Wybierając drewno na parkiet, musimy wziąć pod uwagę dużo czynników. Rodzaje drewna można podzielić na wiele sposobów, ze względu na pochodzenie, twardość, giętkość, podatność na uszkodzenia mechaniczne czy termiczne. Wybór idealnego drewna może nie być prosty, jednak kiedyś będziesz musiał podjąć decyzję. Oto kilka czynników, na które powinieneś zwrócić uwagę, odwiedzając salon podłóg.
1. Twardość
Jednym z podstawowych parametrów technicznych drewna jest jego twardość. Drewno miękkie, pochodzące zazwyczaj z drzew iglastych takich jak sosna jodła czy świerk, będzie bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne i odkształcenia, jednak będzie zdecydowanie tańsze. Z drugiej strony skali są grab, jesion czy tak – to najtwardsze gatunki pochodzące z wolno rosnących drzew, stąd też ich cena może być dużo wyższa. Najpopularniejsze w produkcji drewna podłogowego są jesion i dąb, klasyfikowane jako drewno średnio twarde, jednak wystarczające dla większości użytkowników.
2. Kolor
Jednym z najważniejszych czynników dla wystroju wnętrz jest kolor podłogi. Choć kolor nie wpływa na jakość, jest ważny, gdyż decyduje o tym, czy podłoga będzie wyglądać w danym wnętrzu dobrze, czy kiepsko. W małych oraz słabiej oświetlonych przestrzeniach warto postawić na jaśniejsze odcienie, choć na zupełnie jasnej podłodze lepiej widać zabrudzenia. Do tego barwione drewno zmienia kolor z biegiem czasu i nie zawsze wygląda naturalnie, co może przeszkadzać niektórym osobom.
3. Izolacja termiczna i ogrzewanie podłogowe
Wybierając drewniany parkiet, koniecznie zwróć uwagę na to, czy dobrze izoluje termicznie i czy nadaje się do zamontowania ogrzewania podłogowego – to drugie oczywiście tylko wtedy, gdy rozważasz taką możliwość. Rzecz jasna parkiet położony na systemie ogrzewania nie może być zbyt gruby i izolujący; z kolei parkiet bez ogrzewania powinien dobrze trzymać temperaturę i izolować mieszkanie lub dom od tego, co jest pod nim. Jasne, że zawsze można położyć dywan, który dodatkowo izoluje termicznie podłogę, jednak lepiej, jeśli sama w sobie odpowiednio spełnia to zadanie.
4. Deski lite i warstwowe
W parkieciarstwie istnieją dwa rodzaje klepek: lite i warstwowe. Lite klepki i lite deski podłogowe powstały z jednego kawałka drewna, nie były w żaden sposób klejone czy specjalnie preparowane. Z kolei klepki i deski warstwowe składają się, jak sama nazwa wskazuje, z warstw drewna, często różnych. Dzięki temu są bardziej odporne na zmiany temperatury i wilgoć, gdyż łączenie warstw uniemożliwia zmianę kształtu czy powstawanie odstępów.
5. Wielkość elementów
Drewniany parkiet składa się z klepek, które można ułożyć na podłodze w różny sposób, by uzyskać różne efekt. Dodatkowo same klepki mogą mieć różne kształty i rozmiary, co znacząco zwiększa liczbę możliwości. Wybierając kształt i ułożenie klepek zastanów się, jaki efekt chcesz uzyskać. Możesz też zapytać o radę projektanta wnętrz albo pracownika salonu podłóg, który chętnie pomoże ci wybrać odpowiednie drewno, klepki i ułożenie parkietu.