ściana działowa

Podział większej przestrzeni użytkowej w domu jednorodzinnym czy w mieszkaniu wymaga wykonania w wybranych miejscach ścianek działowych zwanych również ścianami oddzielającymi. Mogą być one wzniesione, z wykorzystaniem różnych materiałów. Dlatego przed dokonaniem wyboru warto poznać charakterystykę każdego z dostępnych rozwiązań, tak aby wybrać opcję w jak największym stopniu dopasowaną do naszych potrzeb. Jednym z rozwiązań jest wymurowanie ścianek działowych z bloczków z betonu komórkowego. Jak prawidłowo wymurować taką przegrodę wewnętrzną?

Ścianka działowa z betonu komórkowego

Ścianki działowe należą do grupy ścian wypełniających, które zaleca się murować na możliwe najpóźniejszym etapie realizacji inwestycji. Najlepiej wznosić je dopiero po zakończeniu budowy ścian konstrukcyjnych i rozszalowaniu stropów.

Beton komórkowy jest często wybierany do wznoszenia ścianek działowych, na jego korzyść przemawia niska masa (zarówno pojedynczych elementów, jak i całej powstającej przegrody), możliwość murowania na cienkie spoiny, a także brak konieczności wypełniania spoiny pionowej dzięki profilowanej na pióro i wpust powierzchni czołowej. Co więcej, wybierając elementy średniowymiarowe z betonu komórkowego przeznaczone do ścian działowych można w znacznym stopniu przyspieszyć etap powstawania tego typu przegród.

Jak murować ścianki działowe z bloczków z betonu komórkowego?

Bloczki z betonu komórkowego H+H (hplush.pl) mają dobre parametry fizyczne i wysoką dokładność wymiarową, dlatego trzymając się kilku prostych zasad można z nich wznieść idealnie prostą ściankę działową. Elementy przeznaczone do wznoszenia ścian działowych są lekkie i poręczne, dlatego układanie kolejnych elementów w warstwie przebiega szybko i nie powinno sprawiać żadnych problemów.

Podobnie jak w przypadku ścian nośnych, również i w ścianach oddzielających ważne jest, by pierwsza warstwa została wykonana z dbałością o szczegóły, ułatwia to prowadzenie dalszych prac murarskich i często stanowi o jakości całej przegrody.

Łączenie ściany działowej ze ścianą nośną

Połączenie ściany działowej ze ścianą nośną zwykle realizowane jest za pomocą stalowych łączników (należy unikać „doklejania” ściany działowej do ściany nośnej). Jeśli znamy dokładną lokalizację ścian działowych na etapie powstawania ścian nośnych, wówczas łączniki służące za połączenie pomiędzy tymi dwoma typami przegród można wmurować w trakcie wznoszenia ścian konstrukcyjnych. Jeśli natomiast lokalizacja ścian działowych jest określana na późniejszym etapie realizacji inwestycji również nie stanowi to problemu – jedynie do utworzenia połączenia należy wykorzystać inny typ stalowego łącznika.