blacha

Giętarka, jak podpowiada nam sama nazwa tego urządzenia, służy do gięcia elementów wykonanych z metalu. Jest to jedna z prostszych metod obróbki drutów, prętów, blach, profili czy rur przez trwałą zmianę ich krzywizn. Zależnie od wyniku zastosowanego procesu, możemy mówić o nim jako „wyginaniu”, „prostowaniu” lub „zwijaniu”. Ze względu na mnogość sposobów w jaki można wykorzystywać giętarki, istnieje cała gama możliwości klasyfikacji tych urządzeń, od rodzaju ich konstrukcji, po rodzaj obrabianych przez nie materiałów. Ten ostatni sposób podziału opisany jest poniżej.

Rodzaj giętarek według obrabianego materiału

Giętarki do blach są najbardziej popularnymi tego typu urządzeniami, dzięki powszechności tego rodzaju obróbki plastycznej. Powszechność ta wynika z dużej gamy możliwych do uzyskania tym sposobem produktów. Z pomocą takiej giętarki można stworzyć zarówno przedmioty użytku codziennego, takie jak metalowy pojemnik czy stolik do kawy, jak i elementy stosowane do budowy urządzeń przemysłowych i linii produkcyjnych.

Giętarki do profili wykorzystuje się w zakładach przemysłowych niezależnie od ich rozmiaru, ze względu na ich możliwości na kształtowanie różnych rodzajów profili. Za ich pomocą przebiega produkcja choćby poręczy, balustrad czy łuków okiennych. Duża część giętarek zdolnych do obróbki profili nada się również do pracy z rurami. Ze względu na ich konstrukcje można wyróżnić giętarki kuszowe, dźwigniowe oraz dźwigniowe stołowe.

Giętarki do rur – jak działają?

Giętarki do rur nadają się zarówno do gięcia rur, jak i blachy czy też drewna. Dzięki wykorzystaniu wcześniej przygotowanych matryc używane są między innymi w produkcji mebli, znaków drogowych, złączek hydraulicznych czy innych produktów wykorzystujących elementy stalowe. Wśród giętarek do rur można dokonać dalszego rozgraniczenia na giętarki trójrolkowe oraz giętarki trzpieniowe. Te pierwsze to dużo mniej nowoczesne maszyny, często używane przy produkcji samochodów lub maszyn. Ich koszt kształtuje się w okolicach kilku – kilkudziesięciu tysięcy złotych. Nowoczesne giętarki trzpieniowe sterowane numerycznie (CNC) kosztują już nawet kilkaset tysięcy złotych, ale dzięki wysokiemu poziomowi automatyzacji jej osiągi są o wiele lepsze, co pozwala na szybki zwrot inwestycji. Taka maszyna cechuje się niskim marginesem błędu, bardzo dobrą powtarzalnością i precyzją w wykonywaniu zaprogramowanego zadania. Pomimo swojego wysokiego kosztu, te cechy sprawiają, że ten rodzaj giętarki jest obecnie najbardziej popularny.