Właściciele domów prywatnych i letnicy powinni zainteresować się stożkiem do łuparki, za pomocą której można szybko i praktycznie bez użycia siły fizycznej rąbać drewno opałowe. Nazywa się to łuparką do drewna i ma w swojej konstrukcji specjalny gwintowany stożek, który obracając się, wkręca się w kłodę i rozłupuje ją. Łuparkę do drewna można kupić lub wykonać samodzielnie, po wcześniejszym zapoznaniu się z jej konstrukcją i typami.
Stożek do łuparki: rodzaje
Łuparka przeznaczona do rozłupywania drewna i klocków na kłody charakteryzuje się wysoką wydajnością. Ich główną zaletą jest łatwość obsługi. Każdy może sobie poradzić z takim urządzeniem. Wystarczy położyć kłodę i wcisnąć przycisk „Start”. Najczęściej takie maszyny są kompaktowe i dlatego można je łatwo transportować z jednego miejsca do drugiego. Wyposażone w odporne na zużycie i niezawodne części, mogą być używane w każdej temperaturze, wytrzymują różne obciążenia i działają płynnie przez długi czas. Ponadto nie wymagają regularnej konserwacji.
Budowa maszyn do cięcia drewna jest dość prosta. Ich wyposażenie składa się z następujących mechanizmów:
- Rama lub nieruchoma część łuparki wykonana jest z wytrzymałego metalu odpornego na naprężenia mechaniczne. Zainstalowany jest na nim stożek do łuparki, skrzynia biegów, silnik i przycinarki do kłód.
- Silnik elektryczny lub benzynowy napędza stożek. Użytkownik decyduje, jaki typ silnika w danych warunkach pracy wybrać.
Stożek roboczy z gwintowaną jest być wykonany z niezawodnego i wytrzymałego metalu. Reduktor obniża obroty, zwiększa moment obrotowy i zapewnia stabilne ciśnienie powietrza przed każdym uderzeniem. Charakteryzuje się odpornością na zużycie, wytrzymałością i niezawodnością. Łożyska wspierają stożek roboczy przymocowany do wału. Każdy element urządzenia można dobrać indywidualnie. Wszystkie elementy do złożenia solidnej łuparki świdrowej znajdziesz na alltech-shop.eu.
Ogólne wymagania dotyczące łuparki do drewna:
- moc silnika od 2 kW;
- ciasne osadzenie na wale skrzyni biegów;
- stożek musi być wykonany z litej stali;
- wiertło musi być ostre, aby natychmiast wkręcić się w drzewo;
- wysokość od podłogi do stożka – 80 cm.
Odmiany silników do łuparek
W zależności od źródła zasilania łuparki do drewna dzielą się na następujące typy: Stożkowa konstrukcja łuparki do drewna. Urządzenia z silnikami elektrycznymi są najprostsze w projektowaniu, obsłudze i konserwacji. Najbardziej popularne są do użytku domowego. Jedynym warunkiem ich działania jest obecność źródła zasilania. Jednostki napędzane olejem napędowym lub benzyną są mocniejsze. Najczęściej służą do wycinania drzew, ale nadają się również do pracy na działkach osobistych. Urządzenia napędzane ciągnikiem to potężne profesjonalne łuparki do drewna, które są używane w dużych przedsiębiorstwach przemysłowych, gospodarstwach rolnych, kompleksach leśnych. Praca tasaków nie zależy od rodzaju silnika i może to być:
- wał, na którym znajduje się stożek, jest uruchamiany przez skrzynię biegów;
- wiertło, obracając się, wkręca się w klin i dzieli go na kilka części.
Każda łuparka posiada napęd, ale w zależności od konkretnych potrzeb użytkownika widoczne są określone różnice w budowie tych urządzeń. Przykładowo – istnieją modele wyposażone w napęd który zasila silnik elektryczny z kołem pasowym lub napęd w postaci ciągnika rolniczego, pracujący w oparciu o wał odbioru mocy (WOM). Główną różnicą między różnymi typami łuparek jest zasada ich działania, chociaż w przypadku łuparek kinetycznych i hydraulicznych jest ona podobna.
Stożek do łuparki: zastosowanie
Łuparki hydrauliczne to najbardziej zaawansowany typ tego urządzenia – to urządzenie do zastosowania w dużych gospodarstwach i zakładach przemysłowych, gdzie rozłupujemy naprawdę duże kłody, a prędkość łupania nie jest tak ważna. Oczywiście wyższa cena idzie w parze z ich wyższym stopniem zaawansowania. Łuparka hydrauliczna działa podobnie jak wszystkie – obrabiane klocki drewniane są również dociskane do specjalnego klina, ale różnica polega na zastosowaniu pompy hydraulicznej, napędzanej silnikiem i siłownikiem – jego celem jest pompowanie oleju i poruszanie tłokiem w cylindrze ściskającym kłody.
Zastosowanie łuparek różni się w zależności od stopnia zaawansowania i siły nacisku. Niemniej jednak są one szczególnie przydatne w obliczu takich zadań jak:
- przygotowanie drewna opałowego;
- porządkowanie ogrodu;
- w usługach, tartakach i wiatrakach.
Jak już wielokrotnie wspominano – łuparki znajdują więc zastosowanie zarówno w przydomowych warsztatach np. do łupania drewna na opał, jak i w zakładach stolarskich czy firmach produkcyjnych. W każdym z przypadków zastępują tradycyjną siekierę lub piłę mechaniczną, co pozwala zwiększyć moce przerobowe i skrócić czas obróbki drewna.