szlifowanie metalu

Szlifowanie stali i metali kolorowych (zwanych także niezależnymi) to jeden z najbardziej wymagających etapów obróbki mechanicznej, który dzięki nowoczesnym i profesjonalnym narzędziom ze sterowaniem CNC można zautomatyzować. Czym są metale kolorowe i co się do nich zalicza? Jakie zalety ma obróbka ścierna systemem CNC? W jaki sposób szlifować metal? Na wszystkie te pytania odpowiadamy w poniższym wpisie.

Czym są metale niezależne?

Metale kolorowe to techniczny termin odnoszący się do grupy metali i stopów, które nie zawierają żelaza. Ze względu na swoje właściwości podzielić je można na lekkie (np. magnez, aluminium, tytan) i ciężkie (np. cynk, kadm, cyna, ołów, kobalt, nikiel, miedź, srebro, platyna, złoto, molibden). Dzięki wsparciu nowoczesnych narzędzi wyposażonych w sterowanie CNC precyzyjne szlifowanie metalu niezależnego jest dużo szybsze, tańsze i łatwiejsze. Do największych zalet takiego rozwiązania zaliczyć trzeba przede wszystkim idealną precyzję szlifów oraz niemalże nieograniczoną powtarzalność, która niezbędna jest do masowej lub seryjnej produkcji. Szlifowanie aluminium i innych metali kolorowych przy pomocy profesjonalnego systemu CNC to świetny sposób na uniknięcie problemów związanych z brakiem precyzji lub niejednolitym wyglądem obrabianych ręcznie elementów.

Szlifowanie metalu – Jakie zalety ma obróbka ścierna CNC?

CNC to skrót odnoszący się do komputerowego sterowania maszynami numerycznymi. W przypadku obróbki ściernej szlifowanie metalu przeprowadzane jest z reguły przy pomocy tokarek oraz frezarek. Do najczęściej wymienianych zalet takiego rozwiązania zaliczyć można bardzo wysoką precyzję i szybkość pracy. Sterowane systemem CNC urządzenia są także niezbędne w kontekście masowej produkcji, ponieważ są one w stanie zagwarantować lepszą powtarzalność i wydajność. W praktyce pozwala to zoptymalizować koszty produkcyjne oraz zminimalizować ryzyko niezgodności elementu z projektem. Jest to szczególnie istotne w przypadku komponentów wchodzących w skład bardziej zaawansowanych maszyn lub urządzeń. Do najbardziej popularnych form obróbki ściernej zaliczyć można:

– szlifowanie wałków

– szlifowanie otworów

– szlifowanie płaszczyzn

– szlifowanie elementów metalowych

Warto wspomnieć też, iż urządzenia tego typu wykorzystywane mogą być także do obrabiania tworzyw sztucznych. Rozwiązania oparte na systemach sterowania CNC cieszą się największą popularnością w branży motoryzacyjnej i maszynowej oraz w przemyśle lotniczym i zbrojeniowym.

Ile kosztuje szlifowanie otworów, wałków i płaszczyzn?

W kwestii takiej jak szlifowanie wałków, otworów czy płaszczyzn zdecydowanie najbardziej opłacanym rozwiązaniem jest obróbka CNC. Koszt takiej usługi zależny jest od bardzo wielu czynników, aczkolwiek z reguły im większa jest skala projektu, tym większe jest pole do manewru w kwestii optymalizacji ceny. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości zachęcamy do kontaktu telefonicznego albo e-mailowego z naszymi doświadczonymi specjalistami. Wszystkie niezbędne  informacje znaleźć można w zakładce kontaktowej na naszej stronie pod adresem https://sacher-cnc.pl/kontakt/