Własny ogród i zebrane w nim owoce oraz warzywa to nie tylko źródło plonów, ale także częste i chętnie kultywowane hobby. Co należy zrobić, aby nasze rośliny mogły wzrastać bez ryzyka zapadnięcia na popularne dla nich choroby?
1. Uprawa warzyw i owoców – jakie wyzwania ze sobą niesie?
2. Środki ochrony roślin – na czym polega ich rola?
3. Miedzian 50 WP – czym jest i jak działa?
4. O czym pamiętać pracujący przy środkach ochrony roślin?
Uprawa warzyw i owoców – jakie wyzwania ze sobą niesie?
Uprawa owoców i warzyw to nie tylko zajęcie rolników, ale także hobby wielu z nas. Dbanie o ogród przynosi nam nie tylko plon, ale także wiele radości i pozwala spędzić czas w przyjemny sposób. Każda roślina ma jednak swoje wymagania co do warunków, w jakich może się rozwijać, a także swoje choroby, przez które możemy stracić całą naszą pracę i czas. Z tego powodu jeżeli planujemy uprawiać ogród, nabycie środków ochrony roślin oraz narzędzi powinno być naszym priorytetem.
Środki ochrony roślin – na czym polega ich rola?
Środki ochrony to substancje lub żywe organizmy, które stosujemy celem zapobiegania chorobom grzybowym, pasożytniczym i innym powszechnie występującym u roślin jadalnych, jak na przykład owoce, warzywa czy zboże. Wykorzystujemy je zarówno do stosowania zapobiegawczego, jak i w przypadku celowej ochrony przed już występującym problemem. Dzięki środkom ochrony roślin nasz plon jest pewniejszy, większy oraz lepszej jakości. Wykorzystując podobne środki zawsze przed użyciem musimy sprawdzić informacje dotyczące produktu, tak aby użyć go zgodnie z przeznaczeniem i zasadami bezpieczeństwa. W innym wypadku możemy przypadkowo bardziej zaszkodzić naszemu ogródkowi, niż realnie pomóc.
Miedzian 50 WP – czym jest i jak działa?
Miedzian 50 w p jest środkiem grzybobójczym i występuje w postaci proszku. Stosuje się go głównie przy amatorskiej uprawie, a jego przeznaczeniem jest wyłącznie zastosowanie punktowe. Kluczowy składnik tego produktu to miedź w postaci tlenochlorku miedzi, która stanowi 50% składu – na jedno kilogramowe opakowanie przypada jej 500 gram. Zwalcza między innymi takie choroby, jak antraknoza, rak bakteryjny drzew pestkowych, bakteryjna cętkowatość, bakterioza obwódkowa, bakteryjna kanciasta plamistość, czy też parch jabłoni bądź gruszy. Stosując środki ochrony roślin jak miedzian 50 W P zawsze należy zastosować szczególne środki ostrożności i postępować zgodnie z instrukcją zamieszczoną na opakowaniu produktu. Ilość środka niezbędna do uzyskania efektu będzie różna w zależności od rośliny, na jakiej go zastosujemy.
O czym pamiętać pracujący przy środkach ochrony roślin?
Korzystając ze środków ochrony roślin przeznaczonych do amatorskich upraw zwykle nie potrzebujemy bardzo zaawansowanego sprzętu – większość opryskiwaczy ręcznych poradzi sobie ze skuteczną dystrybucją zawiesiny. Przy wykorzystaniu tego typu produktów należy bezwzględnie przestrzegać instrukcji załączonej przez producenta, także dla warunków, w jakich przechowujemy środek poza okresem jego wykorzystania. Ponieważ środki ochrony roślin to produkty czynne biologicznie, nie można zapomnieć o ich wpływie na środowisko.
Środki ochrony roślin to podstawa zarówno w uprawie rolnej na masową skalę, jak i w zwykłym przydomowym ogródku. Dzięki nim rośliny mają możliwość wzrostu bez zapadania na powszechne choroby, powodowane przez grzyby oraz inne drobnoustroje obecne w glebie i nie tylko. Korzystając z tego typu produktów musimy jednak pamiętać o zachowaniu środków bezpieczeństwa.