Redukcja kosztów ogrzewania, to kwestia, na której zależy każdemu właścicielowi budynku, bez względu na to, czy jest to dom, mieszkanie w bloku.
Rosnące z sezonu na sezon opłaty za różnego rodzaju opał, powodują, że kuszącym rozwiązaniem wydaje się inwestycja w energooszczędne okna. Pierwsze, co nasuwa się na myśl, gdy zastanawiamy się nad oknami utrzymujących ciepło, to ich solidna i szczelna konstrukcja. Jednak, na czym ona dokładnie polega i czym kierować się chcąc wybrać najlepsze okna energooszczędne?
Jakie parametry wpływają na energooszczędność okien?
Na to, czy okna, które zamontujemy, nie będą przepuszczać zimna i lepiej zatrzymają ciepło wewnątrz pomieszczeń, ma wpływ co najmniej kilka czynników. Ważna jest ilość szyb, które zastosowana w danej konstrukcji. Są tzw. konstrukcje wieloszybowe. Kolejne szklane elementy zamknięte w jednej ramie, to automatycznie grubsza warstwa chroniąca przed utratą ciepła. Stopień przenikalności określa współczynnik UW. Niższy współczynnik oznacza, że utrata ciepła też będzie mniejsza.
Parametry to nie jedyne kryterium, którym powinniśmy kierować się przy wyborze stolarki okiennej. Ważna jest też głębokość profilu. Im głębszy, tym okno będzie cieplejsze. Nawet najlepsze okna pasywne nie spełnią swojego zadania, jeśli nie zostaną prawidłowo uszczelnione. Jest to warunek, aby całość konstrukcji rzeczywiście utrzymywała ciepło. Minimum to dwie uszczelki, ale rekomendowane jest trójstopniowe uszczelnienie. Poza technicznymi parametrami montowanych okien na utrzymanie komfortu cieplnego ma także wpływ ich ilość oraz rozmieszczenie. Rozsądne umiejscowienie z braniem pod uwagę naturalnych warunków wynikających z nasłonecznienia poszczególnych stron świata zwiększa oszczędności na ogrzewaniu.
Jakie typy okien energooszczędnych znajdziemy w sklepach?
Parametry okien to jedno, a materiał, z których wykonano stolarkę okienną. Na rynku dostępne są trzy główne rodzaje: aluminiowe, drewniane oraz plastikowe. Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety, będzie więc odpowiednie w innych warunkach.
Okna plastikowe, popularne znane też jako PCV mają we wnętrzach profili przedzielenia w postaci cienkich ścianek, czyli komór. Stanowią ono fizyczną izolację przeciwko uciekaniu ciepła. Standardowe okna plastikowe mają od pięciu do nawet ośmiu komór. Za ich wyborem przemawia stosunkowo niska cena. Okna z plastiku poza myciem nie wymagają innej konserwacji, są zatem wygodne w użytkowaniu.
Okna drewniane, to z kolei synonim wysokiej jakości produktu i najbardziej naturalny materiał. Odpowiednio pielęgnowane ramy odznaczają się długą żywotnością. Jednak, aby tak było trzeba o nie dbać i regularnie je konserwować.
Okna aluminiowe, z uwagi na specyfikę materiału pozwalają na zrealizowanie niestandardowych projektów. Ich minusem jest jednak większa strata ciepła niż w przypadku okien z plastiku, czy drewna.
Okna energooszczędne czy inaczej okna pasywne, to szerokie temat, który coraz bardziej zyskuje na popularności. Inwestycja w dobrze dobrane okna, nawet jeśli będą droższe w zakupie, zwróci się po dłuższym czasie w postaci niższych kosztów ogrzewania budynku.