pościel

Dbanie o komfort wypoczynku wymaga zakupu dobrej jakości pościeli, pilnowania stałej pory chodzenia spać i zmiany stylu życia. Na jakość snu mogą wpływać także inne czynniki, według niektórych również kolor pościeli. Dowiedz się, czy barwy mogą sprawić, że będziesz wysypiać się lepiej.

Jak kolory wpływają na ludzi?

Kolory to bodźce sensoryczne, które odbierane są przez oczy. Fizycznie stanowią one wiązkę światła, czyli falę widzialną. Gdy dociera ona do ludzkiego oka, jest identyfikowana przez układ nerwowy jako konkretna barwa. To, jaki odcień się widzi, zależy od długości fali – te dłuższe to np. czerwony, a krótsze – niebieski. Odebranie bodźca i przetworzenie go wymaga aktywności układu nerwowego, a im fala jest dłuższa, tym bardziej jest on pobudzony. 

Kolory a nastroje

Powyższy fakt może prowokować do twierdzenia, że za pomocą barw można wprowadzić kogoś w dany nastrój. Jest to częściowo prawdą, jednak wpływ na to mają także czynniki ewolucyjne i społeczno-kulturowe. Przykładowo czerwień budzi pierwotne skojarzenia z krwią, daje więc wrażenie zagrożenia, co pobudza organizm do reakcji walki lub ucieczki. Biel z kolei ma silne znaczenie w kulturze zachodniej, przywodząc na myśl czystość i niewinność. Zielony czy niebieski mogą kojarzyć się kolejno z lasem i oceanem, co z kolei może uspokajać. Tego typu konotacje są powszechnie używane w sztuce i mediach w celach symbolicznych i perswazyjnych.

Kolor pościeli a komfort snu

Kolory, tak jak inne bodźce sensoryczne, wpływają na zachowanie ludzi, jeśli odbierane są w odpowiednim kontekście. Zwiększona aktywność układu nerwowego podczas przetwarzania przez niego długich fal widzialnych nie wpłynie jednak na łatwość zasypiania. Dlaczego? Ponieważ spać się chodzi, gdy jest ciemno, a w ciemności ludzkie oko nie rozróżnia barw, jedynie kształty. Warto także pamiętać, że skojarzeniowe działanie danych kolorów jest odczuwalne w przypadku podstawowych, intensywnych odcieni. Nie można zapominać, że człowiek nie reaguje natychmiastowo na podstawie instynktów – posiada złożony system rozumowania racjonalnego, dzięki któremu sam widok czerwieni nie wytrąci nikogo z równowagi.

Jaki kolor pościeli wybrać?

Wybierając pościel bawełnianą, lepiej kierować się jej jakością, niż kolorem. Większy wpływ na komfort snu ma to, czy tekstylia zapewnią odpowiednią cyrkulację powietrza i ciepło, oraz czy będą przyjemne dla skóry. Barwa pościeli powinna być przede wszystkim dopasowana do indywidualnego gustu i potrzeb. Popularnym kolorem jest biały, ponieważ jest uniwersalny i pasuje do każdego wnętrza. Inne stonowane odcienie, takie jak szarości, róże czy zielenie w wersji pastelowej znaleźć można w sklepie Hop Sklep. Ciekawym rozwiązaniem jest także wielobarwna, wzorzysta pościel. 

Jak dbać o komfort snu?

Są prostsze sposoby na dbanie o komfort snu niż dobranie danego koloru pościeli. Przede wszystkim należy sobie zapewnić sprzyjające warunki, czyli ciszę, ciemność, odpowiednią temperaturę i porządek w pokoju. Bardzo ważne jest także zachowywanie higieny snu, to znaczy chodzenie spać i wstawanie o określonych porach każdego dnia. Równie istotna jest zbilansowana dieta i aktywność fizyczna. Na zdrowy sen ma wpływ wiele czynników, jednak kolor pościeli się do nich nie zalicza.