Lampy wiszące to jeden z najpopularniejszych typów oświetlenia, jaki stosujemy w domowych wnętrzach. Nie można im odmówić funkcjonalności i różnorodnej estetyki. Za sprawą tej ostatniej tworzymy wyjątkowe aranżacje, ale i sprawiamy, że wnętrza są praktyczne i doskonale spełniają swoje role.
Jakie lampy wiszące proponują nam producenci? Czy dostępne konstrukcje, poza zaletami, mają wady, które należy uwzględnić? Sprawdźmy!
Lampy wiszące – zalety
Oświetlenie wiszące jest przede wszystkim uniwersalne. Nadaje się do zastosowania praktycznie w każdym pomieszczeniu, niezależnie od jego metrażu oraz sposobu aranżowania wnętrza. Ponadto wśród lamp wiszących znaleźć można tak różnorodne konstrukcje, że ich dopasowanie do wymarzonego wystroju, nie sprawia najmniejszych problemów.
Wśród wiszących konstrukcji można znaleźć te o regulowanej długości linek, co sprawdza się zarówno w pomieszczeniach niskich, jak i tych spełniających kilka ról. Dzięki precyzyjnemu dopasowaniu, na jakiej wysokości ma się znaleźć źródło światła, wybrany pokój może sprzyjać koncentracji i pracy lub relaksowi, oferując przy tym ciepłą i przytulną atmosferę. Tego typu lampy wiszące można znaleźć w sklepie https://lampy.it/.
Oświetlenie wiszące jest w stanie poprawić proporcje pomieszczenia. Światło kierowane ku górze wpływa na optyczne podwyższenie pokoju, zaś ku dołowi – na obniżenie. To efektowny trik, by poza ciekawym wystrojem, niewymiarowy, np. zbyt wąski lub zbyt szeroki pokój, wyglądał lepiej i bardziej proporcjonalnie.
Klasyczna lampa wisząca czy okazały żyrandol?
Wśród oświetlenia wiszącego wyróżnia się dwa główne typy lamp: klasyczne konstrukcje zwisające z sufitu, najczęściej o maksymalnie kilku punktach świetlnych bądź tylko jednym, lub żyrandole. Obydwie propozycje są oryginalne pod względem estetyki, ale w inny sposób oświetlają wnętrza.
Lampy wiszące, które oferują jeden punkt świetlny, są skromniejsze, zajmują mniej miejsca i łatwiej je wkomponować nawet w skromną przestrzeń. Ich estetyka sprawia, że łatwo je wtopić w każdą aranżację. Obszerne żyrandole pasują zaś głównie do wystrojów glamour, luksusowych lub łączących nowoczesność z odrobiną przepychu. Zajmują sporo miejsca, wymagają dokładnego czyszczenia, jeśli są wykonane ze szklanych bądź kryształowych elementów, aby nie straciły na swoim uroku. Na plus przemawia fakt, że zwykle duża liczba punktów świetlnych oznacza dobrze oświetloną przestrzeń.
Wybór ostateczny
Na ostateczną decyzję powinna się składać nie tylko kwestia wystroju wnętrza. Należy uwzględnić charakter i funkcjonalność pomieszczenia oraz częstotliwość jego użytkowania. W łazienkach i kuchniach panują trudne warunki, głównie podwyższony poziom wilgotności i ryzyko zachlapań. Tutaj żyrandole ustępują miejsca klasycznym lampom wiszącym. Z kolei obszerne salony, halle, przedpokoje i przestronne pokoje gościnne, warto rozświetlić dekoracyjnym żyrandolem.
Pojedyncza lampa wisząca, a może kryształowa konstrukcja na suficie? My już mamy swojego faworyta.