Deska sedesowa - jak ją wybrać?

Wybór deski sedesowej wydaje się zadaniem dość prostym – nie jest to rzecz, nad którą zbyt wiele osób zbyt długo się zastanawia. Jest to jednak naprawdę duży błąd! Deski różnią się od siebie dość znacznie, a odpowiedni jej wybór może mieć wpływ nie tylko na jej wytrzymałość, ale również po prostu komfort użytkowania toalety – czekają na nas różne materiały, kształty czy wielkości. Jak więc wybrać odpowiednią deskę toaletową i na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Wymiary deski sedesowej

Nie każda deska sedesowa będzie pasować do każdej muszli klozetowej – warto pamiętać o tym, zanim okaże się, że z nim nie trafiliśmy. Plusem okazuje się fakt, że zarówno w poziomie, jak i w pionie często mamy możliwość delikatnej regulacji położenia zawiasów. Nie zmienia to jednak faktu, że można z nimi nie trafić, przez co mogą one np. wystawać z wewnętrznej obręczy muszli – nie jest to estetyczne rozwiązanie. Najlepiej wziąć ze sobą obrys muszli, dzięki czemu do niego uda nam się dopasować deskę o odpowiednim rozmiarze oraz o odpowiednim rozstawie zawiasów.

Zawiasy w desce toaletowej

Wbrew pozorom i na nie powinniśmy zwrócić uwagę. Jeżeli tylko jest na to szansa, powinny być one wykonane z metalu, nie z plastiku. Jeżeli tylko nie ogranicza nas budżet, wybierzmy zawiasy ze stali szlachetnej, to gwarancja jakości i wytrzymałości na naprawdę wiele lat. Zawiasy niskiej jakości mogą się szybko wypaczać, przez co cała deska może się ruszać – nie jest to coś, co będzie poprawiało komfort korzystania z toalety.

Materiał

Deski toaletowe mogą być wykonane nawet z 4 różnych rodzajów materiału! Jak widać, jest w czym wybierać. Poszczególne modele będą różniły się nie tylko ceną, ale również zestawem zalet i wad danego rozwiązania. Oto one!

Stal nierdzewna – wytrzymała i naprawdę łatwa w utrzymaniu czystości. Wydaje się więc opcją idealną, jednak tak nie jest – z jednej strony jest to opcja naprawdę droga, z drugiej – kojarzy się z toaletami publicznymi (tam takie deski wykorzystywane są najczęściej), a dla wielu nie jest to skojarzenie pozytywne.
Miękki plastik – to zazwyczaj najtańsza opcja, na którą trafimy w sklepach. To jej największy plus, pamiętajmy jednak, że plastik taki lubi się rysować. Dodatkowo, śruby, które są do nich dołączane, naprawdę lubią się luzować. Gdyby tego było mało, najtańsze modele lubią się nawet wyginać, co nie jest miłym uczuciem. Plusem jest jednak fakt, że modele wykonane z miękkiego plastiku często posiadają różne kolory czy wzory, co sprawia, że możemy dodać trochę szaleństwa do naszej łazienki – niektórym naprawdę na tym zależy.
Twardy plastik – opcja droższa, niż powyższa, jednak wielu się na nią decyduje. Jest trwalsza, nie ugina się, dodatkowo wizualnie również prezentuje się znakomicie. Łatwo również utrzymać ją w czystości, a gdyby tego było mało, może być pokryta powłoką antybakteryjną – obecnie to właśnie deski z twardego plastiku są wybierane najczęściej, chociaż nie są najtańsze.
Drewno – dla wielu bardzo kusząca opcja, zwłaszcza w toaletach w stylu retro. Pamiętajmy jednak, że pomimo świetnego wyglądu, drewniane deski naprawdę trudno utrzymać w odpowiedniej czystości i wymaga to sporych nakładów pracy.

Kształt deski

Powinniśmy dopasować go do kształtu naszej muszli toaletowej. Możemy zdecydować się na deski o opływowych kształtach, deski owalne czy w końcu takie, które swoim kształtem przypominać będą kwadrat lub prostokąt.

Liczy się tutaj również design naszej łazienki – jeżeli jest nowoczesna, bardziej mogą pasować do niej deski kwadratowe, często uważane za mniej klasyczne i bardziej nowoczesne rozwiązanie, jeżeli jednak cała łazienka jest w stylu klasycznym, dobrze może sprawdzić się klasyczna, owalna deska sedesowa.

Kolor deski

Kiedyś jedyną opcją, na jaką mogliśmy się zdecydować, były deski w kolorze białym. Obecnie również są one dostępne, zresztą cały czas są one popularne, jednak w ich przypadku pamiętajmy o tym, by decydować się na modele o wysokiej jakości, w innym przypadku mogą one naprawdę bardzo szybko żółknąć, a tego chcemy uniknąć.

Różne kolory desek sprawiają, że łatwiej nam zdecydować się na bardziej szaloną opcję, która ma wnieść więcej życia do naszej łazienki. Dodatkowo możemy decydować się nawet na deski z konkretnymi motywami – może nie wydaje się to opcja poważna, jednak doceni to każdy rodzic, który próbuje przekonać swoje dziecko do sprawnej nauki korzystania z toalety – jeżeli deska jest kolorowa i wesoła, dziecko często szybciej się do niej przekona. To praktyczne rozwiązanie, naprawdę chętnie wybierane przez młodych rodziców. Pamiętajmy, że deskę później można łatwo zmienić, a koszt nowej wcale nie musi być duży.

Dodatkowe funkcje

W tym przypadku warto rozważyć głównie dwie. Pierwszą z nich są deski, zawierające dwa typy sedesów – mniejszy i większy. To znów opcja dla dzieci – będą one miały łatwiej, jeżeli będą mogły zdecydować się na mniejszą opcję.

Warto również zdecydować się na deskę wolnoopadającą – to bardzo duża wygoda. Brak huku, brak uderzenia, brak przyciskania palców u małych dzieci, brak uszkodzeń deski, gdy zapomnimy i upuścimy ją z pełnym impetem – deski wolnoopadające to naprawdę znakomite rozwiązanie!

Deski toaletowe, jak i inne akcesoria łazienkowe, znajdziecie w sklepie Mateomarket – merytorycznym partnerze niniejszego materiału.