budowa domu

Na budowę swojego własnego domu w dalszym ciągu decyduje się znaczna część społeczeństwa. Jest to odważny krok, który bardzo często wiąże się z zaciągnięciem kredytu na wiele lat, mimo to marzenia o własnych czterech kątach i ogródku są ważniejsze niż związane z tym koszty. Czy budowa domu faktycznie jest taka droga? Czy da się tanio wybudować dom? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania w niniejszym artykule.

Ile kosztuje budowa domu?

Na początku należy zaznaczyć, że koszty budowy domu są uzależnione od wielu czynników, takich jak wybrana technologia, cena projektu budowlanego, aktualne ceny materiałów budowlanych, wielkość domu oraz stawki firm budowlanych oraz wykończeniowych. Biorąc to pod uwagę, łatwo się domyślić, że nie da się jednoznacznie określić, ile kosztuje budowa domu, gdyż w każdym przypadku ostateczna kwota może być inna. Aby móc jak najdokładniej oszacować koszty, warto przeczytać jak najwięcej informacji dostępnych w tym temacie, pomocne mogą być różne portale i fora budowlane, dom i ogród opisują też poradniki na maxmag.pl. W ten sposób można w przybliżeniu określić, jak chcemy by wyglądał nasz wymarzony domu, a mając taką wizję łatwiej jest ocenić związane z tym koszty.

Każdy, kto interesuje się tym tematem zauważył, że koszty budowy domów stale rosną. Odpowiedzialne są za to nie tylko drożejące materiały budowlane oraz usługi, ale również obowiązujące prawo, gdyż od 1 stycznia 2021 r. osoby budujące dom muszą wcielić w życie nowe zasady dotyczące parametrów izolacyjnych. Orientacyjnie można powiedzieć, że koszt budowy małego domu (około 100 m2) to 250-300 tys. złotych netto, przy założeniu, że będzie on doprowadzony do stanu deweloperskiego.

Jak tanio wybudować dom?

Aby jak najbardziej obniżyć koszty budowy domu, należy zastosować się do kilku wskazówek. Przede wszystkim trzeba wybrać dobry projekt, warto przy tym poradzić się kogoś, kto ma doświadczenie w budowaniu domów i będzie mógł stwierdzić, czy wybrana przez nas opcja jest stosunkowo prosta w realizacji. Chodzi tutaj przede wszystkim o mało skomplikowaną konstrukcję oraz zwartą bryłę. Koszty budowy obniża znacznie rezygnacja z podpiwniczenia. Alternatywą jest pomieszczenie gospodarcze lub funkcjonalny strych. Kolejny krok, który pomoże zoptymalizować koszty budowy domu, to ograniczenie ilości trzonów kominowych.

Niektórzy ze względu na oszczędność decydują się na budowę w systemie gospodarczym, a więc do minimum ograniczają korzystanie z pomocy profesjonalnych ekip budowlanych oraz wykończeniowych. To bez wątpienia znacznie obniża koszty, jednak trzeba mieć na uwadze, że czas budowy ulegnie zdecydowanemu wydłużeniu.

Jak jeszcze obniżyć koszty budowy domu?

Bardzo ważny aspektem jest negocjacja cen. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że sklepy i hurtownie budowlane mają możliwość dania upustów w przypadku naprawdę dużych zakupów i warto z tego korzystać. Dobrym krokiem jest również obserwowanie tego, co dzieje się na rynku materiałów budowlanych i korzystanie z przecen oraz sezonowych promocji.