Kwestia doboru zbiornika do przydomowej oczyszczalni jest często rozważana podczas budowy tej ekologicznej konstrukcji. Przed wyborem tego elementu warto wziąć pod uwagę parametry związane z rozmiarem, rodzajem użytego do produkcji surowca oraz lokalne wymagania terenowe. Ważnym czynnikiem są także indywidualne preferencje inwestora. Jak zatem dobrać idealny zbiornik do przydomowej oczyszczalni ścieków?
Dobór surowca zbiornika do oczyszczalni ścieków
Surowce, z których produkuje się zbiorniki do przydomowych oczyszczalni ścieków, mogą być bardzo zróżnicowane. Ważnym parametrem jest jednak duża wytrzymałość na czynniki gruntowe oraz inne parametry środowiskowe mogące wpłyną na uszkodzenia struktury pojemnika.
Przykładowe zbiorniki mogą być wyprodukowane z takich materiałów jak:
- wysokiej jakości polietylen,
- GRP,
- kompozyt z włóknami szklanymi.
– Jedno jest pewne. Zbiornik przeznaczony do oczyszczalni ścieków musi być szczelny i solidny, aby mógł być umieszczony nawet na terenach o wysokim poziomie wód gruntowych. Wybierając ten element, warto wziąć pod uwagę opinię fachowców w tej dziedzinie – informuje pracownik firmy FHU MiM Mariusz Mańkowski ze Szczecina.
Od jakich czynników zależy dobór zbiornika do oczyszczalni przydomowej?
Warunki terenowe są jednym z ważniejszych czynników podczas wyboru zbiornika do oczyszczalni przydomowej. Jeśli zatem na gruncie, w którym znajduje się taka konstrukcja, mają poruszać się pojazdy mechaniczne, warto wybrać surowiec wzmacniany np. taki jak kompozyt z włókna szklanego.
Kolejną rzeczą, którą należy rozważyć, jest ilość odprowadzanych ścieków oraz rozmiar zbiornika jak też liczba jego komór. Jeśli zatem w gospodarstwie domowym odprowadza się ścieki w dużej ilości np. podczas użytkowania infrastruktury sanitarnej oraz dodatkowych urządzeń gospodarczych – naturalnie należy wybrać większy zbiornik w celu zapewnienia płynności i efektywności oczyszczania zanieczyszczonej wody. Warto także wziąć pod uwagę liczbę zamieszkałych na terenie obiektu osób.
Wielkość działki także ma znaczenie, a co za tym idzie – większe tereny dają większe możliwości. W takich warunkach można wybrać zbiorniki w technologii drenażowej lub hydrofitowej. Małe działki warto wyposażyć w oczyszczalnie tlenowe.
Warto raz jeszcze podkreślić, że wybór odpowiedniego zbiornika do przydomowej oczyszczalni ścieków należy zawsze skonsultować z fachowcami. Umożliwi to stworzenie konstrukcji, która spełni wszystkie potrzeby użytkowników i będzie ekologiczna oraz ekonomiczna.