Wybierając działkę budowlaną, większość osób kieruje się lokalizacją i ceną. Niestety inwestorzy, często skuszeni okazyjną stawką za metr, kupują grunty o trudnym do zagospodarowania kształcie czy wymiarach uniemożliwiających posadowienie domu z zachowaniem wymaganych odległości. Niekiedy problemem jest ukształtowanie terenu. Dlaczego? W artykule wyjaśniamy, jak ukształtowanie terenu wpływa na wybór działki budowlanej.
Ukształtowanie terenu działki
Rzeźba terenu to nic innego jak ukształtowanie powierzchni ziemi wskutek działania czynników zewnętrznych, takich jak wiatr, erozja, akumulacja czy działalność człowieka. Wyróżnia się kilka typów rzeźby terenu, między innymi strukturalną, tektoniczną, alpejską lub krawędziową. Natomiast formy ukształtowania terenu dzielą się na:
- wypukłe (np. grzęda, grzbiet, wzgórze, pagórek, góra, żebro),
- wklęsłe (dolina, kotlina, depresja, żleb, holweg, cyrk lodowcowy),
- płaskie (równina, rówień, płaśń).
Ukształtowanie terenu to jedna z podstawowych informacji, która ma ogromny wpływ na użytkowanie nieruchomości na działce. Warunkuje możliwości budowlane, a nawet decyduje o projekcie architektonicznym. Przed wyborem działki budowlanej niezwykle ważne jest zapoznanie się z raportami o terenie, w których można sprawdzić powierzchnię i procentowy udział spadków na danym terenie, ich rozłożenie, a także maksymalną, minimalną i średnią wysokość terenu. Tego typu informacje pozwalają jak najlepiej wykorzystać potencjał działki budowlanej, sprawdzić walory widokowe oraz dobrać odpowiedni projekt. Oprócz tego pomogą zaplanować wszelkie prace budowlane związane z ewentualnym wyrównaniem terenu.
Nie ma żadnych wątpliwości, że idealna działka budowlana powinna być w regularnym kształcie (najlepiej prostokąta lub kwadratu), odznaczać się właściwymi warunkami gruntowymi, a także mieć płaskie ukształtowanie terenu. Wówczas najłatwiej jest wybrać odpowiedni projekt domu, a inwestor nie musi dokładać kolejnych kosztów budowy i prowadzić skomplikowanych prac związanych z wyrównaniem terenu. Wiele osób obawia się kupna działek budowlanych blisko jezior czy rzek z powodu podtopień, ochrony krajobrazowej czy słabej jakości gruntów. Jednak nawet na takim terenie można bez problemu znaleźć działki odznaczające się idealnymi warunkami zabudowy. Doskonałym przykładem są działki na prawobrzeżu Szczecina lub jego niedalekiej odległości, na przykład działki w Morzyczynie czy Kobylance.
Budowa domu na wklęsłej działce
Raczej trudno jest trafić na działkę budowlaną o wklęsłym ukształtowaniu terenu. Nie jest to jednak tak skomplikowana sytuacja, jak ma to miejsce przy mocno pochylonych gruntach. W przypadku tego typu działek bardzo ważne jest sprawdzenie jakości ziemi oraz poziomu wód gruntowych. Jeśli znajdują się wystarczająco głęboko pod poziomem gruntu, rozpoczęcie prac budowlanych nie będzie trudne. Wszelkie wgłębienia można wyrównać, co wiąże się z dodatkowymi kosztami robót budowlanych. Jednak wklęsłość terenu jest też ułatwieniem w przypadku kopania fundamentów, a nawet robienia podpiwniczenia.
Dom na skarpie
W ostatnim czasie rośnie ogromne zainteresowanie działkami budowlanymi nad morzem, jeziorem czy w górach. W Polsce jest dużo inwestycji jak na przykład domy nad Miedwiem, które wybudowane są blisko jeziora. Zagospodarowanie takiego terenu jest dość proste i nie wymaga większych nakładów finansowych związanych z równaniem terenu czy wybierania specjalnych projektów. Jednak jak wygląda sytuacja na wypukłym, górzystym terenie, a szczególnie, gdy działka budowlana jest bardzo pochylona? Budowa domu na skarpie jest trudna, ale na pewno nie niemożliwa. Podłoże wymaga przeprowadzenia odpowiednich badań geologicznych, które potwierdzą lub wykluczą konieczność budowy muru oporowego wokół domu zabezpieczającego przed osuwaniem się gruntu. Dodatkowo fundament domu na skarpie musi odznaczać się konstrukcją przystosowaną do tego typu terenu. Najczęściej są to fundamenty schodkowe lub wysokie ścianki fundamentowe usztywnione wieńcem na poziomie parteru bądź piwnicy.
Część domu na skarpie jest zagłębiona w ziemi, dlatego najlepszą opcją jest wybór projektu z częściowym lub całkowitym podpiwniczeniem. Niestety budynki na pochyłym terenie wymagają indywidualnego projektu od architekta i trudno jest wybrać gotowy dom katalogowy. Zazwyczaj dom na skarpie od strony stoku nie ma okien, bo i tak byłyby zacienione i powodowałyby straty ciepła. Front budynku powinien wychodzić na południe. Układ funkcjonalno-przestrzenny tego typu domu jest zwykle odwrócony, co oznacza, że pomieszczenia mogące być zacienione (sypialnie, spiżarnia, niekiedy kuchnia) znajdują się na dole, a jadalnia czy pokój gościnny na górze.
Jak budować dom na pochyłej działce?
Mocno pochylona działka wiąże się z dodatkowymi kosztami związanymi z wyrównaniem terenu lub koniecznością wykonania odpowiedniego projektu domu. Na co jeszcze zwrócić uwagę, budując dom na mocno pochyłej działce? Jak mówi nasz rozmówca z biura nieruchomości zajmującego się sprzedażą działek budowlanych na Osiedlu Nowy Horyzont w Kobylance:
„Ukształtowanie terenu to niezwykle ważne kryterium podczas wyboru działki. Najkorzystniejsze do zabudowy są działki o nachyleniu nieprzekraczającym 5%. Przy większym nachyleniu, szczególnie w kierunku północnym, dom będzie słabo nasłoneczniony, chłodny i może zalegać w nim wilgoć. Najkorzystniejsza sytuacja jest wówczas, gdy nachylenie jest od strony południowej lub północno-zachodniej. Dom najlepiej jest też wznieść jak najwyżej”.
Trzeba zdawać sobie sprawę, że budowa domu na działce o nierównym ukształtowaniu terenu może znacząco podnieść koszty całej inwestycji. Najlepiej jest inwestować w płaskie działki, jednak budowa domu na działce wklęsłej lub wypukłej jest również możliwa. Wiele zależy od wybranego projektu, możliwości zmiany ukształtowania czy jakości gruntu.