Kamienne blaty

Blat stanowi jedną z ważniejszych części zabudowania kuchennego. Przy jego wyborze należy uwzględnić wygląd, właściwości oraz trwałość materiału, z jakiego jest wykonany. Jednym z najczęściej wykorzystywanych tworzyw jest kamień. Dowiedz się, jakie istnieją rodzaje tego surowca naturalnego i dowiedz się, który z nich sprawdza się w kuchni najlepiej.

Na co zwrócić uwagę wybierając blat do kuchni?

Wybór blatu kuchennego to jedna z ważniejszych decyzji do podjęcia w trakcie tworzenia projektu kuchni. Jest to element, z którego korzysta się najczęściej i który jest widoczny najbardziej. Warto zwracać uwagę nie tylko na kwestie wizualne takiej zabudowy, ale również czynniki praktyczne. Dobrze, jeśli blat kuchenny jest jak najbardziej funkcjonalny. Najlepiej sprawdzają się materiały, które: 

  • są odporne na uszkodzenia mechaniczne,
  • są łatwe w czyszczeniu,
  • nie ulegają zniszczeniu pod wpływem wysokiej temperatury,
  • nie odkształcają się,
  • są odporne na wilgoć,
  • umożliwiają montowanie innych sprzętów.

Kwestią drugorzędną jednak także ważną jest dobór blatu pod względem designu. Powinien być on jak najlepiej dopasowany do stylu, w jakim wykonane jest wnętrze. Kuchnie nowoczesne świetnie komponują się z blatami kamiennymi. Tworzywo to charakteryzuje się wyjątkową uniwersalnością, dzięki czemu sprawdza się również w innego rodzaju aranżacjach. 

Blat kuchenny z kamienia – jaki wybrać?

Blaty kuchenne z kamienia naturalnego cieszą się niebywałą popularnością. Są bardzo trwałe, a ich design jest ponadczasowy i wyjątkowo piękny. Ze względu na te cechy tworzywo posiada obecnie wiele wersji wizualnych. Istnieje bowiem kilka rodzajów wykorzystywanych kamieni. To, który z nich ostatecznie znajdzie się w danej przestrzeni, zależy od wizualizacji kuchni i potrzeb domowników. 

Granit

Granit jest kamieniem najczęściej stosowanym w projektach kuchennych. Cechuje się niebywałą praktycznością i trwałością, dlatego jego długotrwałe i intensywne użytkowanie nie powoduje zniszczeń. Materiał jest odporny zarówno na ścieranie, jak i odbarwianie. Granit charakteryzuje się również łatwością w utrzymywaniu czystości. Poza wyjątkową funkcjonalnością jest on tworzywem, które prezentuje się wyjątkowo estetycznie i designersko. Z meblami wykonanymi z naturalnego drewna stanowi połączenie idealne. 

Marmur

Marmur jest nieco delikatniejszym materiałem niż granit. Odpowiednio zaimpregnowany stanowi jednak równie dobre i praktyczne tworzywo do wykonywania blatów kuchennych. Charakteryzuje się wyjątkową elegancją. Odpowiednia ochrona podczas produkcji sprawia, że marmur prezentuje się bardzo estetycznie, a dodatkowo jest odpowiednio przygotowany pod użytkowanie. Producentem, który w trakcie tworzenia kuchni odpowiednio zabezpiecza wykorzystywane materiały, dając gwarancję trwałości i solidności mebli i dodatków, jest ernestrust

Kwarcyt

Kwarcyt to wyjątkowo twardy i odporny na zarysowania materiał. Dzięki temu nie trzeba używać go zbyt wiele, aby blat kuchenny był wytrzymały na zniszczenia. Blaty wykonane z kwarcytu są więc cienkie i co za tym idzie, bardzo estetyczne. Tworzywo to wyglądem przypomina elegancki marmur, dzięki czemu cieszy się równie pięknym wykończeniem. Warto zaznaczyć, że jest on wysoko odporny na wnikanie barwiących substancji takich, jak plamy z czerwonego wina czy sok z cytryny, co w przypadku blatów kuchennych jest bardzo przydatne.

Podejmując ostateczną decyzję, należy uwzględnić wiele czynników. Wspomniany wcześniej producent mebli kuchennych oferuje dostosowywanie projektów do potrzeb swoich klientów. Dobrze jest sięgnąć po radę takiego specjalisty i z jego pomocą wybrać możliwie najlepszy blat kamienny.