Decyzja o instalacji elektrycznego ogrzewania podłogowego rodzi kolejne pytania, dotyczące zakresu prac wykonawczych. Czy potrzebujemy ogrzewania podłogowego na całej powierzchni mieszkania, czy ograniczymy je do kilku najważniejszych pomieszczeń? Czy w projekcie należy uwzględnić późniejsze rozłożenie mebli, aby nie zakrywały one przewodów grzewczych? Co w przypadku późniejszych modyfikacji układu pomieszczeń, które nie mogły być zaplanowane na etapie stanu surowego? Postaramy się odpowiedzieć na powyższe pytania i przedstawić zalecenia technologiczne oraz bezpieczeństwa, pozwalające cieszyć się długotrwałym komfortem.
Montaż elektrycznego ogrzewania podłogowego
Zatem gdzie montuje się ogrzewanie podłogowe elektryczne? W przypadku ogrzewania wodnego najczęściej spotykaną metodą pozostaje instalacja systemu grzewczego na całej powierzchni mieszkalnej. Układy mieszane (ogrzewanie podłogowe współistniejące z tradycyjnym) są bowiem skomplikowane pod kątem technologicznym, co generuje dodatkowe koszty. Panuje powszechne przeświadczenie, iż ogrzewanie elektryczne rodzi większe wydatki eksploatacyjne. Dlatego montuje się je zazwyczaj w wybranych pomieszczeniach, np. w salonie, łazience czy kuchni. Z drugiej strony, możliwości sterowania parametrami grzewczymi są dużo większe dla ogrzewania elektrycznego, dzięki czemu w ostatecznym rozliczeniu, podłogowe ogrzewanie elektryczne często zrównuje się cenowo ze swoim wodnym odpowiednikiem.
Ogrzewanie podłogowe do łazienki
Temperatura w łazience powinna być wyższa o około 5 stopni w porównaniu z innymi pomieszczeniami. Ma to związek z większą wilgotnością panującą w łazienkach i koniecznością utrzymywania jej na właściwym poziomie, co zapobiegnie powstawaniu grzyba i pleśni. Elektryczne ogrzewanie podłogowe do łazienki powinno mieć zatem oddzielny sterownik, umożliwiający niezależną i wydajną pracę. Podczas instalacji należy pamiętać od rozplanowaniu pomieszczenia pod kątem przyszłej armatury łazienkowej. Elektryczne ogrzewanie podłogowe nie może być zakryte meblami, pralką lub zabudowanym prysznicem. Dlatego konieczne jest zostawienie odstępu przy montażu, zachowując nawet kilkucentymetrowy bufor bezpieczeństwa. Właściwie zainstalowane elektryczne ogrzewanie podłogowe do łazienki sprawdza się znakomicie, gwarantując komfort i niezawodność na długie lata.
Ogrzewanie podłogowe elektryczne w salonie
Salon jest miejscem, gdzie mieszkańcy spędzają najwięcej czasu w ciągu dnia, wobec czego stanowi oczywistą lokalizację montażu ogrzewania podłogowego.
Podobnie jak w łazience, ogrzewanie podłogowe elektryczne w salonie wymaga zapewnienia mu przestrzeni do swobodnego „oddechu”. Niewskazany jest montaż w miejscach mających pozostać przykrytymi przez kanapę, szafę, lub zabudowę kuchenną w przypadku salonów połączonych z kuchnią. Rozwiązaniem mogą być meble na nóżkach, które zapewnią swobodny przepływ powietrza między powierzchnią podłogi a zabudową. Ogrzewanie podłogowe elektryczne w salonie daje zrównoważony rozkład ciepła i ma właściwości prozdrowotne.
Czy ogrzewanie podłogowe elektryczne jest skuteczne?
Elektryczne ogrzewanie podłogowe daje wiele zalet, wobec czego można je rekomendować dla większości domów. Łatwiejszy montaż, szybkość reakcji, wysoka wydajność, bezawaryjność, duże możliwości personalizacji ustawień z wykorzystaniem aplikacji mobilnej- to tylko niektóre z atutów. Niniejszy artykuł ma charakter poglądowy. Więcej o ogrzewaniu elektrycznym znajdziesz na stronie temofol.pl.