montaż rekuperacji

Rekuperacja to energooszczędna wentylacja, która zimą pozwala zmniejszyć zużycie energii cieplnej i jednocześnie utrzymuje wysoką jakość powietrza w budynku przez cały rok. Świeże powietrze zawiera ok. 20% tlenu i tylko 0,05% dwutlenku węgla, natomiast wydychane zawiera 4% dwutlenku węgla. Natomiast oddychanie tym samym powietrzem w pomieszczeniu może skutkować bólem głowy, osłabieniem koncentracji oraz sennością wskutek zwiększenia stężenie dwutlenku węgla. Wentylacja mechaniczna utrzymuje w pomieszczeniu niskie stężenie dwutlenku węgla, ponieważ zapewnia dopływ świeżego powietrza. Co warto uwzględnić podczas montażu rekuperacji w domu?

Prawidłowy przepływ powietrza

Kierunek przepływu powietrza nadają wentylatory rekuperatora. Rekuperacja w domu zapewnia prawidłową cyrkulację powietrza. Natomiast punty wywiewne i nawiewne nie muszą znajdować się w każdym pomieszczeniu. Zarówno stalowe kanały wentylacyjne, jak i wykonane z tworzywa muszą mieć odpowiednią średnicę, aby powietrze mogło cicho i swobodnie wypływać, jak i napływać do pomieszczeń, docierając do każdego kąta. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie odpowiedniego wietrzenia i wysokiego komfortu klimatycznego. Odpowiedni projekt kanałów sprawia, że zabudowa nie zawsze jest konieczna lub można ją zminimalizować, aby nie zaburzać estetyki budynku.

Rekuperator o optymalnej mocy

Rekuperator to inaczej centrala wentylacyjna z wymiennikiem ciepła, która jest sercem systemu. W tym miejscu powietrze wylatujące z pomieszczeń jest odzyskiwane. W celu dobrania optymalnej mocy rekuperatora potrzebne są obliczenia zapotrzebowania na powietrze w danym domu. Natomiast centrala o zbyt słabej mocy spowoduje, że system wentylacji nie będzie wydajny, a jego praca stanie się głośna. Ponadto w pomieszczeniach nie będzie świeżo, co może wywołać złe samopoczucie.

Montaż rekuperacji w domu – wytyczne

Rekuperator powinien być zamontowany w pomieszczeniu, w którym temperatura wynosi min. 8oC, niezależnie od warunków na zewnątrz. Centrala wentylacji może zostać również zamontowana na ocieplonym poddaszu. W takim przypadku konieczne może okazać się również wykonanie izolacji rekuperatora oraz przewodów, aby uzyskać maksymalne odzyskiwanie ciepła i oszczędność energii systemu. Ponadto między dolną krawędzią drzwi a podłogą powinny zostać wykonane wycięcia o przekroju minimum 80 cm2. Natomiast w drzwiach łazienkowych i kuchennych otwory wentylacyjne powinny posiadać przekrój minimum min 200 cm2. Ponadto kominy wentylacji grawitacyjnej powinny zostać zaślepione, a okna uszczelnione. 

Prawidłowo zaprojektowana instalacja wentylacyjna w domu pozwala na bieżąco doprowadzać świeże powietrze do pomieszczeń. Montaż rekuperacji w domu można przeprowadzić we własnym zakresie lub zlecić go profesjonalnej firmie.