Instalacje fotowoltaiczne stale zyskują na popularności. Trudno się dziwić, gdyż takie rozwiązanie niesie ze sobą liczne korzyści – zarówno dla środowiska poprzez ograniczenie emisji zanieczyszczeń, ale też dla inwestora, ponieważ korzystanie z fotowoltaiki pozwala znacząco zredukować koszty energii elektrycznej zarówno w gospodarstwach przemysłowych, jak i indywidualnych.
Panele fotowoltaiczne – samodzielne mycie
Instalacje fotowoltaiczne zazwyczaj są położone na dachach budynków, zdarza się również, że panele zamontowane w formie instalacji gruntowej. Jeśli chodzi o ich czyszczenie, można skorzystać z oferty specjalistycznych firm specjalizujących się w usłudze mycia takich instalacji.
Zaletą jest fakt, że ekipa będzie wyposażona w dodatkowy sprzęt, który może okazać się niezbędny w dotarciu do trudno dostępnych miejsc i dbaniu o naszą instalację. Często użycie profesjonalnej maszyny do mycia paneli jest niemożliwe i mycie musi zostać wykonane ręcznie. Nie poleca się mycia samodzielnego modułów, istnieje możliwość porażenia prądem elektrycznym (napięcie do 1000V). Ponadto poprzez nieumiejętne mycie, możemy uszkodzić moduły (zbyt mocna chemia, zbyt duża różnica temperatur – pękanie szkła).
Jeśli mimo wszystko zdecydujemy się na mycie paneli we własnym zakresie, trzeba zwrócić uwagę, aby korzystać z wysokiej jakości produktów przeznaczonych do usuwania brudu z instalacji fotowoltaicznych. Zły dobór środków chemicznych może skutkować uszkodzeniem fotowoltaiki, a w efekcie zmniejszeniem jej efektywności lub całkowitą awarią.
Ogniwa fotowoltaiczne powinno się czyścić przy użyciu gąbki i wody destylowanej. Metoda ta sprawdzi się idealnie, gdy panele są czyszczone regularnie i brud jest stosunkowo łatwy do usunięcia. Do usunięcia trudniejszych zabrudzeń zaleca się użycie mydła lub mieszanki płynu do szyb i octu winnego. Jednak preparat należy wybierać ostrożnie, niektóre środki mogą uszkodzić uszczelniacz w panelu. Gąbka lub szmatka, której używamy do czyszczenia, powinna być miękka, tak, aby nie spowodować zarysowań na powierzchni paneli.
Nie wolno czyścić modułów przy użyciu myjki ciśnieniowej, ponieważ może to spowodować trwałe uszkodzenie powierzchni paneli. Warto pamiętać też, żeby myć panele z samego rana lub późniejszym wieczorem, aby były umiarkowanie chłodne.
Dlaczego warto dbać o czystość paneli?
Instalacja fotowoltaiczna to elementy, które stale są narażone na działanie zróżnicowanych warunków atmosferycznych. W miarę upływu czasu osiadający kurz czy brud może spowodować zakrycie znacznej części paneli, co może doprowadzić do utraty efektywności całej instalacji. Z tego powodu bardzo ważne jest dbanie o regularne czyszczenie paneli, co zwiększa wydajność instalacji nawet o 20%. Ponadto unikniemy osadzającego się brudu w różnych elementach, co mogłoby prowadzić do awarii.
Zanieczyszczenia modułów, a nawet zanieczyszczenie pojedynczego ogniwa może wpłynąć negatywnie na pracę nawet całej instalacji, zmniejszając ilość wyprodukowanej energii. Ponadto niektóre zanieczyszczenia (odchody ptasie) mogą trwale uszkodzić (odbarwić) szybę modułu, trwale zmniejszając jego wydajność.