Deskowania, zwane również szalunkami, są niezwykle istotnym elementem na placach budów. Są to formy wykorzystywane do wykonywania fundamentów i stropów, a nierzadko również ścian czy innych elementów z betonu i żelbetonu. Specjaliści zauważają jednak, że nie wystarczy prawidłowo wykonać szalunek – konieczne jest również jego właściwe zabezpieczenie za pomocą środków antyadhezyjnych. Czym są i do czego służą? Dowiedz się więcej.
Środki antyadhezyjne – czym są?
Środki antyadhezyjne to substancje, które mają nie dopuścić do łączenia się powierzchniowych warstw ciał fizycznych. Jest to niezwykle ważne podczas wznoszenia obiektów przy użyciu betonu i żelbetonu w szalunkach. Dlaczego?
Po wlaniu betonu do deskowania rozpoczyna się proces wiązania i twardnienia. Jednym z pierwiastków, jaki w tym czasie się wydziela, jest wodorotlenek wapniowy. – „Odpowiada on za wystąpienie reakcji powierzchniowych pomiędzy zewnętrznymi warstwami betonu a powierzchnią szalunków. Wykazuje on silne działanie, które może doprowadzić do związania betonu z formą, co po jego zastygnięciu uniemożliwi oddzielenie wskazanych elementów, bez wystąpienia uszkodzeń” – wyjaśnia ekspert z firmy Doka.
Zadbanie o prawidłowe i bezproblemowe przeprowadzenie procesu deskowania jest niezwykle ważne, gdyż nieuszkodzone konstrukcje mogą być ponownie użytkowane. Co więcej, mechaniczne oddzielanie szalunków od betonu może doprowadzić do jego uszkodzenia, a tym samym zmniejszenia trwałości. W tym zakresie z pomocą przychodzą wspomniane środki antyadhezyjne, które nie tylko ułatwiają wydobywanie elementów betonowych z formy, ale też zwiększają trwałość deskowań i minimalizują straty finansowe.
Rodzaje środków antyadhezyjnych
Na rynku jest dostępnych wiele rodzajów środków antyadhezyjnych – różnią się one między sobą parametrami technicznymi i zastosowaniem. Wybierając odpowiedni, należy ustalić, do jakiej formy będzie wykorzystany. Producenci oferują preparaty do form wykonanych z materiałów chłonnych, takich jak drewno, oraz niechłonnych np. blatów stalowych. Warto również wziąć pod uwagę warunki atmosferyczne – zimą, podczas panowania niskich temperatur, nie należy wybierać środków antyadhezyjnych, których bazą jest woda, gdyż jej zamarzanie doprowadza do łuszczenia się powierzchni betonu.
Wśród najpopularniejszych preparatów znajdują się substancje oleiste, pochodzenia mineralnego lub roślinnego. W zależności od wariantu mogą zawierać rozpuszczalniki lub przyjmować formę emulsji wodnych. Obecnie dużą popularnością cieszą się pasty na bazie syntetycznych wosków, parafin lub żywic.