Oczka sufitowe

Spośród wielu rodzajów opraw oświetleniowych to właśnie oczka sufitowe wydają się być najbardziej uniwersalne i funkcjonalne. Nic dziwnego, że cieszą się tak dużą popularnością na polskim rynku. Widujemy je zarówno w pomieszczeniach prywatnych, jak i firmowych, w domach i mieszkaniach urządzonych w klasycznym oraz nowoczesnym stylu. Uniwersalność oczek sufitowych nie oznacza jednak, że nie ma żadnego znaczenia, jakie modele wybierzemy do własnego wnętrza. Warto skorzystać z szerokiej oferty opraw, występujących w najróżniejszych wariantach kształtów i kolorów. Nie wiesz, jakie oczka sufitowe zastosować w konkretnych pomieszczeniach? Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka wskazówek.

Jakie oczka sufitowe do salonu?

Salon to pierwsze pomieszczenie, jakie przychodzi nam do głowy w kontekście zastosowania oczek sufitowych. Mamy tutaj bardzo szerokie pole do popisu, mogąc zdecydować się zarówno na klasyczne oprawy wpuszczane, jak i natynkowe oprawy punktowe. W nowoczesnych projektach oczka sufitowe zastępują jedno centralne źródło światła – dzięki niezależnemu sterowaniu poszczególnymi sekcjami możemy sami zdecydować o tym, jak silnego oświetlenia potrzebujemy w danym momencie.

Oczka sufitowe w salonie można wykorzystać również do podświetlenia ściany telewizyjnej. Tutaj bardzo dobrym wyborem będą oprawy punktowe z możliwością zmiany kąta padania światła, co pozwala uzyskać bardzo ciekawy efekt dekoracyjny, a jednocześnie uniknąć rozbłysków na ekranie przeszkadzających w komfortowym oglądaniu telewizji.

Wybieramy oczka sufitowe do sypialni i pokoju dziecka

W obu tych pomieszczeniach oczka sufitowe najczęściej są wykorzystywane jako oświetlenie główne. Jednak o ile w sypialni śmiało możemy zdecydować się na oprawy statyczne, o tyle do pokoju dziecka radzimy wybrać oprawy ruchome. Dzięki temu zyskamy możliwość takiego skierowania strumienia światła, aby podłoga była równomiernie doświetlona, co jest bardzo ważne w czasie zabawy.

W kuchni także znajdzie się miejsce na oczka sufitowe

Kuchnia jest pomieszczeniem, w którym szczególnie istotną rolę odgrywa właśnie oświetlenie. Musimy tutaj zadbać przede wszystkim o komfort wzroku i bezpieczeństwo podczas przygotowywania posiłków. Oczka sufitowe mogą być strzałem w dziesiątkę, pełniąc zarówno funkcję oświetlenia głównego, jak i zadaniowego.

Oprawy punktowe można zamontować bezpośrednio nad strefami roboczymi, czyli blatem, zlewozmywakiem, płytą grzewczą i piekarnikiem – mogą to być oprawy podwójne, także ruchome. Z kolei oprawy statyczne umieszczamy w centralnej części pomieszczenia. Dzięki temu, że światło będzie odbijać się od sufitu, unikniemy efektu rzucania cienia na ściany, a sama kuchnia optycznie zyska na przestronności. 

Co z łazienką?

Czy oczka sufitowe to dobry wybór do łazienki? Jak najbardziej. W tym pomieszczeniu bardzo dobrze sprawdzą się zarówno oczka, jak i efektowne oprawy natynkowe, które mogą pełnić funkcję oświetlenia głównego.

Dodatkowo warto pomyśleć o zastosowaniu oczek, na przykład z dwoma punktami świetlnymi, nad lustrem, toaletą oraz prysznicem, co pozwoli uzyskać bardzo ciekawe efekty świetlne i dekoracyjne.

Dobry wybór do biura

Oczka sufitowe nie są propozycją tylko do pomieszczeń mieszkalnych. Z powodzeniem można je zastosować w biurze, chociażby jako alternatywę dla plafonów czy opraw rastrowych. Będzie to dobre rozwiązanie zwłaszcza w mniejszych pomieszczeniach biurowych, jak gabinet.

Dbając o odpowiednie rozmieszczenie oczek można zagwarantować dobre doświetlenie przestrzeni roboczej, oczywiście stosując również zadaniowe źródła światła, na przykład lampy wiszące czy oprawy liniowe nad poszczególnymi stanowiskami.

Rada

Wybierając oczka sufitowe z myślą o doświetlaniu pomieszczeń, a szczególnie przestrzeni roboczej, należy zwrócić baczną wagę na wybór odpowiedniego światła (moc i strumień świetlny).

O czym jeszcze warto pamiętać wybierając oczka sufitowe?

Gdy wiesz już, jakie rodzaje oczek sufitowych zastosować w poszczególnych pomieszczeniach, to możesz skupić się na ich estetyce. Na rynku są dziś dostępne oczka zarówno klasyczne, jak i bardzo nowoczesne. Pamiętaj, aby kierować się tutaj wystrojem pomieszczenia – oprawy oświetleniowe powinny współgrać z przewodnim stylem.

Jeśli w Twoich wnętrzach mieszają się różne kierunki w designie, to ciekawym rozwiązaniem może być postawienie na klasyczne, podtynkowe oczka sufitowe w kolorze białym, które „znikną” na powierzchni sufitu i będą pełnić wyłącznie funkcję praktyczną.

Warto wspomnieć, że w sprzedaży znajdują się zarówno oczka ze zintegrowanymi źródłami światła LED, jak i te na wymienne żarówki, które można łatwo dopasować do indywidualnych preferencji estetycznych. Decydując się na te drugie zawsze stawiajmy na żarówki LED, które są energooszczędne i znacznie trwalsze niż żarówki tradycyjne.

Zwróć także uwagę na kolorystykę. Czarne oczka sufitowe rzucają się w oczy, bardzo dobrze pasują do pomieszczeń urządzonych w nowoczesnym stylu, natomiast warto nawiązać do tego koloru także poprzez inne elementy dekoracyjne. Przykładowo: jeśli umieścisz na suficie czarne oczka natynkowe w metalowej obudowie, to na pewno będą one świetnie korespondować z czarnym, metalowym stelażem loftowego stołu.

Na szczęście jest tutaj w czym wybierać i na pewno znajdziesz takie oczka sufitowe, które będą perfekcyjnie współgrać ze stylem Twojej prywatnej czy biurowej przestrzeni. Poszukaj ich w ofercie firmy Kanlux dostępnej na stronie internetowej https://www.kanlux.com/pl/produkty/15937/oczka.