dom szkieletowy

Szkieletowe domy kanadyjskie swoją nazwę zawdzięczają pochodzeniu z Ameryki Północnej (Kalifornii). Stanowią one około 90% wszystkich domów w Ameryce Północnej. Domy szkieletowe powstają na zasadzie drewnianego stelażu, do którego mocowane są wielowarstwowe ściany. Podczas całej budowy pojawia się wyłącznie jeden mokry proces – fundamentów. W płycie fundamentowej osadzane są metalowe kotwy, do których mocuje się całą konstrukcję. Pozostały proces budowy to prace suche, a więc taki dom można z powodzeniem budować niezależnie od pory roku. Odpowiednio zbudowana konstrukcja to gwarancja szybkiej budowy. Jak więc prawidłowo zbudować ściany zewnętrzne?

Prawidłowa konstrukcja ścian zewnętrznych

W Polskich warunkach klimatycznych ściany zewnętrzne zwykle zbudowane są z czterostronnie struganego, suszonego skandynawskiego drewna iglastego klasy C24. Słupki drewniane stanowiące szkielet wykonywane są w różnych przekrojach (w zależności od budynku, strefy klimatycznej i lokalizacji). W większości projektów rozmieszczenie słupków występuje co 40 cm od osi każdego z nich. W parterowych domkach, które nie wymagają skomplikowanej konstrukcji, stosuje się także rozstaw 60 cm w osi. Regularne rozmieszczenie co 40 cm daje później możliwość przymocowania do słupków zewnętrznej ściany – płyty OSB, do której następnie montowana jest ścianka instalacyjna wypełniona wełną mineralną oraz płyta wykończeniowa Farmacell. Jeśli podczas budowy właściciel zdecyduje się na wybudowanie dodatkowego okna lub drzwi, wstawia się kolejny słupek – nawet jeżeli wypada wtedy jeden obok drugiego.

Ściany zewnętrzne domów szkieletowych powinny charakteryzować się przede wszystkim trwałością i dużą wytrzymałością. Od zewnętrznej strony wykończenie ścian stanowi płyta Farmacell. Następna warstwa to ścianka instalacyjna wypełniona wełną mineralną (gr. 50 mm), do której kolejno montuje się płytę OSB. Główna konstrukcja ścian zewnętrznych opiera się na drewnie. Ważne, aby było ono pochodzenia iglastego klasy C24, i odpowiednio wcześnie zostało poddane procesom suszenia do 15% wilgotności – powoduje to, że drewno zyskuje wiele cennych właściwości. Konstrukcja wypełniana jest termiczną izolacją z wełny celulozowej. Bardzo istotne jest, aby materiał ten był niepalny i odporny na pleśń oraz grzyby, a także posiadał dobre właściwości termoizolacyjne.

Do pokrycia i zabezpieczenia konstrukcji stosuje się innowacyjne płyty budowlane STEICOprotect oraz farmacell. Twarda płyta o właściwościach przeciwpożarowych jest także dodatkową izolacją cieplną i dźwiękową. Ostatnim elementem wykończeniowym jest płyta elewacyjna. Powinna ona być wykonana z włókna drzewnego i przystosowana do tynkowania. Do takiej konstrukcji od wewnętrznej strony można wykańczać ściany tynkiem. Tak wybudowane ściany zewnętrzne to gwarancja stabilności budynku, lepszej izolacji przeciwdźwiękowej i gwarancja niskiego zużycia energii.

Dlaczego szkieletowe domy kanadyjskie to dobre rozwiązanie?

Szkieletowe domy kanadyjskie cieszą się ogromną popularnością w wielu krajach. Ich proces „suchej” budowy stwarza duże możliwości budowania w każdych warunkach atmosferycznych. Wykonanie domów szkieletowych nie na zanieczyszczenie środowiska – proces przetwarzania drewna (głównego surowca budowlanego w tej technologii) nie wymaga wyprodukowania nowych materiałów. Poza tym drewno tworzy niepowtarzalny mikroklimat wewnątrz budynku, który wpływa pozytywnie na zdrowie i samopoczucie.

Jak mówi pracownik firmy ITS oferującej budowę szkieletowych domów drewnianych: „Bardzo istotnym elementem wykończeniowym każdego domu szkieletowego są płyty elewacyjne. Zastępują one uciążliwe ocieplanie styropianem, ponieważ dzięki swoim właściwościom izolacyjnym, płyty te sprawdzą się zarówno zimą, jak i latem. Specjalne profile pióro-wpust gwarantują wysoką szczelność konstrukcji”.

Decydując się na wybudowanie szkieletowego domu kanadyjskiego, zaleca się skorzystanie z oferty jedynie sprawdzonych firm zajmujących się takimi czynnościami. Domy wykonane w odpowiedniej technologii to gwarancja wygodnego użytkowania na wiele lat.