Płyty g-k do zabudowy poddasza

Każdy, kto chce zwiększyć powierzchnię użytkową domu, decyduje się na przystosowanie pomieszczeń, które do tej pory były nieużywane – zwłaszcza w starej zabudowie, w której to poddasza były najczęściej rupieciarnią. Niejednokrotnie adaptacja poddasza wiąże się z koniecznością podniesienia dachu, ponieważ skosy znacznie zmniejszają powierzchnię zdatną do użytkowania, nie mówiąc o ustawności nowych pomieszczeń. Jak więc stworzyć komfortowe poddasze dzięki płytom g-k?

Na co zwracać uwagę kładąc płyty g-k na poddaszu?

Kładąc płyty g-k na poddaszu, należy w szczególności zwrócić uwagę ich cechy. My polecamy płyty posiadające właściwości ogniochronne z uwagi na ograniczenie skutków ewentualnego pożaru.

Na początek dobrze jest wykonać projekt rozkładu pomieszczeń na strychu, tak by ocenić ile ścianek działowych oraz kolankowych musi powstać oraz ile metrów kwadratowych okładziny poddasza należy ułożyć.

Okładzinę poddasza warto układać z podwójnej warstwy płyt. Dzięki temu uzyskamy lepsze parametry ogniochronne układu oraz zapobiegniemy pękaniu połączeń między płytami.

Odpowiednie podłoże to podstawa

Płyty mocowane są na konstrukcji z profili lub łat drewnianych.  Jeśli poddasze ma murowane ściany, płyty g-k można zamocować za pomocą specjalnego kleju, dostępnego w każdym składzie budowlanym. Nie można przyklejać płyt g-k do sufitów – w tym wypadku płyta zawsze musi być mocowana wkrętami do konstrukcji.

Kolejną rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę, jest konieczność połączenia przymocowanych płyt w celu niwelacji powstałych szczelin. W wypadku układania dwóch warstw płyt można w pierwszej z nich zastosować gips szpachlowy bez taśmy zbrojącej (oczywiście musi być to specjalna masa, która dedykowana jest do tego celu). Warstwa wierzchnia płyt musi być spoinowana z taśmą zbrojącą.

Ostatni etap, który pozwoli na osiągnięcie oczekiwanego efektu, to właściwe gruntowanie. Trzeba pamiętać, że płyta g-k jest bardzo chłonna. Odpowiednie zabezpieczenie spowoduje, że spadnie zużycie farby, a efekt będzie z pewnością zadowalający.

Więcej o tym, jak prawidłowo zamontować płyty g-k na poddaszu, znajduje się na stronie https://www.siniat.pl/pl-pl/centrum-wiedzy/instrukcje-montazu/225201/patrz-na-zycie-przez-rozowe-plyty/.