Trudno wyobrazić dzisiaj sobie pielęgnację ogrodu bez zastosowania folii ogrodowych. Są praktycznie niezbędne wszędzie tam, gdzie trzeba coś osłonić, uszczelnić, odizolować lub wzmocnić. Skupmy się na dwóch, najpopularniejszych typach folii:
- Folia tunelowa,
- Folia do oczek wodnych i stawów.
Folia tunelowa
Jak sama nazwa wskazuje, służy do osłonięcia zamówionego lub wykonanego szkieletu tunelu ogrodniczego. Jej cechą charakterystyczną jest praktycznie nieograniczona gama zastosowań. Dzięki odpowiednim taśmom klejącym oraz kotwom mocującym ogrodnik jest w stanie pokryć nią praktycznie każdy kształt i wielkość. Uprawa warzyw i owoców w naszej strefie klimatycznej jest wielką niewiadomą. Po upalnych dniach nagle pojawiają się dotkliwe chłody, niszcząc bezlitośnie cały dorobek wiosennych starań, dlatego coraz popularniejsze stają się przydomowe tunele. Typowe szklarnie często nie zdają egzaminy z uwagi na wysoki koszt ich postawienia oraz niemożność szybkiego demontażu i przeniesienia w inne miejsce, ma to znaczenie zwłaszcza przy małych, przydomowych ogródkach. Folię tunelową można zakupić bezpośrednio pod tym adresem: https://obrzezeogrodowe.pl/folie.
Wpływ folii na uprawę
Samodzielna budowa niewielkiego szkieletu pod tunel nie powinna sprawić większego kłopotu, tym bardziej pokrycie go warstwą folii.
Zadaniem folii tunelowej jest przede wszystkim ustabilizowanie warunków, w których rozwija się roślina. Różnice temperatur wewnątrz nie są tak nagłe, z uwagi na nagrzanie się gruntu w ciągu dnia. Ponadto pod folią utrzymuje się stała wilgotność, a warzywa nie są narażone na uszkodzenia wywołane intensywnymi opadami atmosferycznymi. Rośliny wyhodowane w warunkach foliowych są dwu lub trzykrotnie większe oraz szybciej i intensywniej owocują.
W przypadku konieczności demontażu tunelu folię równie łatwo się zdejmuje i po złożeniu można dowolnie długo przechowywać.
Azyl w ogrodzie
Zielona przestrzeń wokół domu to nie tylko warzywa to także może być cudowne miejsce relaksu, zwłaszcza gdy ma się do czynienia z mikro jeziorkiem, czyli popularnym oczkiem wodnym. Zanim jednak zapluszczą w nim ryby, a naokoło pojawi się roślinność brzegowa i wodna, należy takie oczko wykonać. I tutaj w celu zapewnienia szczelności zbiornika stosuje się specjalistyczną folię do oczek wodnych. Podobnie jak w przypadku tunelu folię można kleić do pożądanego rozmiaru. Sprawą najważniejszą jest, aby przed położeniem folii dno oraz brzegi wykopanej niecki dokładnie wyłożyć grubymi tkaninami. Mogą to być stare dywany, koce czy kołdry. Ciężar wody jest w rzeczywistości bardzo duży, ciśnienie skierowane w dół i na boki mogłoby docisnąć folię do jakiegoś kamienia, co skutkowałoby przebiciem.
Jak widać folia ogrodowa, otwiera przed ogrodnikami zupełnie nowe perspektywy, można ją przechowywać, zajmuje niewiele miejsca, a poza tym nigdy nie wiadomo, kiedy będzie potrzebna, więc na co czekać?