenia mechaniczne. Wytwarzana przez piankę zamkniętokomórkową warstwa izolacyjna jest sztywna, a także bezspoinowa. Skutecznie zabezpiecza budynek przed utratami ciepła w zimie, a latem chroni wnętrza przed nadmiernym nagrzewaniem się. Dominacja komórek zamkniętych przyczynia się również do niskiej nasiąkliwości, dzięki czemu taka pianka nie wchłania wilgoci oraz nie traci pod jej wpływem swoich termoizolacyjnych właściwości. Do specyficznych cech tego materiału należy też znikoma przewiewność, która przyczynia się do zminimalizowania strat energii poprzez ograniczenie powstawania tzw. pętli konwekcyjnych. Pianka PUR zamkniętokomórkowa jest ponadto bardzo stabilna, dzięki czemu skutecznie przywiera do betonu, drewna, ceramiki czy papy.
Zalety twardej pianki PUR
Zamkniętokomórkowa pianka PUR jest jednym z niewielu materiałów, które można zastosować w przypadku ścian fundamentowych, posadzek na gruncie oraz obiektów inwentarskich. Wykonane przy jej użyciu ocieplenie budynku jest bardzo szczelne, dzięki czemu przyczynia się do obniżenia rachunków oraz minimalizuje emisję CO2. Pianka PUR zamkniętokomórkowa sprawdza się także jako izolacja stropu między-kondygnacyjnego lub podłogi w gruncie. W takim przypadku termoizolacja układana jest na polietylenowej folii, rozłożonej na płycie betonowej bezpośrednio. Pomiędzy ułożyć można instalacje różnego typu, w tym centralne ogrzewanie. Pianka zamkniętokomórkowa nadaje się również do realizacji prac ociepleniowych na zewnątrz budynków. Materiał ten może być łatwo aplikowany natryskiem, nawet na nieperfekcyjnie wyrównane podłoże. Z tego względu bardzo efektywnie otula rury i instalacje, nie pozostawiając jednocześnie żadnych wolnych przestrzeni wokół. Przy wykorzystaniu systemu bezspoinowego, umożliwia wyeliminowanie potencjalnych mostków cieplnych. Prace przebiegają szybko, a uzyskane efekty są długotrwałe.
Zastosowanie zamkniętokomórkowej pianki PUR
Zastosowanie pianki zamkniętokomórkowej jest bardzo szerokie. Z uwagi na nienasiąkliwość, z powodzeniem można wykorzystać ją w budynkach mieszkalnych zlokalizowanych w wietrznej lokalizacji. Nadaje się także do ocieplania pomieszczeń w obiektach inwentarskich, które zwykle posiadają podwyższoną wilgotność. Pianka ta pozwala na utrzymanie w nich lepszego poziomu higieny, ponieważ ułatwia mycie ścian. Materiał ten znajduje zastosowanie także w obiektach usługowych, produkcyjnych, magazynowych i przemysłowych, włącznie z wszelkiego rodzaju zbiornikami i halami. Pianka zamkniętokomórkowa wykorzystywana jest ponadto w rolnictwie, ponieważ zapewnia wyjątkowo szczelną izolację dachów i chroni pomieszczenia do składowania zbiorów przed nadmiernym nagrzewaniem się.
___________________________________
Artykuł powstał dzięki uprzejmości firmy Izolmax