Coraz chętniej uciekamy poza miasto, do zielonych terenów i do przestrzeni innej niż ta, jaką oferuje betonowa dżungla. Trend dezurbanizacji stał się na tyle silny – duża w tym „zasługa” pandemii koronawirusa – że wiele osób szuka alternatywy do mieszkania w bloku. Jeśli czas budowy odgrywa istotne znaczenie, warto zainteresować się domami szkieletowymi, które – w stosunkowo krótkim czasie – wyrosną na naszej działce jak grzyby po deszczu.
Technologia domów szkieletowych przeszła wiele zmian, dlatego nie należy jej utożsamiać z sezonowymi drewnianymi domkami czy popularnymi kiedyś „kanadyjczykami”. Domy szkieletowe mają obecnie wiele zalet, ale też nie są pozbawione wad, dlatego warto przeanalizować za i przeciw – przed ostatecznym wyborem technologii budowy.
Dom szkieletowy – charakterystyka
W przypadku domów szkieletowych, konstrukcję nośną stanowią szkielety – produkowane w specjalistycznych firmach lub wykonywane metodą gospodarczą i skręcane na podłożu. W budownictwie mieszkaniowym szkielet wykonywany jest z drewna, natomiast w budownictwie przemysłowym dominują szkielety na bazie stali (magazyny, hale).
Jak to się robi? Szkielety ścian wypełnia się wewnątrz wełną izolacyjną i zabudowuje za pomocą drewna lub płyt drewnopodobnych. Potem budowa domu szkieletowego w zasadzie nie różni się od tej tradycyjnej. Przeprowadzane są prace instalacyjne, montaż stolarki drzwiowej i okiennej, wykonywane są prace tynkarskie lub kładziona jest gładź.
Domy szkieletowe – zalety i wady
Projekty domów szkieletowych cieszą się coraz większą popularnością. Inwestorzy wychodzący z założenia, że “czas to pieniądz”, jak również ci, którzy (z różnych względów) nie mogą sobie pozwolić na budowę przez dwa lub trzy sezony, decydują się właśnie na domy w szkielecie drewnianym. Kiedy mamy już fundamenty, to taki dom może powstać dosłownie w kilka tygodni. Potem już tylko montaż instalacji, wykończenie i nim się obejrzymy – można się wprowadzać. Projekt domu szkieletowego może być też pasywny! Obecnie stosuje się podwójną termoizolację wewnątrz i na zewnątrz szkieletu. Budynek musi jednak być zbudowany naprawdę szczelnie, powinien posiadać wentylację mechaniczną z rekuperacją oraz być ogrzewany z wykorzystaniem energii odnawialnej.
Podsumowanie zalet
- krótki czas budowy
- możliwość budowy o dowolnej porze roku
- lekka konstrukcja
- dobry stosunek jakości do ceny
- szybki pobór ciepła
Dom wykonany w szkielecie drewnianym nie będzie zakwalifikowany do tzw. “domów na wieki”. Pod względem trwałości, dom szkieletowy ustępuje niestety miejsca na podium domowi budowanemu tradycyjnie. Ponadto, aby taki dom nie sprawiał nam kłopotów tj. aby wszystko było zrobione zgodnie ze sztuką budowlaną, potrzeba naprawdę fachowej, znającej się na rzeczy – ekipy budowlanej. Cały czas na rynku odnotowuje się niedobór profesjonalnych ekip specjalizujących się w budownictwie szkieletowym, co przekłada się niestety na koszt robocizny. Proces budowy – od postawienia konstrukcji do zamknięcia budynku – musi być szybki, zatem ekipa budowlana – oprócz posiadania fachowej wiedzy, musi być też rzetelna i sprawna. Organizując budżet na budowę domu szkieletowego, należy wziąć pod uwagę fakt, że nie ma tu podziału na wiele etapów budowy.
Budżet należy zgromadzić wcześniej, aby nie dopuścić do zastoju. Wybierając projekt domu szkieletowego należy dokładnie przeanalizować jego aranżację tj. podział na poszczególne pomieszczenia i ich funkcję. Jest to o tyle ważne, że później (tj. po postawieniu szkieletu), nie da się już usunąć żadnej ściany. Ponadto, konstrukcja szkieletowa jest lekka, więc powieszenie szafek w kuchni, czy postawienie bardzo ciężkich mebli na stropie – warto wskazać już na etapie projektu lub jego adaptacji.
Podsumowanie wad:
- szybka utrata ciepła (ale też szybki pobór, więc wadę kompensuje zaleta)
- brak możliwości modyfikacji układu pomieszczeń podczas budowy lub po jej zakończeniu
- kłopoty z akustyką (choć tutaj można je wyeliminować stosując odpowiednie rozwiązania technologiczne)
- konieczność zorganizowania całego budżetu przed realizacją budowy
Często zadawane pytania
Czy dom szkieletowy jest tańszy w budowie niż dom murowany? Na to pytanie nie mamy jednoznacznej odpowiedzi.
Czy dom szkieletowy posłuży nam 100 lat? Tak, o ile będzie wykonany z odpowiedniego drewna i we właściwy sposób tj. zgodnie z wiedzą i sztuką budowlaną. Przykładem może być budownictwo Skandynawskie. Większość starych (często stuletnich) domów – mimo surowego klimatu, jest naprawdę w dobrym stanie.
Zdjęcie: Projekt GL9991439 Aurora Maxi II SZ z kolekcji Atrium, arch. Piotr Godlewski oraz Krzysztof Lelek
Tekst sponsorowany: https://projekty.muratordom.pl/