Domy ekologiczne

Domy ekologiczne cieszą się coraz większą popularnością. Wynika to zarówno z nieustannej troski o środowisko naturalne i perspektywy niższych rachunków za ogrzewanie, jak i systemów wsparcia dla inwestorów ze strony Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dom ekologiczny wybudować można w oparciu o różne technologie, które posiadają własną specyfikę i w dużym stopniu decydują o ostatecznym przebiegu inwestycji oraz finalnym rezultacie.

Budowa domu ekologicznego

Kraje należące do Unii Europejskiej regularnie wprowadzają liczne udogodnienia dla inwestorów, którzy planują budowę domów jednorodzinnych. Ich wznoszenie i eksploatacja pochłania nawet 40 proc. całej energii produkowanej w Europie, dlatego konieczne jest stosowanie rozwiązań przyczyniających się do obniżenia tej wartości. Z tego względu coraz popularniejsze stają się domy ekologiczne, co da się zauważyć także w Polsce. Inwestorzy mogą liczyć na dofinansowanie na budowę domów energooszczędnych oraz pasywnych. W pierwszym przypadku zapotrzebowanie na energię do wentylacji i ogrzewania nie przekracza rocznie 50 kWh/m2, a współczynnik przenikania okien wynosi 1,3-1,0 W/m² × K. W domach pasywnych zapotrzebowanie na energię do wentylacji i ogrzewania to maksymalnie 15 kWh/m2 rocznie, podczas gdy współczynnik przenikania okien nie przekracza 0,8 W/m² × K.

Tradycyjna technologia murowana

W budowie domu ekologicznego zastosować można tradycyjną technologię murowaną. W tym przypadku bardzo ważne jest, aby wszystkie prace prowadzone były z wysoką precyzją oraz przy użyciu materiałów o odpowiednich właściwościach termicznych. Im niższy współczynnik przewodzenia ciepła lambda, tym lepsza izolacyjność. O efektywności ocieplenia domu decyduje nie tylko grubość izolacji termicznej, ale również jej rodzaj. Budując dom ekologiczny tradycyjną technologią murowaną, najlepiej wybrać projekt ze ścianami dwuwarstwowymi – taka warstwa ocieplenia znacząco ułatwia osiągnięcie wymaganej izolacyjności termicznej ścian. Nie bez znaczenia pozostaje sposób ułożenia ocieplenia. Im dokładniej budynek będzie zaizolowany, tym ryzyko wystąpienia mostków termicznych będzie się zmniejszać.

Budowa domu ekologicznego w technologii szkieletowej

W przypadku technologii szkieletowej nie występują praktycznie żadne ograniczenia w kwestii standardu domu ekologicznego oraz jego wyposażenia. W budynkach drewnianych stosuje się podwójną termoizolację, ze względu na coraz wyższe wymogi w zakresie termoizolacyjności przegród zewnętrznych. Domy szkieletowe mogą osiągnąć standard pasywny, jednak muszą być zbudowane bardzo szczelnie i wyposażone w odpowiedni system wentylacji z rekuperacją oraz ogrzewanie wykorzystujące energię odnawialną. Takie budynki ekologiczne stawiane są nawet na obszarach o zimnym klimacie, o ile zastosuje się w nich ogrzewanie regulowane czujnikami sprawnie reagującymi na zmiany temperatury. Z uwagi na słabą akumulację ciepła, nie jest zalecane wykorzystywanie w nich ogrzewania podłogowego lub ogrzewania kominkowego z funkcją rozprowadzania ciepłego powietrza.

Domy ekologiczne w budownictwie modułowym

Domy ekologiczne budować można także w technologii modułowej. Do jej zalet należy produkcja poszczególnych prefabrykatów z wysoką dokładnością oraz ich łatwy montaż, a także krótki czas wykonania oraz pewność szczelności przegród. Budownictwo modułowe pozwala inwestorom na przejście przez wszystkie próby szczelności, a tym samym uzyskanie niezbędnych certyfikatów energetycznych. Domy te mogą powstawać zarówno z elementów drewnianych, jak i betonu, żelbetu, stali konstrukcyjnej czy keramzytu lub innych wielkowymiarowych kruszyw ciepłych. W porównaniu z tradycyjnymi technologiami, budownictwo modułowe wyróżnia się większą trwałością prefabrykatów. Ekologiczne domy z gotowych elementów wybudować można przy użyciu gotowych komponentów, które wykonane są z fabryczną dokładnością – np. belek stropowych, schodów i podestów, szyb wind, klatek schodowych, balkonów, słupów oraz licznych produktów na zamówienie, co znacząco zwiększa elastyczność możliwości.

____________________________________________

Artykuł powstał dzięki uprzejmości firmy Mabudo