Wiele polskich gospodarstw boryka się tej zimy z trudnościami w dostępie do tradycyjnych źródeł ciepła. Wysokie ceny węgla i ekogroszku, szybujące stawki za prąd i gaz. Szukając dodatkowego ogrzewania w domu, coraz częściej decydujemy się na biokominki. Czym są i kiedy warto z nich skorzystać?
Biokominki – czym się różnią od tradycyjnych kominków?
W dość dużym skrócie biokominek to szczelny stalowy pojemnik (czyli palenisko) otoczony odpornym na wysokie temperatury niepalnym tworzywem, zwykle również stalą. Palenisko zawiera materiał chłonny, który nasączyć trzeba łatwopalną cieczą – bioetanolem. Podpalone opary etanolu rozkładają się niemalże całkowicie. Zostaje bardzo niewielkia ilość dwutlenku węgla oraz pary wodnej. Oznacza to, że możemy cieszyć się prawdziwym ogniem bez żadnej instalacji kominowej.
Dzięki wykorzystaniu bezwonnego i ekologicznego biopaliwa zamiast drewna, biokominki wolnostojące nie wydzielają podczas nagrzewania pomieszczeń sadzy, popiołu ani dymu. Tam, gdzie nie sprawdzają się tradycyjne kominki lub gdzie nie można ich umieścić, bez problemu wstawisz eko kominek. Nie wymaga on uzyskania żadnego pozwolenia ani pracochłonnego montażu.
Uruchomienie i bezpieczeństwo działania – biokominki
Zanim uruchomisz biokominek, zatankuj go biopaliwem dedykowanym dla biokominków, odpal według instrukcji i ciesz się prawdziwym płomieniem bez szkodliwych oparów i odpadów. Najważniejsze jest zastosowanie się do jednej zasady – nie dolewania biopaliwa do biokominka podczas jego pracy. Przypominałoby to dolanie benzyny do ogniska, a takie efekty mogą zakończyć się niebezpiecznie we wnętrzu domu. Po zgaśnięciu paleniska trzeba odczekać aż zupełnie ostygnie by móc je ponownie zatankować.
Spalany bioetylen zamienia się w dwutlenek węgla (w ilości podobnej do wytwarzanej przez człowieka) oraz parę wodną, która oddziałuje korzystnie na jakość powietrza. W procesie spalania nie wydziela się żaden zapach ani dym. Nowoczesne biokominki wyposażone są w mechanizmy, które zapobiegają rozlaniu się biopaliwa przy przypadkowym przewróceniu się urządzenia. Wysoka jakość niepalnych materiałów, certyfikaty producenta i zapoznanie się z instrukcją obsługi zapewniają bezpieczne korzystanie z biokominka.
Porównanie biokominków i tradycyjnych urządzeń grzewczych
Tradycyjny kominek nie umywa się do pracy biokominków. Biokominek to urządzenie banalnie proste w montażu i komfortowe w użytkowaniu, a cała jego obsługa sprowadza się do uzupełniania paliwa. Możesz dopasować nowoczesny wygląd do swojego wnętrza, a atrakcyjny design i mobilność wyróżnia ten sprzęt na rynku. Postawisz biokominek w dowolnym miejscu w swoim domu, właśnie tam gdzie jest najbardziej potrzebny. Biokominki to również bezpieczna forma ogrzewania, która nie wydziela żadnych szkodliwych substancji. Ten rodzaj kominka jest o wiele wygodniejszy w obsłudze.
Nie mniej ważna jest trwałość. W przypadku biokominków, wykonanie wysokiej jakości niepalnych materiałów, takich jak stal, szkło, kamień lub ceramika zapewnia znikome zużycie. Wyposażenie w certyfikowane zabezpieczenia lub osobny wlew biopaliwa chroni przez rozprzestrzenianiem się ognia.
Rodzaje biokominków do wnętrz
Zastanawiasz się, jakie modele biokominków są dostępne na rynku? Ciekawym wyborem są biokominki wiszące, podwieszane na ścianę jak półka lub montowane do sufitu. To świetny sposób na ozdobę i ogrzanie wysokiego pomieszczenia. Biokominki wolnostojące to m.in. biokominki stołowe i nowoczesne. Do tego typu należy też biokominek portalowy, czyli najpopularniejszy przenośny model. Jest w czym wybierać!