Sznury żaroodporne do drzwiczek kotłów i pieców

Kominki, kotły centralnego ogrzewania i inne urządzenia grzewcze, w których wykorzystuje się otwarty ogień, stwarzają potencjalne zagrożenie pożarowe. Mogą też przyczyniać się do poparzeń czy zaczadzenia dymem, który wydostaje się z paleniska lub przewodów kominowych. W celu zwiększenia bezpieczeństwa korzystania z takiego wyposażenia zaleca się ich dokładne uszczelnianie. Służą do tego specjalne sznury żaroodporne.

Dlaczego uszczelnianie pieców i kominków jest konieczne?

Popularne powiedzenia mówią, że z ogniem nie ma żartów i że lepiej dmuchać na zimne niż się sparzyć. Odnoszą się one nie tylko do palenia, ale w tym przypadku są wyjątkowo trafne. Kominki i kotły centralnego ogrzewania, które znajdują się w budynku, stanowią potencjalne ryzyko zainicjowania zdarzeń, których konsekwencją może być utrata domu lub poważny uszczerbek na zdrowiu.

W okresie jesienno-zimowym często zdarza się, że dochodzi do pożaru lub zaczadzenia na skutek nieostrożnego obchodzenia się z urządzeniami grzewczymi. Uchylone drzwiczki wystarczą do tego, aby przypadkowa iskra czy rozgrzane drewienko wypadły na dywan. Aby zapobiec takim sytuacjom, jest konieczne nie tylko umiejętne korzystania z urządzeń, ale też zamykanie drzwiczek i uszczelnianie wszelkich szpar i szczelin. Stanowi ono barierę dla iskier, dymu oraz rozgrzanego powietrza.

Sznury do uszczelniania kominków i pieców

Uszczelnianie konstrukcji kominka czy pieca wymaga zastosowania specjalnych materiałów. Powinny one być na tyle elastyczne, aby dokładnie wypełniały szczeliny pomiędzy elementami urządzenia. Z drugiej strony muszą też doskonale znosić wysokie temperatury oraz być odporne na palenie. Wszystkie te cechy mają sznury żaroodporne. Są one wykonywane z materiałów o wysokiej wytrzymałości na ogień i wysokie temperatury.

Zaliczają się do nich:

  • przędza teksturowana ze szkła borowo-glinowo-krzemowego,
  • materiał ceramiczny dodatkowo wzmocniony drutem inconelowym,
  • przędza z biorozpuszczalnych włókien ogniotrwałych,
  • przędza krzemowa,
  • przędza bazaltowa.

Każdy z wymienionych materiałów jest wykorzystywany do produkcji sznurów, dodatkowo zbrojonych, wyposażanych w specjalny rdzeń lub oplot, np. z jedwabiu szklanego. Dzięki temu oraz dzięki technologii tkania zyskują one pożądane cechy – elastyczność, miękkość, zdolność do rozprężania itp.

Jak wyjaśnia przedstawiciel firmy Europolit, która specjalizuje się w produkcji materiałów uszczelniających i izolacyjnych, bezpieczeństwo jest priorytetowe przy użytkowaniu kominków i kotłów z paleniskiem. Dobrej klasy sznury żaroodporne charakteryzują się bardzo dobrymi parametrami izolacyjnymi, a ich różnorodność pozwoli na dopasowanie najlepszego produktu do konkretnego zastosowania.

Warto dodać, że sznury termoizolacyjne zależnie od rodzaju wykorzystanego włókna znoszą temperatury nawet powyżej 1000°C. Do uszczelniania kominków nadają się też sznury z włókna szklanego, których odporność na temperatury wynosi do 650°C.