Cynkowanie galwaniczne

Cynkowanie wykonywane jest w celu ochrony różnych metali przed największym zagrożeniem, czyli rdzą. Jest to obecnie jeden z najskuteczniejszych i najpopularniejszych sposobów na zminimalizowanie ryzyka wystąpienia korozji. Usługa tego typu może być wykonywana różnymi metodami. W cynkowaniu galwanicznym wykorzystuje się specjalne roztwory elektrolitowe. Dowiedz się, czym charakteryzuje się ten proces i jak dokładnie przebiega.

W jaki sposób przebiega cynkowanie galwaniczne?

Cynkowanie na pierwszy rzut oka nie wydaje się skomplikowanym procesem. Na metal nakładana jest dodatkowa warstwa cynku, która przede wszystkim pełni funkcję ochronną. Taka powłoka znacznie zmniejsza ryzyko pojawienia się rdzy. Przydaje się więc głównie na elementach narażonych na niszczące działanie czynników zewnętrznych.

Cynkowanie galwaniczne jest bardzo popularną formą zabezpieczania metali przed uszkodzeniami. Polega na zmianie struktury chemicznej powłoki przez przyłożenie do niej zewnętrznego napięcia elektrycznego. W tym celu zanurza się element w roztworze zawierającym cynk. Przedmiot musi być uprzednio dokładnie oczyszczony, odtłuszczony i poddany trawieniu, które usuwa całą korozję. Często wybieraną usługą jest też pasywacja. Jest to wytwarzanie dodatkowej powierzchni ochronnej. Podczas tego procesu można też nadać metalowi kolor czarny, żółty lub nawet oliwkowy. 

Co daje cynkowanie galwaniczne?

Najważniejszym efektem, który zapewnia cynkowanie galwaniczne, jest bardzo wytrzymałe zabezpieczenie metalowej powierzchni przed czynnikami zewnętrznymi. Im grubsza jest nałożona warstwa, tym dłużej wytrzyma. Poza tym, poddanie elementów kąpieli elektrolitycznej usuwa z nich wszelkie nieestetyczne nierówności. Dzięki temu można je z łatwością pokryć farbą lub lakierem. Warto jednak zawsze pozostawić wykonanie takiej usługi profesjonalistom. Firmy takie jak Konstalmet dysponują specjalistycznym sprzętem, który umożliwia przeprowadzenie cynkowania elektrolitycznego w najlepszych warunkach.

Do czego przydaje się cynkowanie galwaniczne?

Ze względu na swoją uniwersalność i niewygórowaną cenę, cynkowanie galwaniczne wykorzystywane jest w wielu branżach. Ta metoda ochrony metalowych elementów jest niezwykle popularna w motoryzacji, ogrodnictwie, przemyśle elektrycznym czy lotnictwie. Do tego dochodzą najróżniejsze przedmioty codziennego użytku. Siatki ogrodzeniowe, anteny, śrubki czy wkręty na pewno zostały poddane cynkowaniu. Galwanizacja jest więc metodą odpowiednią dla praktycznie każdego rodzaju metali.

Ile kosztuje cynkowanie galwaniczne?

Cynkowanie galwaniczne wyceniane jest bardzo różnie. Ostateczny koszt zależy od kilku głównych czynników. Przede wszystkim liczy się stopień skomplikowania zlecenia. Jeśli wymiary elementu i jego kształt będą bardzo niestandardowe, cena na pewno wzrośnie. Znaczenie ma też ilość przedmiotów, które mają zostać poddane procesowi. Na dodatkowy wydatek mogą składać się też konkretne wymagania dotyczące grubości powłoki cynku czy rodzaju pasywacji. Droższe będą też usługi z szybkim terminem dostawy. Dobrą informacją jest to, że niektóre firmy oferują konkurencyjne ceny z możliwością negocjacji.