artykuł grzewcze

Wynalazki w zakresie ogrzewania budynków pojawiały się jeszcze przed rozpoczęciem naszej ery. Intensywne poszukiwania pewnego źródła ciepła były podyktowane najbardziej podstawowymi potrzebami ludzkiego organizmu. Nic więc dziwnego, że na przestrzeni wieków pojawiło się w tej dziedzinie wiele interesujących propozycji. To one wytyczyły drogę, która doprowadziła do powstania nowoczesnych, bezpiecznych grzejników, z jakich korzystamy obecnie.

Ewolucja systemów ogrzewania

Próby wprowadzenia stałego źródła ogrzewania do użytkowanych pomieszczeń pojawiały się w historii ludzkości już wiele tysiącleci temu. Pierwsze skuteczne efekty osiągnęli tu starożytni Rzymianie, tworząc nowatorskie jak na owe czasy systemy ogrzewania podłogowego parą. Reszta świata jeszcze przez długi czas korzystała z bardziej uproszczonych metod, jak ogniska czy paleniska wewnątrz budynków w połączeniu z otworem odprowadzającym dym.

Dopiero XVIII wiek w Europie przyniósł ze sobą rozwój systemów ogrzewania parowego, co wiązało się z wynalezieniem grzejników. Grzejniki ozdobne pokojowe, jakie znamy obecnie, mają swoich przodków właśnie w tamtych czasach. Trzeba jednak pamiętać, że aż do XX wieku w połączeniu z grzejnikami użytkowane były parowe systemy ogrzewania, co nie zapewniało tego samego poziomu bezpieczeństwa, co ogrzewanie przy pomocy podgrzanej wody.

Rodzaje grzejników oraz grzejniki płytowe – popularne rozwiązania

Osoby wybierające grzejniki dekoracyjne pokojowe do domu bądź mieszkania kierują się przy tym nie tylko ich efektywnością, ale także kwestiami estetycznymi. Tu należy upatrywać źródeł popularności projektu, jakim jest nowoczesny grzejnik płytowy.

Poza grzejnikami płytowymi w sprzedaży znajdziemy także grzejniki radiacyjne, również niepozbawione licznych zalet, oraz grzejniki aluminiowe i grzejniki członowe – te ostatnie bywają wykonane z żeliwa lub ze stali. Jednak grzejniki ozdobne pokojowe, jakie pojawiają się na ścianach mieszkań w stylowych aranżacjach magazynów wnętrzarskich, to najczęściej właśnie grzejniki płytowe.

Ich zasada działania gwarantuje wysoką efektywność, a dostępne projekty trafiają nawet w najbardziej wyszukane gusta. Na froncie grzejnika płytowego nie znajdują się pojedyncze żeberka lub dopasowane do siebie panele, a jednolita, gładka płyta, najczęściej wykonana z wysokogatunkowej stali i pokryta odpornym na temperaturę lakierem. Ogrzewanie pomieszczenia odbywa się tutaj poprzez dystrybucję ciepła pochodzącego ze spirali grzewczej przez powierzchnię płyty.

Jaki grzejnik płytowy wybrać?

Jeżeli chodzi o współczesne artykuły grzewcze, konsumenci mogą obecnie wybierać spośród sporej gamy zróżnicowanych produktów. W renomowanych sklepach np. artykulygrzewcze.pl z grzejnikami dekoracyjnymi znajdą oni dużo więcej, niż tylko standardowe, tradycyjne kaloryfery w kolorze białym.

Dlaczego decydować się na podstawowy model, jeśli zamiast niego można wybrać uroczy grzejnik Cosmonova w stylu retro? Również kształty grzejników płytowych, w które kupujący mogą wyposażyć swoje mieszkanie, odbiegają znacznie od typowego prostokąta bez wyrazu. Wystarczy spojrzeć na idealnie gładką linię grzejnika Brugman Piano czy Purmo Ramo, albo stylizowane na vintage grzejniki Brugman VK-Universal.

Ale dobry dystrybutor nie zapomina także o miłośnikach klasyki, dla których stworzono chociażby grzejniki Ventil. Grzejniki pokojowe płytowe w ofercie artykulygrzewcze.pl posiadają zarówno zasilanie dolne i boczne, jak i środkowe. Duża ilość przyłączy każdego modelu gwarantuje możliwość łatwego dopasowania ich do istniejącej instalacji.