Technologia termowizji powstała już w roku 1840, lecz dopiero 100 lat później zastowanie jej podczas II Wojny Światowej zaowocowało większym rozgłosem. Od tamtej pory rozwiązania termowizyjne były stale ulepszane. Ostatni wielki przełom w budowie kamer termowizyjnych to zastosowanie tańszych przetworników bolometrycznych, które do generowania sygnału wykorzystują zmiany oporu elektrycznego czujnika zachodzące pod wpływem padającego promieniowania. Od tej chwili kamery termowizyjne przestały być dostępne wyłącznie dla naukowców, lekarzy oraz armii.
Obecnie na rynku można znaleźć tańsze, przenośne kamery termowizyjne wykorzystywane głównie w obiektach branży energetycznej, czy też w obiektach użyteczności publicznej, takich jak lotniska, stacje metra, stadiony. Jednak lepsze rezultaty osiągają zainstalowane systemy bispektralne lub złożone zarówno z kamer „zwykłych” jak i termowizyjnych, ponieważ obie grupy mają odmienne zasady działania i inny rodzaj generowania obrazu. Kamery zwykłe rejestrują promieniowanie widzialne, które jest odbiciem promieniowania źródła, rejestrując je za pomocą matrycy (fale elektromagnetyczne długości 300-950 nm). Natomiast kamery termowizyjne stosują podstawowe narzędzia analizy obrazu, takie jak detekcja ruchu oraz czujniki przekroczenia określonej temperatury. Kamery te rejestrują promieniowanie podczerwone generowane przez każde ciało a nawet obiekt, bazując na falach o długości od kilku do kilkunastu mikrometrów (µm). Zestaw składający się z dwóch rodzajów kamer charakteryzuje się wysoką skutecznością bazując na zależności pomiędzy temperaturą, a intensywnością promieniowania. Dochodzi do tego też podstawowa znajomość cech powierzchni, dzięki czemu kamera termowizyjna potrafi dokonać obliczeń na podstawie wartości temperatury oraz długości otrzymywanych fal. Kamera termowizyjna daje możliwość zarówno punktowego pomiaru wartości temperatury, jak i pokazania rozkładu wartości powierzchni badanego ciała lub obiektu. Dodatkowo, nie generuje żadnego promieniowania oraz nie potrzebuje oświetlenia, co utrudnia jej identyfikację oraz położenie. Niestety technologia ta nie jest niezawodna. Dużym utrudnieniem są ograniczenia widoczności oraz zakłucenia pomiarów spowodowane zjawiskami pogodowymi. Do najbardziej uciążliwych należą przede wszystkim śnieg, mgła oraz obfite opady deszczu, które tłumią fale podczerwone, co zmniejsza zasięg działania kamer, a co za tym idzie ich skuteczność. Jednak w porównaniu do pospolitych kamer, te korzystające z technologii termowizyjnej osiągają lepsze wyniki w zastosowaniach specjalistycznych.
Szeroka dostępność technologii termowizyjnej nie oznacza jednak, że jest to rozwiązanie korzystne cenowo. Relatywnie wysoka cena kamer termowizyjnych podyktowana jest stosowaniem obiektywów o specjalnej konstrukcji. Są one wykonane z materiału, który przepuszcza promieniowanie podczerwone, podczas gdy szkło w zwykłych obiektywach tłumi te wiązki. Obiektywy te są również wyposażone w dedykowane filtry, które eliminują szumy tworzone przez zbędne zakresy fal. Powinny być dostosowane pod względem ogniskowej, czyli do wymaganej szerokości pola widzenia kamery, jak i jej rozdzielczości. Niezmiernie ważne jest, aby dostosować ilość pikseli dla szerokości, a także wysokości obrazu.
Obecnie najczęstszym zastosowaniem kamery termowizyjnej jest mierzenie temperatury oraz informowanie o przekroczeniu ustalonego progu. Zaletą zestawu kamer jest bezpieczeństwo. Przy pomocy zestawu kamer możliwy jest bezkontaktowy, szybki i dokładny (nawet do +/- 0.3°C) pomiar temperatury wielu osób. Sprawdza się on świetnie w miejscach, takich jak wejścia do budynków, a nawet w korytarzach. Obecnie największą popularnością cieszą się mobilne stanowiska do pomiaru temperatur. W skład takiego zestawu wchodzi: kamera bispektralna (termowizja + wideo) dedykowana do pracy w systemie monitoringu IP, 128-kanałowy rejestrator IP obsługujący liczne funkcje inteligentnej analizy (AI), wzornik ciepła do kalibracji oraz regulowane statywy, które definiują mobilność całego zestawu. Kolejną ogromną zaletą takiego zestawu jest zastosowanie w nim sztucznej inteligencji (AI), która obsługuje liczne funkcje inteligentnej analizy obrazu, takich jak np.: rozpoznawanie i detekcja twarzy, rozpoznawanie tablic rejestracyjnych, metadanych oraz rozpoznawanie, czy obiekty poddawane badaniu stosują się do zaleconych Norm, jak na przykład posiadanie zalecanego zakrycia twarzy przed wejściem do budynku – niezwykle cenna funkcja w dobie pandemii. Najlepszym przykładem zastosowania tej technologii są główne wejścia w szpitalach, gdzie osoby wchodzące do budynku są automatycznie poddawane badaniu.
Kamery termowizyjne to wciąż spory, lecz opłacalny wydatek polepszający poziom bezpieczeństa obiektów. Coraz częściej są one łączone z branżą przemysłową, ochroniarską oraz systemami CCTV w budynkach użyteczności publicznej. Na rynku przybywa firm, które oferują coraz bardziej innowacyjne rozwiązania, które z pewnością zadowolą każdego inwestora.
Jeśli interesuje Cię projekt Systemu Monitoringu wejdź na stronę http://systemyflortech.pl/system-monitoringu/.