W Feng Shui, chińskiej filozofii planowania przestrzeni, dla zapewnienia równowagi yin i yang, wnętrza muszą być oświetlone w równym stopniu przez promienie słoneczne, jak i światło sztuczne, dlatego w każdym pomieszczeniu powinny znaleźć się lampy. Jakie je dobrać?
Lampy zajmują bardzo ważne miejsce w filozofii Feng Shui. Odpowiednio dobrane i rozlokowane światło ma korzystny wpływ na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne oraz decyduje o komforcie i efektywności pracy. W Feng Shui lampy do domu wykorzystywane są również do walki ze złą energią. W zależności od rodzaju i funkcji pomieszczenia, powinno się w nim znaleźć inne oświetlenie. W każdym należy zadbać o kilka różnych źródeł światła. Jedno oświetlenie centralne zdecydowanie odradzają praktycy Feng Shui.
Lampy do sypialni
Sypialnia to miejsce, do którego codziennie wracamy po trudnym dniu. Tu odpoczywamy, czytamy przed snem, regenerujemy siły i spędzamy romantyczne chwile we dwoje. Oświetlenie sypialni powinno być ciepłe i przyjemne. Lampy stołowe, ustawione na szafkach nocnych albo kinkiety ulokowane po obu stronach łóżka, muszą umożliwiać wygodne czytanie książki bez obciążania wzroku. Warto wybierać modele z kloszami wykonanymi z naturalnych materiałów, np. z papieru, drewna, lnu czy wikliny, które cudownie rozpraszają światło i łagodzą energię w sypialni.
Lampy do salonu
Oświetlenie salonu, w zależności od pory dnia i obszaru wnętrza, pełni funkcję ogólną, roboczą lub dekoracyjną. Jeśli mamy do dyspozycji dużą przestrzeń, warto wprowadzić do niej co najmniej kilka źródeł światła, umieszczonych na różnych wysokościach i w różnych sferach pomieszczenia. Świetnie sprawdzają się tutaj oprawy wpuszczane w sufit, lampy wiszące i lampy podłogowe. Dobrze skomponowane oświetlenie sztuczne zapewni naszemu przestronnemu salonowi przytulność. Unikniemy też cieni i zaburzających równowagę kontrastów. W miejscu przeznaczonym do pracy i nauki, np. w strefie z komputerem, należy zadbać o naturalne światło, które dodaje siły, energii i motywacji.
Lampy do kuchni i łazienki
Lampy metalowe, które dobrze odbijają światło, tworzą energię pobudzającą do działania, dlatego doskonale sprawdzają się w kuchniach i jako lampy do łazienki, zwłaszcza zamocowane w okolicach lustra. Kuchnia powinna być równomiernie rozświetlona i dodatkowo wyposażona w oświetlenie robocze, niezbędne dla komfortu i bezpieczeństwa wykonywanych czynności. Dobrze sprawdzają się tutaj halogeny. Należy pamiętać, by strumień światła padał na powierzchnię blatu, a nie na osobę.
Lampy na korytarz
W ciekawym i energetyzującym rozświetleniu ciemnych korytarzy i klatek schodowych warto wykorzystać tzw. uplighty, czyli lampy rzucające światło z dołu ku górze. W małych holach i wybranych, mrocznych strefach można umieścić kinkiety. Z kolei w dużych korytarzach dobrze wyglądają lampy podłogowe. Ich plusem jest mobilność – można je bezproblemowo przenosić.
Lampy do pokoju dziecięcego
W pokoju dziecka i nastolatka nie może zabraknąć różnych źródeł światła. Pomieszczenie to pełni chyba najwięcej funkcji z wszystkich pokoi w domu. Warto doświetlić je kinkietami, wpływającymi na udany wypoczynek po pełnym wrażeń dniu (których w życiu młodego człowieka nie brakuje).
Jak widzicie, dobór lamp do poszczególnych pomieszczeń zależy przede wszystkim od tego, jaką chcemy zbudować w nich atmosferę i co zamierzamy w nich robić.