Jeżeli prowadzimy budowę i potrzebujemy w szybki i prosty sposób zapewnić pracownikom odpowiednie zaplecze biurowe, socjalne, czy magazynowe warto skorzystać z usługi wynajmu kontenerów. Jakie korzyści daje wynajem kontenerów? Przede wszystkim dzięki, temu że kontenery są mobilne możemy je w odpowiednim i wygodnym dla nas momencie dostarczyć na budowę, a po zakończeniu prac zwrócić. W trakcie trwania budowy możemy elastycznie zwiększać lub zmniejszać ilość wynajmowanych kontenerów w zależności od bieżących potrzeb. Wreszcie dzięki wynajmowi oszczędzamy koszty, które musielibyśmy ponieść, gdybyśmy chcieli samodzielnie zbudować lub zakupić obiekty zaplecza bodowy. Przedstawiamy 5 zagadnień, które warto wziąć pod uwagę wynajmując kontenery.
1. Sprawdź formalności związane z wynajmem.
Wynajmując kontenery na zaplecze budowy na szczęście nie musimy martwić się o stosowne pozwolenia, bowiem zgodnie z art. 29 Prawa Budowalnego pozwolenia na budowę nie wymaga budowa obiektów przeznaczonych do czasowego użytkowania w trakcie realizacji robót budowlanych, położonych na terenie budowy, oraz ustawianie barakowozów używanych przy wykonywaniu robót budowlanych, badaniach geologicznych i pomiarach geodezyjnych. Warunkiem tego zwolnienia jest jednak wykonywanie wszelkich prac w oparciu o pozwolenie na budowę dla głównej inwestycji, a także umieszczenie kontenerów na terenie budowy oraz użytkowanie ich tylko i wyłącznie na potrzeby prowadzonej inwestycji.
2. Zdecyduj jakie kontenery będą Ci potrzebne.
Firmy świadczące usługi najmu kontenerów mają w swojej ofercie zazwyczaj kilka rodzajów kontenerów, które mogą pełnić różne funkcje na budowie. Przykładowo ANGA – wynajem kontenerów oferuje kontenery biurowe i socjalne, magazynowe oraz magazynowo-biurowe. Standardem jeśli chodzi o wielkość jest kontener 20 stopowy, czyli o długości 6 metrów i szerokości 2,4 metra.
Ogólnie kontenery możemy podzielić na izolowane – przeznaczone do przebywania w nich pracowników oraz nieizolowane – do magazynowania materiałów budowlanych, narzędzi, czy urządzeń. W pierwszej grupie znajdziemy obiekty, które mogą pełnić następujące funkcje:
- kontenery biurowe – jak sama nazwa wskazuje służą jako zaplecze biurowe budowy. Przy mniejszych inwestycjach wystarcza zazwyczaj jeden kontener 20 stopowy natomiast na większych budowach montuje się większe zestawy zbudowane z kilku lub kilkunastu kontenerów. Jeżeli miejsce na kontenery jest ograniczone można je także ustawić piętrowo.
- kontenery socjalne – służą pracownikom fizycznym jako niezbędne zaplecze socjalne. Mogą to być na przykład szatnie, pomieszczenia do odpoczynku, albo jadalnie.
- kontenery sanitarne – występują w różnych konfiguracjach i w zależności od potrzeb są wyposażone w odpowiednią ilość toalet, umywalek i pryszniców
- stróżówki – małe kontenery (na przykład o wymiarach 2,43 x 2,43) wyposażone w okna na każdej ze ścian przeznaczone dla pilnujących budowy stróżów i pracowników ochrony
- kontenery handlowe – chociaż nie stanowią bezpośredniego zaplecza budowy to przy dużych inwestycjach mieszkaniowych mogą być wykorzystywane jako punkty obsługi klienta. Bardzo często jedna ze ścian takiego kontenera jest w całości przeszklona, tak jak w pawilonie handlowym.
Do magazynowanie wszelkich niezbędnych na budowie materiałów, narzędzi i urządzeń stosuje się nieizolowane kontenery magazynowe. Zbudowane one są z grubej i mocnej blachy trapezowej, a dostęp do wnętrza zapewniają wygodne dwuskrzydłowe wrota. Ładowność takich kontenerów to ponad 28 ton, nie ma więc problemu żeby przechowywać w nich nawet najcięższe przedmioty. Dzięki zamknięciu kontenerowemu przechowywane w kontenerze przedmioty są dobrze zabezpieczone przed kradzieżą.
Ciekawym rozwiązaniem są kontenery magazynowo-biurowe, które łączą w jednym obiekcie 20 stopowym funkcje pomieszczenia dla ludzi oraz magazynu. Sprawdzą się on doskonale na małych budowach lub gdy brakuje miejsca na oddzielne kontenery biurowe i magazynowe. W takim kontenerze znajdują się dwa oddzielne pomieszczenia każde wyposażone we własne wejście. Większe pomieszczenie to izolowane biuro z oknami, instalacją elektryczną i grzejnikami, a drugie to mały magazyn o powierzchni 5 m2 z wygodnymi wrotami kontenerowymi
3. Znajdź firmę, która posiada siedzibę bądź oddział niedaleko miejsca budowy
Szukając firmy, w której wynajmiemy kontener na budowę warto skupić się na lokalnym rynku. Z reguły firmy kontenerowe działają w dużych miastach, a tylko nieliczne posiadają oddziały w całym kraju. Znalezienie kontenerów możliwie najbliżej miejsca budowy ma swoje uzasadnienie ze względu na koszty transportu. Kontenery są dowożone dużymi samochodami ciężarowymi, które potrafią także rozładować kontenery (są wyposażone w specjalny dźwig – tzw. samochody typu HDS). Taki transport nie jest tani i przy krótkich okresach najmu może stanowić dość wysoki udział w całkowitych kosztach wynajmu. Oczywiście im dalej trzeba dowieźć kontenery tym wyższa będzie opłata za transport. Często działalność firm wynajmujących kontenery jest ograniczona do konkretnego regionu – na przykład województwa, lub okolic miasta.
4. Wynegocjuj dobrą cenę i podpisz korzystną umowę
Na co zwrócić uwagę podpisując umowę wynajmu kontenerów? Pierwszy element to oczywiście cena usługi. Warto sprawdzić jakie dodatkowe koszty oprócz miesięcznej stawki najmu znajdują się w umowie. Oprócz transportu kontenerów mogą to być na przykład koszty rozładunku, czy sprzątania kontenera po zakończeniu najmu. Przy dłuższych okresach najmu (na przykład powyżej pół roku) warto negocjować cenę, gdyż zazwyczaj można liczyć na korzystne rabaty.
Dość typowym rozwiązaniem jest pobieranie kaucji na poczet ewentualnych uszkodzeń kontenera, albo opóźnień płatniczych. Podpisując umowę nie zapominajmy także o korzystnych warunkach płatności oraz jasno określonych w umowie obowiązkach najemcy związanych z wynajmem kontenera, co pozwoli na uniknięcie spornych sytuacji w momencie jej zakończenia i zdania kontenerów.
5. Przygotuj odpowiednie miejsce na zaplecze kontenerowe i zapewnij do niego właściwy dojazd.
Planując naszą budowę nie możemy zapomnieć o wydzieleniu miejsca, w którym będzie zlokalizowane zaplecze. Przede wszystkim musi do niego prowadzić droga, która umożliwi dojazd samochodów ciężarowych dostarczających kontenery. Co prawda samochody typu HDS mogą rozładować kontenery w pewnej odległości od siebie, z reguły jednak jest to nie więcej niż kilka metrów.
Same kontenery warto stawiać na wcześniej przygotowanym posadowieniu wykonanym na przykład z bloczków betonowych lub betonowych płyt jumbo. Na każdy kontener zapewnijmy minimum 4 punkty podparcia, które koniecznie muszą być wypoziomowane. W przypadku kontenerów sanitarnych powinniśmy doprowadzić do nich wodę oraz rury kanalizacyjne. Jeżeli nie ma takiej możliwości pozostaje skorzystanie z toalet wyposażonych we własne zbiorniki jak na przykład typu „toi toi”.