Branża budowlana stale się powiększa i potrzebuje nowoczesnych rozwiązań, które pozwolą podnosić ciężkie przedmioty na duże wysokości. Tutaj z pomocą przychodzą żurawie wieżowe, które znalazły swoje zastosowanie w budownictwie mieszkaniowym oraz przemysłowym. Można je spotkać podczas pracy górujące w większości dużych miastach.
Czym się charakteryzuje żuraw wieżowy?
W skład żurawia wchodzi solidna podstawa konstrukcji połączona z pionowym masztem i zamatowana na stacjonarnym lub przejezdnym podwoziu. Żuraw dolnoobrotowy dzięki mechanizmowi zainstalowanemu na dole wieży jest jednym z cudów inżynierii, ponieważ przy użyciu haka oraz wysięgnika może przenosić ważące kilka ton ładunki na wysokość nawet stu metrów. Warto zauważyć, że maszyna jest często stosowana podczas przenoszenia metalowych ciężkich konstrukcji lub elektrycznych części instalacji dlatego jest niezbędna przy wznoszeniu wieżowców. Należy pamiętać, że żuraw potrzebuje dostępu do stabilnego źródła energii elektrycznej. Co więcej, istotnym elementem każdej budowy jest również konieczność zamontowania awaryjnego źródła zasilania. Instalacja ta pozwoli uchronić inwestora przed zbędnym opóźnieniem.
Jakie żurawie możemy wyróżnić?
Na rynku możemy znaleźć kilka rodzajów żurawi. Ich podział zależy między innymi od umiejscowienia mechanizmu obrotowego, a także typu podstawy. Do grupy umiejscowienia mechanizmu zalicza się żuraw dolnoobrotowy, którego mechanizm zlokalizowany jest w dolnej części wieży i obraca wieżą oraz wysięgnikiem. Górnoobrotowy, gdzie mechanizm znajduje się również na dole wieży z tą różnicą, że mechanizm obraca tylko wysięgnikiem.
Ze względu na typ podstawy możemy wyróżnić żurawie stacjonarne i szybko montujące. Pierwszy rodzaj przytwierdzany jest do fundamentów, natomiast drugi potrzebuje wsparcia innego żurawia podczas montażu. Decydując się na zakup, powinniśmy zwrócić przede wszystkim uwagę na parametry:
– maksymalną masę ładunku, którą żuraw dolnoobrotowy może udźwignąć,
– odległość, jaką posiada wysięg od osi obrotu do osi pionowej haka,
– wysokość podnoszenia.
Decydując się na zakup, powinniśmy pamiętać, że żuraw dolnoobrotowy należy konserwować oraz wymieniać wadliwe elementy. Przyczyni się to do zachowania bezpieczeństwa naszych pracowników podczas budowy. Warto zaznaczyć, że żurawie powinny być obsługiwane przez wykwalifikowanych operatorów, którzy mają niezbędne dokumenty pozwalające na pracę z tymi maszynami. Wykorzystanie żurawi przyczyniło się do zwiększenia szybkości realizowanych inwestycji, jak i do obniżenia jej całkowitych kosztów. Ciekawostką jest, że dzięki tym maszynom inwestorzy mogą realizować budowę na otwartej przestrzeni, a także w ciężko dostępnych centrach miast.