kursy

Bycie specjalistą w jednej wyodrębnionej dziedzinie nie daje nam przewagi konkurencyjnej na rynku pracy. Dziś, aby zaistnieć w branży budowlanej, należy dywersyfikować swoje umiejętności i systematycznie podnosić kompetencje. Możliwości na zwiększenie swoich szans na zatrudnienie jest całkiem sporo. Prześwietlamy kursy, dzięki którym można nabyć nowe uprawnienia. Czy warto z nich korzystać?

Zdalne kursy zawodowe to szansa na zwiększenie kompetencji

Do wykonywania szeregu złożonych prac budowlanych i serwisowych wymagane jest posiadanie stosownych uprawnień. Czasy, w których domorośli specjaliści zajmowali się naprawą instalacji gazowych czy elektrycznych dawno minęły. Nic dziwnego, w końcu szereg obowiązków związanych z wykonywaniem prac technicznych wymaga sporej wiedzy i umiejętności manualnych. Nie oznacza to jednak, że rynek stał się hermetyczny, zamykając się na nowych specjalistów w tej dziedzinie. Jest wręcz przeciwnie. Powszechna dostępność kursów zawodowych, także tych realizowanych online, ułatwia nabywanie nowych kompetencji. Pozwalają one w stosunkowo krótkim czasie zdobyć potrzebne umiejętności teoretyczno-praktyczne, dzięki którym kursant będzie mógł się dokształcić w wybranej przez siebie dziedzinie. Zwieńczeniem szkolenia jest uzyskanie dokumentu potwierdzającego jego pomyślne ukończenie. Kolokwialny “papier” może być kartą przetargową, która przekona pracodawcę, że ma do czynienia z uzdolnionym i ambitnym pracownikiem.

Pełnoprawny kurs zawodowy przez Internet. Czy to możliwe?

Zmiany w funkcjonowaniu różnych sfer życia, które niejako napędziła pandemia koronawirusa, spowodowały przeniesienie wielu aktywności do sieci. Tak jest również w przypadku kursów zawodowych, których znaczącą część można realizować za pomocą zdalnych środków przekazu. Szkolenia na uprawnienia sep do 1kv, kursy monterskie klimatyzacji czy instalacji fotowoltaicznych odbywają się zdalnie, z udziałem profesjonalnych wykładowców. Kursant zdobywa taką samą wiedzę, jak w przypadku udziału w stacjonarnej sesji wykładowej. Treść czy jej jakość nie różni się, a zmienia się tylko forma nadawania przekazu. Oprócz części teoretyczno-praktycznej, która pozwala na zdobycie cennych informacji tematycznych, kursant bierze udział także w egzaminie potwierdzającym. W zależności od typu szkolenia może być to egzamin wewnętrzny i/lub państwowy, nadający uprawnienia uwarunkowane w przepisach prawnych.

Kursy, które warto rozważyć w kontekście rozwoju zawodowego

Kursy zawodowe są skierowane do osób, które chcą poprawić swoją pozycję konkurencyjną na rynku pracy. Zdarza się, że pracodawcy wymagają nabycia nowych umiejętności, które nie tylko przydadzą się w pracy, ale będą także argumentem do wnioskowania o podwyżkę. Osoby, które zdobędą certyfikowane uprawnienia techniczne mogą liczyć na wyższe zarobki. Są także bardziej elastyczne zawodowo, a co za tym idzie, mogą zdobyć lepszą pracę w przyszłości. Wśród rozwijających się technologii wyróżnić można m.in. fotowoltaikę, która nie może istnieć bez profesjonalnych monterów instalacji. Na dobre zarobki mogą liczyć także osoby, które zdobędą kompetencje operatora wózka widłowego, żurawia HDS czy ładowarek teleskopowych. Na rynku pracy wciąż brakuje specjalistów z uprawnieniami elektrycznymi, energetycznymi czy gazowymi, wobec czego jest to pożądany kierunek rozwoju pracownika.