kocioł

Co sprawia, że jednym z najpopularniejszych systemów grzewczych montowanych w polskich domach jest kocioł pelletowy? Dlaczego jest tak chętnie instalowany? Na wybór Polaków składa się wiele czynników – począwszy od niskich kosztów ogrzewania, przez ekologię po wygodę użytkowania. Jakie są jeszcze zalety kotła na pellet i jakie może mieć funkcje? Dowiecie się tego z artykułu!

Kotły na pellet to obecnie jedno z najpopularniejszych źródeł ciepła instalowanych w polskich domach. Warto zwrócić uwagę jak działa taki piec pelletowy, a wtedy będzie łatwiej zrozumieć dlaczego tak wiele osób go wybiera.

Funkcje kotła na pellet

Przede wszystkim kotły pelletowe pracują w pełni automatycznie. Palnik rozpala się samoczynnie i jest wyposażony w funkcję samooczyszczania oraz odpopielania. To natomiast daje nam gwarancję nieustannej pracy nawet w przypadku słabszej jakości pelletu. kotły pelletowe mają również programowalne sterowniki, które pilnują odpowiedniej temperatury kotła oraz tej w pomieszczeniach. Istnieje też możliwość zainstalowania sterownika pokojowego bądź modułu internetowego do sterowania przez smartfona, dzięki którym można regulować pracę kotła na odległość. Sam kocioł to estetyczne urządzenie wyposażone w zasobnik na paliwo, który pozwala na stałą pracę średnio przez okres 5-8 dni bez konieczności uzupełniania paliwa. Warto też podkreślić, że pellet jest surowcem czystym, zwłaszcza w porównaniu do węgla.

Kocioł na pellet – ekologiczne źródło ciepła

Warto też podkreślić ekologiczność kotła pelletowego. Obecne, nowoczesne urządzenia spełniają wysokie, rygorystyczne normy unijne dotyczące spalin. W kotłach pelletowych, jak sama nazwa wskazuje, spala się pellet, czyli surowiec, który powstaje w procesie sprasowania trocin i wiór drzewnych pod wysokim ciśnieniem. Pellet jest więc odnawialnym źródłem energii, co w pogarszającej się sytuacji klimatycznej ma ogromne znaczenie. Wysoka wartość opałowa pelletu też przemawia na jego korzyść, bo dochodzi nawet do 19 MJ/kg podczas gdy spalanie węgla mieści się w granicach 23-28 MJ/kg. Warto też zaznaczyć, że w ramach programu “Czyste powietrze” istnieje możliwość uzyskania wysokiej dotacji na wymianę starego pieca właśnie na nowoczesny kocioł na pellet.

Odpowiednia moc kotła pelletowego to sposób na oszczędność

Bardzo istotne w doborze odpowiedniego kotła na pellet jest jego moc. Za mała będzie powodować niedogrzanie pomieszczeń, a za duża ich przegrzanie. Nie powinniśmy się kierować starym przekonaniem, że gdy zbyt mocno dogrzejemy mieszkanie to wystarczy je będzie wywietrzyć i wpuścić trochę zimnego powietrza. Po pierwsze, jest to marnotrawienie energii i pieniędzy, a po drugie – otwieranie okna wieczorem jest w wielu przypadkach równoznaczne z wpuszczeniem do środka szkodliwego smogu i pyłów zawieszonych. Warto zawczasu dobrać ze specjalistami odpowiednią moc kotła i pozwolić im zająć się wszelkimi formalnościami. Pomogą nam w wyborze, instalacji, a także uruchomieniu kotła, tak że nam pozostanie jedynie cieszyć się ciepłem i komfortem. Wiele kotłów na pellet dostępnych jest na www.defro.pl.