dachówka ceramiczna

Wybór rodzaju pokrycia dachowego to niełatwa decyzja. To ta część inwestycji, która ma służyć przez długie lata. Dach ma być nie tylko wytrzymały, zapewnić bezpieczeństwo i ochronę, ale również ładnie się prezentować.

Dlatego właśnie wyborem wielu inwestorów jest dachówka ceramiczna http://fachowydekarz.pl/pokrycia-dachowe/dachowka-ceramiczna/. Idealnie łączy w sobie trwałość, solidność i estetykę. Wybór jest bardzo szeroki, dlatego warto wiedzieć na co zwrócić uwagę.

Dachówka ceramiczna – powłoka

Kupując dachówkę ceramiczną możesz wybierać między powierzchnią angobowaną, a glazurowaną. Pierwsza wykończona jest masą z ciekłej gliny i minerałów, lub tlenków metali. Takie rozwiązanie zapewnia wyjścia poza standardowy, czerwony kolor i wybór dachówki w odcieniach szarości, czerni czy granatu. Dachówka angobowana jest też zdecydowanie bardziej odporna na zabrudzenia czy porastanie mchem. Gładka powierzchnia sprawia, że deszcz łatwo zmywa z nie wszelkie zanieczyszczenia. Angoba nie jest zamkniętą powłoką, ma mikroskopijne otworki na swojej powierzchni, co sprawia, że dachówka może „oddychać”.

Dachówka ceramiczna glazurowana to droższy wybór, ale za to odporność na zanieczyszczenia czy porastanie mchem jest znacznie większa. Powierzchnia jest szczelnie zamknięta i śliska, dzięki czemu deszcz z łatwością zmyje wszelkie zanieczyszczenia.

Do wyboru jest jeszcze dachówka ceramiczna naturalna. Jest to rozwiązanie najtańsze, ale ma swoje wady. Powierzchnia dachówki jest niejednolita i porowata. To sprawia, że z łatwością wnikają do niej różnego rodzaju zanieczyszczenia. Taka dachówka zdecydowanie szybciej pokryje się mchem, zwłaszcza jeśli dom znajduje się w pobliżu lasu. Część osób celowo do tego dąży, chcąc zyskać efekt postarzonego domu. Taki styl pasuje bardziej do budynków w stylu tradycyjnym. W takim wypadku fajne może być również to, że w przypadku dachówki naturalnej kolory poszczególnych dachówek mogą się od siebie różnić, co może dać na dachu bardzo ciekawy wizualnie efekt. Ale raczej nie sprawdzi się w przypadku domów nowoczesnych.

Jaką dachówkę wybrać?

Dachówka ceramiczna naturalna będzie dobrym wyborem dla miłośników stylu nowoczesnego. Również dla osób, które remontują stary dom i chcą zachować jego tradycyjny wygląd. Również dla tych, którym zależy by dach pokryty był dachówką ceramiczną, ale mają ograniczony budżet. Dachówka angobowana to przykład idealnego połączenia dobrej ceny i jakości. Z kolei glazurowana będzie odpowiednia dla tych, którzy cenią najwyższą jakość bez względu na cenę. Ten rodzaj dachówki ceramicznej pozwoli im zachować nienaganny wygląd dachu przez długie lata.

Który rodzaj dachówki wybierzesz dla siebie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.