dom pasywny

Domy pasywne to coraz częściej stosowane rozwiązanie w budownictwie w naszym kraju. Choć ceny projektów oraz koszty budowy są stosunkowo wysokie, dzięki zastosowanym technologiom możliwe są spore oszczędności w ogrzewaniu budynku podczas jego eksploatacji. Jak działa dom pasywny oraz jakie ma plusy i minusy? Wyjaśniamy poniżej.

Czym jest dom pasywny?

Dom pasywny jest obiektem budowlanym, w którym zastosowano nowoczesne rozwiązania technologiczne. Dzięki nim możliwe jest zminimalizowanie zapotrzebowania energii na ogrzewanie. Dla porównania standardowe budynki mieszkalne zużywają jej około 120 – 180 kWh rocznie na każdy m², a dom pasywny jedynie 15 kWh rocznie na każdy m². Wynika to w dużej mierze z wysokiej szczelności budowli, zapewnionej przez grubą warstwę izolacyjną, ściany zbudowane w technologii dwu- bądź trzywarstwowej, a także płyty żelbetonowej zamiast tradycyjnych fundamentów. Jakie jeszcze rozwiązania stosowane są w domach pasywnych? Na tej kwestii skupiamy się poniżej, a ponadto czym jest dom pasywny, tłumaczy też blog www.kochamczytac.pl.

Jakie technologie stosuje się w domach pasywnych?

Oprócz zapewnienia maksymalnej szczelności, podczas budowy domu pasywnego skupia się także na innych kwestiach, które pozwalają na jak największą oszczędność ciepła. Pierwszą z nich jest zaprojektowanie zwartej bryły budowli. Unika się: balkonów, lukarn, podcieni oraz wykuszów. Istotne jest zniwelowanie liczby mostków termicznych, czyli miejsc, przez które ciepło ucieka z budynku. Dach powinien być prosty – jedno- lub dwuspadowy. Kolejną ważną kwestią jest zaprojektowanie układu pomieszczeń w ten sposób, by były one ogrzewane w jak największym stopniu za pomocą światła słonecznego – buduje się przeszkolone ściany od południa, z kolei od strony północnej znacznie minimalizuje się ich liczbę. Warto zwrócić uwagę, że okna powinny posiadać specjalną ramę oraz potrójne szyby. Wykorzystuje się także zewnętrzne rolety oraz systemy nawiewno-wywiewne z odzyskiem ciepła. Zazwyczaj w domach pasywnych stosuje się niewielkie systemy grzewcze np. piec akumulatorowy, kocioł kondensacyjny, pompa ciepła czy kominek na biomasę, jednakże w cieplejszych szerokościach geograficznych są one całkowicie zbędne. Bardzo ważne jest dwukrotne sprawdzenie szczelności domu – przed wykończeniem i po zakończeniu budowy.

Dom pasywny – zalety i wady

Rosnąca popularność domów pasywnych w naszym kraju wynika z dużej oszczędności podczas eksploatowania budynku. Dodatkowo wiele osób zwraca uwagę na inne plusy takiego rozwiązania:

  • dom pasywny jest domem ekologicznym,
  • projekty domów pasywnych są przemyślane i dopracowane w najdrobniejszych szczegółach, zazwyczaj tworzone są indywidualnie dla klienta,
  • do jego budowy używa się materiałów wysokiej jakości, co ogranicza liczbę remontów,
  • wysoki komfort mieszkania,
  • możliwość utrzymania jednakowej temperatury w budynku przez cały rok,
  • wartość domu pasywnego najprawdopodobniej będzie rosła wraz z upływem czasu.

Niestety rozwiązanie to nie jest pozbawione wad. Wśród największych bardzo często wymieniane są:

  • wysokie koszty budowy domu tego typu,
  • konieczność wykorzystania kosztownych technologii,
  • naprawa systemów działających w domach pasywnych jest dość droga,
  • długi czas zwrotu zainwestowanych pieniędzy,
  • potencjalne trudności ze znalezieniem działki do budowy domu pasywnego,
  • mała konkurencja wśród firm trudniących się budową tego typu budynków,
  • spore ograniczenia związane z rozplanowaniem pomieszczeń.