Prasowanie wiader

W życiu przedsiębiorstwa produkowane są niezliczone ilości odpadów. Część z nich — zwłaszcza w branży budowlanej — jest wykonana z metalu. Puszki po farbie, wiadra metalowe, a także zajmujące przestrzeń stalowe pojemniki, to poważne wyzwanie dla każdej firmy. Jak sobie z nim radzić? Jak właściwie zarządzać stalowymi odpadami w przedsiębiorstwie?

Zarządzanie poprzez zgniatanie

Do efektywniejszego zarządzania odpadami metalowymi potrzebny jest sprzęt, który znacząco zmniejszy jego objętość. Prasa zgniatająca nadaje się do tego celu doskonale, choć przed jej zakupem warto wiedzieć, jakimi parametrami ona się wyróżnia na tle innych, podobnie działających urządzeń. Typowa prasa do zgniatania elementów metalowych (np. wiader) składa się z komory, wewnątrz której dochodzi do zgniecenia przedmiotu, a także ze specjalnego tłoka, który (hydraulicznie bądź pneumatycznie) miażdży wybrany przedmiot.

Parametry pracy, czyli jak działa prasa do zgniatania?

Najważniejszym zadaniem zgniatarki jest oczywiście zmniejszenie objętości puszek, wiader i innych, podobnych elementów metalowych. Jedną z najistotniejszych cech takiego urządzenia jest oczywiście ciśnienie, z jakim może ono pracować. Typowe maszyny przemysłowe mogą wygenerować nacisk o sile 1880 kg przy 6 barach, przy czym w wielu wypadkach istnieje możliwość zwiększenia ciśnienia czynnika roboczego aż do 10 bar. Drugą ważną kwestią jest wielkość zgniatanych wiader, których średnica powinna być ściśle dostosowana do potrzeb przedsiębiorstwa. Warto też zwrócić uwagę na stopień kompresji, jaki dana maszyna może wygenerować. Zwykle jest to około 80 – 90 procent, co oznacza, że zgnieciony pojemnik zmniejsza swą objętość od 5 do nawet 10 razy!

Szybkość i wydajność

Inwestycja w prasy zgniatające to również inwestycja w ich wydajność. Dobrej jakości sprzęt marki Wikoma potrafi zgnieść duży, metalowy pojemnik w czasie od 12 do 20 sekund. Oznacza to, że po upływie tego czasu maszyna jest gotowa do dalszej pracy. Wydajność urządzenia zależy też od wymiarów komory zgniatania. Im jest ona większa, tym rzadziej pojawia się konieczność usunięcia zgniecionych elementów. W przypadku większości przemysłowych urządzeń zgniatających jej wymiary wynoszą 500 × 400 × 400 mm.

Reasumując, urządzenia do zgniatania elementów stalowych działają podobnie do belownic w supermarketach. Dzięki temu łatwiej można przechowywać zużyte, stalowe opakowania. Co więcej, ściśnięcie ich wszystkich do relatywnie niewielkiej objętości pozwala na ograniczenie kosztów ich wywozu.