Trzeba zdawać sobie sprawę, że budowanie domu, to bardzo długi i złożony proces, który składa się z wielu różnych etapów. Jeżeli decydujemy się na to, aby wybrać płyty fundamentowe i jednocześnie rezygnujemy ze standardowych fundamentów, to koniecznie trzeba zrobić odpowiednie zbrojenie płyty fundamentów. Pomimo tego. że fundamenty stanowią niewidoczną część całej konstrukcji, to są one bardzo ważne. Dlatego też, koniecznie trzeba wiedzieć, jakie są koszty fundamentów i jak powinno wyglądać zbrojenie fundamentów, aby budowa przebiegała bez żadnych problemów.
Czym jest płyta fundamentowa?
Płyta fundamentowa to element konstrukcyjny, który jest alternatywą dla standardowych ław fundamentowych. Ma ona dosyć specyficzną budowę, dzięki czemu zapewnia większą nośność niż w wypadku tradycyjnych fundamentów, jak również równomiernie osiada na gruncie. Dzięki temu, doskonale sprawdzi się na mniej nośnym, czy też nierównym podłożu. Jeżeli chodzi o budowę płyt fundamentowych, to nie jest ona skomplikowana, gdyż składa się ona z kilku warstw, a pierwszą jest podbudowa wykonana z zagęszczonego żwiru. Następna warstwa, to piasek, czy też pospółka i warstwa ta powinna wynosić około 15 – 30 centymetrów. Kluczowym elementem jest także izolacja termiczna, której grubości wynosi 15 – 30 sentymentów, jak również żelbetowa płyta nośna. Zbrojenie płyty fundamentowej, musi znajdować się górnej oraz dolnej części. Warstwą wierzchnią jest posadzka. Jeżeli chodzi o koszty fundamentów, to mogą być one zróżnicowane, ale zazwyczaj koszt wykonania płyty fundamentowej jest wyższy niż w wypadku standardowych law. Ostateczna cena płyty fundamentowej, będzie jednakże zależała między innymi od jej grubości, stali użytej do zbrojenia, zużycia materiałów, czy też od rodzaju gruntu, gdzie planujemy budowę.
Na czym polega zbrojenie fundamentów?
Obecnie możemy spotkać się z opinią, że najpewniejszym rodzajem fundamentów są płyty fundamentowe. Może się wydawać, że przygotowanie całego zbrojenia jest niezwykle skomplikowane i wymaga ogromnej wprawy, jednak tak naprawdę musimy przestrzegać kilku istotnych zadań. Prawidłowo wykonane zrobienie fundamentów, jest związane z prawidłowym wykonaniem projektu samej płyty fundamentowej. Musi on dokładnie pokazywać, jak wygląda jej ogólne wykonanie, jaka jest jej grubość, zalewanie i ocieplanie. Wszystkiego pilnuje konstruktor. Do wykonania zbrojenia płyty fundamentowej, stosowane są specjalistyczne pręty kotwiąco – zamykające, które są charakterystyczne ze względu na swój wygląd.