Slaby granitowe

Granit jest jednym z najtwardszych kamieni naturalnych, dlatego od lat wykorzystuje się go w budownictwie i stosuje jako elementy wykończenia wnętrz. Płyty granitowe znajdują swoje zastosowanie zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz nieruchomości ze względu na doskonałe właściwości. Dowiedz się, co to są slaby granitowe i gdzie z powodzeniem można je montować w ramach aranżacji domowej przestrzeni? Zachęcamy do lektury.

Co to są slaby granitowe?

Slaby z granitu to płyty granitowe, które powstają w wyniku cięcia tego kamienia naturalnego. Najczęściej proces ten odbywa się z zastosowaniem piły linowej cyrkularnej bądź liny diamentowej. W ten sposób powstają slaby granitowe, nieregularne, jeśli pod uwagę weźmie się nie tylko ich grubość, ale również strukturę.

Tego rodzaju płyty z granitu poddawane są różnorodnej obróbce, aby mogły wyróżniać się na tle innych wyrobów kamieniarskich. Najpopularniejszą techniką ich obróbki jest polerowanie slabów , można mówić również o ich szczotkowaniu czy płomieniowaniu  dzięki czemu efekt obróbki za każdym razem jest inny. Płyty granitowe mogą być idealnie gładkie i lśniące albo matowe i porowate. Właśnie dlatego wybór granitu jako materiału do wykończenia wnętrz czy elewacji jest tak ogromny.

Czym wyróżniają się slaby granitowe?

Granit od wieków słynie ze swoich doskonałych właściwości. To kamień, który wyróżnia się minimalną nasiąkliwością, z powodzeniem może być więc stosowany na zewnątrz. Jest odporny na wodę, wysokie i niskie temperatury, zabrudzenia. Co więcej, jest łatwy w utrzymaniu czystości i wykazuje walory antybakteryjne. To dlatego bez problemu slaby granitowe są montowane w kuchniach oraz w łazienkach. Granit jest odporny na ciężar i różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne jak zarysowania, pękanie czy ścieranie. Nie wymaga specjalnej i częstej konserwacji oraz wykazuje wieloletnią żywotność, zachowując swoją doskonałość i pierwotne walory.

Gdzie stosuje się slaby granitowe?

Zaskakuje różnorodność w zakresie możliwości wykorzystania slabów granitowych. Z powodzeniem z płyt z granitu wykonane mogą być parapety zewnętrzne oraz wewnętrzne, takim materiałem wykańcza się również schody, elewację, obudowę kominka. To z nich wykonuje się okładziny ścienne, blaty kuchenne czy łazienkowe.

Slaby granitowe świetnie sprawdzają się jako element wykończenia wnętrz o atutach dekoracyjnych. Ten naturalny kamień pięknie komponuje się z aranżacjami w stylu klasycznym, nowoczesnym, glamour czy loftowym. Na płyty z granitu stawiają przede wszystkim inwestorzy, którzy cenią sobie uniwersalną, ale jakże wyjątkową estetykę wykończenia poszczególnych pomieszczeń, ale także najlepszą jakość zastosowanych materiałów. Wiadomo przecież, że na wykończeniu wnętrz w ramach zastosowania tych trwałych elementów nie warto oszczędzać, a granit z powodzeniem przetrwa długie lata nawet intensywnej eksploatacji.