remont

W glebach, na których stawiane są różnego rodzaju budynki, może dochodzić do powstawania różnych zjawisk, które w konsekwencji doprowadzić mogą do uszkodzeń ciągłości hydroizolacji. Jeżeli nie będzie odpowiedniego zabezpieczenia pionowej izolacji fundamentów, to dojdzie do pociągnięcia wilgoci w dolnej kondygnacji, czy też w piwnicy. Izolacja przeciwwilgociowa zatem wymaga bardzo dobrej ochrony przed różnymi niebezpiecznymi uszkodzeniami, a w tym celu doskonale sprawdzą się folie kubełkowe. Żeby taka folia dobrze spełniła swoje zadanie musi być odpowiednio zamontowana. Warto zatem wiedzieć, jakie właściwości mają folie fundamentowe.

Folie fundamentowe i ich właściwości

Tym, co wyróżnia folie fundamentowe jest to, że mają one dosyć charakterystyczną powierzenie, gdzie równomiernie osadzone są wytłoczenia o powtarzalnej strukturze. Membrana w wypadku tych właśnie folii jest produkowana z odpowiednio wzmacnianego polietylenu HDPE, zazwyczaj w czarnym kolorze. Cechą charakterystyczną tego właśnie materiału jest bardzo duża wytrzymałość zarówno na uszkodzenia mechaniczne, jak również na zmiany temperatury. Jest on wytrzymały ponadto na działania szkodników, jak i na rozwój pleśni, czy też grzybów.  Do właściwości, jakie ma polietylen HDPE możemy również zakwalifikować odporność na uszkodzenia, które powstają na skutek kontaktu z korzeniami, co nie pozostaje bez znaczenia dla efektywnej ochrony ścian fundamentowych. 

Jak stosować folie fundamentowe?

Nie bez powodu folie fundamentowe wypierają tak powszechnie stosowany dotychczas lepik oraz papę. Wszystko za sprawą niezwykle łatwego montażu. Obecnie ponadto znajdziemy na rynku naprawdę bardzo szeroki wybór folii fundamentowych, na przykład samoprzylepnych, dzięki którym nie ma potrzeby spajania istniejących łączeń. Tego typu izolacja może być wykonana na bloczkach, cegłach, czy też na betonie, ale przy tym musimy pamiętać o tym, że najpierw trzeba odpowiednio wygładzić powierzchnię. Zanim wykorzystamy folię, koniecznie musimy upewnić nie, że nie ma ryzyka że zostanie ona uszkodzona, na przykład przed wystające gwoździe, kołki, czy też inne niebezpieczne przedmioty. 

Jaką folia na fundamenty będzie najlepsza?

Jeżeli wybieramy folie fundamentowe, to przede wszystkim musimy stosować się do wszelkich wskazówek kierownika, który nadzoruje prace budowlane. Powinien on nam doradzić, jakie materiały najlepiej się sprawdzą. Ponadto, trzeba też stosować się do zaleceń producenta, które znajdziemy na opakowaniu. Folia powinna mieć minimalną grubość 1-1,5 mm.