rekuperacja

Wentylacja w domu to nie tylko kwestia odprowadzania zużytego powietrza i udostępnienia miejsc na napływ świeżego. Jest to bardzo ważny mechanizm od którego zależy nasze zdrowie, samopoczucie, a także rachunki za ogrzewanie domu – szczególnie w czasie grzewczym. Rekuperacja może pomóc nam usprawnić wszystkie te elementy – zmniejszyć koszty, poprawić jakość powietrza i sprawić, że poczujemy się w domu lepiej. Jak dokładnie to działa?

1. Co to jest rekuperacja?

2. Zalety rekuperacji

3. Dotacje na rekuperację

Co to jest rekuperacja?

Rekuperacja to mechanizm wentylacji pomieszczeń w domu, pozwalający na odzyskanie części ciepła. Jest to proces mechaniczny w którym uczestniczy urządzenie nazywane rekuperatorem, dzięki któremu jesteśmy w stanie nie tylko filtrować zużyte powietrze i zastępować je nowym, świeżym, ale również możemy odzyskiwać część energii powstałej w ramach tego procesu w formie ciepła. Sam rekuperator pozwala na kierowanie usuwaniem powietrza zużytego i dostarczaniem powietrza nowego, a cały system pozwala również na oczyszczanie dostarczanego powietrza i zmniejszenie ubytku ciepła z domu, szczególnie w sezonie zimowym.

Zalety rekuperacji

Największą zaletą systemu rekuperacji jest oszczędność na rachunkach za ogrzewanie. Poprawnie zamontowany i serwisowany system wentylacji powietrza pozwala na znaczne ograniczenie ubytku ciepła, dzięki czemu nie musimy się martwić o to, ile przyjdzie nam zapłacić po sezonie grzewczym. Kolejnym bardzo dużym plusem – szczególnie obecnie, gdy mamy coraz większy problem ze smogiem – jest mechanizm oczyszczania. Powietrze przechodzące przez rekuperator nie tylko jest świeże i bogate w tlen, ale również zostaje przefiltrowane pod kątem unoszących się w nim różnych drobinek, dzięki czemu nie wdychamy ich przebywając w naszym M. Tę zaletę docenią szczególnie dzieci, osoby starsze oraz ci z nas, którzy borykają się z różnego rodzaju alergiami i problemami z oddychaniem.

Dotacje na rekuperację

Chociaż zamontowanie systemu rekuperacji jest droższe od klasycznej wentylacji grawitacyjnej i różnica ta wynosi średnio około 5 tysięcy złotych, to jednak nie musimy być skazani na porzucenie planu usprawnienia naszego domu i uczynienia go bardziej energooszczędnym. Istnieją bowiem dotacja na rekuperacje, w ramach której możemy uzyskać nawet 90% zwrotu kosztów jakie ponieśliśmy na stworzenie tego typu instalacji. O tego typu dopłatę możemy starać się w ramach programów promujących wymianę starych i nieefektywnych urządzeń cieplnych na nowoczesne, bardziej wydajne i bardziej ekologiczne.