fotowoltaika

Fotowoltaika, czy też inaczej panele słoneczne, to ostatnimi czasy bardzo popularny sposób korzystania z energii. Jest to rozwiązanie ekologiczne i bardzo ekonomiczne, pozwalające na skorzystanie z formy energii dostępnej dla każdego całkowicie za darmo – promieni słonecznych.

Co to jest fotowoltaika?

Być może rozglądając się wokół, coraz częściej obserwujesz domy z zamontowanymi na dachu lub w innej części budowli panele słoneczne. O ile jeszcze kilka lat temu fotowoltaika kojarzyła się bardziej z drogą inwestycją, do której mieli dostęp tylko najbogatsi, o tyle dzięki coraz silniej obecnej polityce ekologicznej związanej m. in. ze zrównoważonym gospodarowaniem energią, a co za tym idzie dużym dotacjom, panele solarne stały się coraz popularniejsze. Jak działają panele fotowoltaiczne? W dużym skrócie, dzięki panelom energia słoneczna magazynowana jest w tak zwanych ogniwach, które przekształcają energię słoneczną w prąd stały.

Fotowoltaika pobiera energię ze słońca nawet w pochmurne dni, choć nieco mniej. W tym przypadku warto zamontować jednak dodatkowe źródło energii, które pozwoli na przykład nieco dogrzać wodę do odpowiedniej temperatury.

Fotowoltaika – czy to się opłaca?

Fotowoltaika ma wiele zalet, wśród których główną jest oszczędność wydatków na prąd, a także duża ekologiczność takiego rozwiązania. Przede wszystkim, instalacje fotowoltaiczne nie emitują zanieczyszczeń (eco-team.pl), ponieważ energia w nich przetwarzana nie generuje żadnych dodatkowych substancji, które mogłyby powodować szkody dla środowiska naturalnego. Jak już zostało wspomniane, energia wytwarzana dzięki panelom bierze się w prostej linii od słońca.

Drugą, z pewnością najbardziej intratną korzyścią, są finanse. O ile samo zamontowanie paneli solarnych jest na początku związane z pewnymi kosztami, o tyle później, inwestycja zwraca się kilkukrotnie. Warto również zaznaczyć, że można uzyskać spore dotacje na zamontowanie fotowoltaiki, które wynoszą nawet 90 procent kosztów.

O ile w chłodniejsze miesiące musimy liczyć się z tym, że część energii będzie trzeba wygenerować za pomocą innych źródeł, o tyle w miesiące bardziej słoneczne możemy korzystać z prądu niemal za darmo. W ogólnym rozliczeniu rocznym na pewno wyjdziemy więc na plus.

W jakich warunkach klimatycznych można zmontować fotowoltaikę?

Energia generowana przez panele słoneczne jest w naszym klimacie większa latem i wiosną, kiedy słońca jest generalnie więcej; jednak nawet zimą mamy w przypadku fotowoltaiki dostęp do prądu. Ponadto generowana przez panele energia może być uzyskiwana w większej lub mniejszej ilości za pomocą różnych typów i  ustawień paneli.

Nie jest prawdą, że fotowoltaika nie jest przydatna w polskim klimacie, ponieważ nawet w zimie jest wiele słonecznych dni. Oczywiście, panele słoneczne w kraju, w którym przez kilka miesięcy w roku jest raczej ciemniej niż jaśniej są mniej opłacalne niż w destynacjach, w których codziennie świeci słońce – ale najnowsze sposoby montowania paneli solarnych wykorzystują coraz więcej możliwości płynących z promieni słonecznych, skutecznie optymalizując koszty energii elektrycznej.