sofa

Każdy z nas urządza swój dom wedle własnego uznania. I choć wnętrza różnią się między sobą stylem aranżacji, wykończeniem i dodatkami, pewne elementy pozostają niezmienne i znajdują się w każdym mieszkaniu. Tak jak kuchnia nie może obyć się bez stołu, a łazienka bez półek, tak salon powinien wyróżniać się wygodną sofą. O czym musimy pamiętać, dokonując jej zakupu i jakie modele wybierane są obecnie najczęściej?

Czym kierować się przy wyborze sofy?

Wbrew pozorom kryteriów wyboru jest sporo. Salon jest częścią mieszkania, w której spędzamy większość swojego wolnego czasu. Z reguły zależy więc nam na tym, aby siedzisko nie tylko było strefą relaksu, ale dobrze się prezentowało i posiadało kilka dodatkowych opcji.

Metraż pomieszczenia

Wymiary salonu, w którym docelowo ma znaleźć się sofa, mają kolosalne znaczenie. Przy małej powierzchni kwadratowej nie powinniśmy inwestować w rozbudowane siedziska o dużym gabarycie. Wpłynie to na swobodę poruszania się po pokoju. Poza tym toporne, szerokie sofy optycznie zmniejszają przestrzeń. Na niewielkim metrażu świetnie sprawdzają się proste modele na cienkich, drewnianych nogach. Wyglądają nowocześnie i lekko.

Jakie funkcje ma spełniać sofa?

Jeśli rozważamy zakup sofy do salonu w celu stworzenia strefy dla gości, ale także osobistego miejsca wypoczynku, warto zastanowić się nad wersją modułową. Ustawienie poszczególnych komponentów możemy dowolnie zmieniać w zależności od aktualnych potrzeb. W danej chwili sofa może służyć jako mebel reprezentacyjny, na którym spędzamy czas z rodziną lub znajomymi, aby za moment przemienić się w miejsce z funkcją spania dzięki możliwości rozłożenia części kanapy. 

Nierzadko oczekujemy również, aby sofa do salonu wyposażona była w pojemnik na pościel. To bardzo praktyczne rozwiązanie, szczególnie jeśli sofa ma być jednocześnie łóżkiem gościnnym.

Kolor sofy

Wybór odpowiedniego koloru nastręcza wiele trudności. Jakie wskazówki będą pomocne?

Odcień współgrający z wnętrzem

Naturalnie barwa obicia zależy od naszych osobistych upodobań. Przy stonowanych ścianach możemy pójść w kierunku odważnych akcentów: czerwieni, żółci, czy kwiatowych wzorów. W sytuacji odwrotnej, gdy to ściany salonu grają pierwsze skrzypce i zachwycają bogactwem barw, warto zdecydować się na sofę w kolorze beżowym, szarym, czy granatowym.

Jeśli jesteśmy posiadaczami zwierząt domowych, kolor sofy ma istotne znaczenie. W zależności od umaszczenia futrzaka wybierzmy taki materiał, na którym jego sierść nie będzie widoczna.

Najnowsze trendy

Moda na niektóre modele sof nie przemija. Idealnym przykładem jest pikowana sofa do salonu typu tuxedo. Ociepla wnętrze, dzięki czemu nabiera ono przytulności. Wielu ludzi szczególnie upodobało sobie stawianie w salonie klasycznych kanap na nóżkach zwanych patyczakami. Pasują one praktycznie do każdej aranżacji. Wciąż dużym powodzeniem cieszą się modele bez nóżek i ostrych kątów, popularne w latach 70.