Okap kuchenny to niezwykle ważny element wyposażenia każdej kuchni – dzięki niemu pozbywamy się skutków gotowania w postaci pary oraz przykrych zapachów. Jest to szczególnie ważne w przypadku kuchni ciemnych bądź aneksów kuchennych. Niezwykle ważnym elementem tego pomieszczenia jest dobrze dobrany okap kuchenny. Urządzenie pozwala na pozbycie się nieprzyjemnych skutków gotowania – przykrych zapachów i pary wodnej. Stojąc przed wyborem urządzenia musimy zastanowić się jakie będzie odpowiednie dla naszej kuchni i przede wszystkim dla nas. Na co zwrócić uwagę przy wyborze okapu?
Większość konsumentów stosuje dwa określenia dla tego typu urządzeń zamiennie – okap oraz pochłaniacz. Zasadniczo rozróżniamy dwa rodzaje rozwiązań:
- okap z funkcją wyciągu
- okap z funkcją pochłaniacza
Który typ okapu jest dla nas odpowiedni? Większość urządzeń na rynku oferuje obie te funkcje jednocześnie, więc możemy samodzielnie dostosować okap do własnych potrzeb.
- Funkcja wyciągu
Tryb ten wymaga podłączenia urządzenia do systemu wentylacyjnego budynku. Zdecydowana większość okapów wyposażona jest w kilkuwarstwowe filtry aluminiowe, które wstępnie oczyszczają opary gotowania z tłuszczu. Następnie para oraz zapachy są usuwane z pomieszczenia przez komin wentylacyjny.

Niestety, nie każdy system wentylacyjny stwarza warunki dla przyłączenia okapu. W większości przypadków kuchnia wyposażona jest w jeden otwór wentylacyjny który zgodnie z obowiązującymi normami technicznymi nie może być wykorzystany do przyłączenia tego typu urządzenia. Jeśli mimo to zdecydujemy się na tego typu montaż, musimy liczyć się ze zredukowaniem lub wręcz uniemożliwieniem prawidłowej wentylacji pomieszczenia podczas gdy okap jest wyłączony. Kolejnym niepożądanym zjawiskiem odprowadzania oparów gotowania do wentylacji jest fakt, że prawdopodobnie trafią one do innych mieszkań w budynku. Prawidłowe podłączenie okapu w ten sposób możliwe jest w domach oraz nowszych budynkach wielorodzinnych, które już na etapie budowy wyposażane są w dodatkowy kanał wentylacyjny właśnie dla wyciągów kuchennych.
- Funkcja pochłaniacza
Okap w trybie pochłaniacza sprawdzi się w kuchni, która nie jest wyposażona w kanał wentylacyjny dedykowany dla okapu lub podłączenie jest kłopotliwe ze względu na konfigurację pomieszczenia.
Okap wyposażamy w takim wypadku w dedykowane filtry węglowe, które są dostępne do zakupu osobno – jako akcesorium. Po zamontowaniu ich w przeznaczonych do tego miejscach okap działa w trybie obiegu zamkniętego. Aluminiowe kilkuwarstwowe filtry wstępnie oczyszczają opary gotowania z tłuszczu. Para oraz zapachy trafiają do filtrów węglowych gdzie są ostatecznie oczyszczane. Przefiltrowane w ten sposób powietrze trafia ponownie do pomieszczenia. W zależności od intensywności użytkowania, filtry węglowe wymieniamy co około 3-6 miesięcy.

Takie rozwiązanie pozwala na montaż okapu praktycznie w każdym pomieszczeniu. Funkcję pochłaniacza docenią użytkownicy domów pasywnych. Przefiltrowane, ciepłe powietrze które trafia z okapu do pomieszczenia jest w pewnym stopniu wykorzystywane przez układ wentylacji do ogrzewania zimnego powietrza napływającego z zewnątrz budynku. Dzięki temu odzyskujemy ciepło z wentylacji budynku.
Jeśli wybraliśmy odpowiedni rodzaj okapu to następnym krokiem będzie wybór urządzenia dopasowanego do naszej kuchni – musimy wziąć pod uwagę kilka kwestii. Pierwszą z nich jest umiejscowienie kuchenki, otworu wentylacyjnego oraz powierzchnia pomieszczenia. Druga to design – często okap podkreśla estetykę wystroju kuchni. Na rynku znajdziemy rozwiązania, które zagwarantują dopasowanie dla naszej kuchni i przede wszystkim naszych upodobań i preferencji.
Szukasz wysokiej klasy okapu do kuchni sprawdź ofertę firmy Bomann, więcej szczegółów na stronie sklepu – Okapy do kuchni
Okap podszafkowy
Jest to podstawowy, uniwersalny i popularny typ okapu kuchennego. Swoją popularność zawdzięcza stosunkowo niskiej cenie oraz najmniej skomplikowanemu sposobowi montażu. Urządzenie tego typu możemy zamontować na dwa sposoby. Pierwszy z nich to przymocowanie do spodniej części szafki znajdującej się nad kuchenką. Drugi sposób to bezpośredni montaż do ściany.
Okap kominowy
Jest to okap montowany bezpośrednio do ściany. Urządzenie w większości przypadków posiada dodatkową, teleskopową obudowę, która w przypadku podłączenia do wentylacji, zasłania przewód odprowadzający opary. Ma ona również zastosowanie estetyczne gdy wykorzystujemy funkcję pochłaniacza imitując komin. Dzięki nieskomplikowanej budowie oraz wysokiej wydajności – jest to w tej chwili najpopularniejszy typ urządzenia.
Okap do zabudowy w szafce wiszącej
- wkład
Koncepcja jest podobna jak w przypadku okapu podszafkowego. Różnica polega na tym, że zostaje on całkowicie zabudowany w spodniej części szafki wiszącej nad kuchenką. Rozwiązanie to sprawia, że jest on praktycznie niewidoczny. Charakteryzuje się zazwyczaj niewielką powierzchnią pochłaniającą
i sprawnością podobną do okapów podszafkowych.

- wkład z teleskopowym elementem
Urządzenie podobnie jak wkład, przeznaczone jest do zabudowy w spodniej części szafki. Dodatkowo posiada ruchomą szufladę wysuwaną podczas użytkowania. Jest to rozwiązanie wydajniejsze od wkładu, ponieważ ruchomy element naturalnie zwiększa powierzchnię pochłaniającą.
Okap blatowy
- do zabudowy w blacie
Okap, który zabudowany jest w tej samej szafce, w której znajduje się kuchenka. Podczas użytkowania element pochłaniający zostaje uchylony bądź wysunięty do góry. Reszta urządzenia pozostaje w szafce – dzięki takiej konfiguracji urządzenie generuje zdecydowanie mniej hałasu. Rozwiązanie charakteryzuje się wysoką wydajnością i ciekawą stylistyką. Dzięki niewielkiej odległości od płyty, opary są natychmiast zasysane.
- zintegrowany z płytą grzewczą
Urządzenie działa na takiej samej zasadzie jak okap do zabudowy w blacie i dzieli z nim te same zalety.
Nie jest on w tym wypadku osobnym urządzeniem a integralną częścią płyty indukcyjnej. Otwory dolotowe umieszczone są w powierzchni płyty.

Okap wyspowy
- Okap kominowy
Okapy tego typu są przeznaczone do kuchni z płytą grzewczą umieszczoną na wyspie. W niektórych przypadkach możemy je również zastosować w rozwiązaniu tradycyjnym czyli przy ścianie. Zasada ich działania jest taka sama jak konwencjonalnego okapu kominowego. Urządzenie mocowane jest w tym wypadku do sufitu. W przypadku wyboru funkcji wyciągu, w miejscu mocowania powinien znajdować się otwór wentylacyjny do którego podłączymy odprowadzanie oparów. Większość takich jednostek pozwala również na działanie bez wentylacji czyli w trybie pochłaniacza.
- Okap wiszący
Tego typu okapy są dedykowane do kuchni z płytą grzewczą na wyspie. Rozwiązanie to działa jedynie w trybie pochłaniacza. Mocowanie przeprowadza się zazwyczaj podwieszając okap pod sufitem na stalowych linkach lub łańcuszkach. Okapy wiszące często przypominają lampę i poza naturalną funkcjonalnością pełnią również istotną rolę dekoracyjną.
- Okap sufitowy
To kolejny okap dedykowany dla wysp kuchennych. Przeznaczony jest do montażu w podwieszanym suficie pomieszczenia. Przypomina klimatyzator, który jest również montowany w taki sposób. Dzięki temu nie ingeruje w wystrój kuchni. Spore rozmiary skutkują wysoką wydajnością. Minusem jest często spora odległość którą opary muszą pokonać zanim trafią do okapu.

Ostatni krok to wybór najbardziej odpowiedniego dla nas modelu. Okapy z naszej oferty odznaczają się uniwersalnością i z pewnością spełnią oczekiwania wielu z Państwa. Urządzenia te wpisują się w aktualnie panujące trendy, posiadają wiele przydatnych funkcji, ich atrakcyjny design będzie doskonałym dopełnieniem wystroju kuchni. Odpowiednia atmosfera podczas gotowania sprawi, że gotowanie będzie mniej problematyczne. Wysoka jakość wykonania to gwarancja wieloletniego, bezawaryjnego eksploatowania. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszego sklepu.