ślusarz

Ślusarstwo należy do jednych z najstarszych zawodów rzemieślniczych. Współcześnie zawód ten jest mniej popularny, aniżeli kilkadziesiąt lat temu. Osoba zajmująca się ślusarstwem musi nie tylko posiadać odpowiednie narzędzia ślusarskie, ale także ogromną wiedzę i umiejętności. Fachowiec zajmuje się ręczną obróbką metali na zimno, może na przykład wykonywać okucia budowlane czy też dorabiać klucze do zamków. W jego pracy istotną rolę odgrywają narzędzia ślusarskie, jakimi posługuje się w miejscu zatrudnienia.

Kim jest ślusarz?

Ślusarz jest to zawód rzemieślniczy w dalszym ciągu doceniany na rynku. Zazwyczaj jest on zatrudniony w przedsiębiorstwach produkcyjnych, aczkolwiek może on oferować swoje usługi także do klientów prywatnych. Aby pracować na takim stanowisku należy posiadać wiedzę teoretyczną, jak i doświadczenie w praktyce. Chcąc zostać fachowcem należy ukończyć kurs i zdać egzamin. Co ważne, nie trzeba kończyć specjalnych studiów. Po zdaniu egzaminu otrzymuje się dyplom potwierdzający uzyskane kwalifikacje zawodowe. Ślusarz może posiadać pewne specjalizacje, a swoje prace może wykonywać ręcznie albo przy użyciu maszyny. Jego umiejętności okazują się nieocenione zwłaszcza w zakładach przemysłu metalowego i w przedsiębiorstwach zajmujących się naprawą urządzeń grzewczych oraz sprzętów domowych.

Do obowiązków ślusarza zalicza się:

  • naprawę oraz wykonawstwo narzędzi i oprzyrządowania technologicznego
  • wykonawstwo oraz naprawę wyrobów galanterii metalowej
  • trasowanie
  • roboty konstrukcyjno-spawalnicze
  • konserwację sprzętu mechanicznego
  • obsługę oraz naprawę maszyn czy urządzeń technologicznych
  • kontrolę stanu technicznego maszyn oraz urządzeń, a także ich jakości wykonania

Można wymienić parę kierunków specjalizacji ślusarza:

  • Ślusarz samochodowy- do jego obowiązków należy naprawa prostych mechanizmów w nadwoziach samochodów czy innych pojazdów. Dokonuje więc napraw: zawiasów, podnośników szyb, zamków, blokad.
  • Ślusarz wyrobów artystycznych- jego praca polega na wytwarzaniu, naprawie oraz odtwarzaniu metalowych przedmiotów artystycznych, a więc żyrandoli, okuć artystycznych albo świeczników i innych wyrobów.
  • Ślusarz sprzętu domowego- z jego usług korzystają często osoby prywatne. Jest on w stanie naprawić sprzęt domowy (odkurzacze, maszyny do szycia, roboty kuchenne, pralki, wentylatory).
  • Ślusarz urządzeń komunalnych- do jego zakresu działań należy konserwacja oraz naprawa urządzeń komunalnych ( zawiasy, proste instalacje wodno-kanalizacyjne, zasuwy, zamki, instalacje gazowe, instalacje wentylacyjne oraz grzewcze). Swoją pracę wykonuje zarówno w obiektach mieszkalnych, jak i przemysłowych.
  • Ślusarz konstrukcji stalowych- specjalizuje się w budowaniu wytrzymałych i solidnych konstrukcji stalowych (ogrodzenia, zbrojenia budowlane, bramy, kraty).

3 podstawowe narzędzia ślusarza

1. Imadło

Najważniejsze narzędzie stałe, z jakiego korzysta ślusarz, które montowane jest do stołu ślusarskiego. Jego lokalizacja na środku umożliwia swobodne operowanie dostępną przestrzenią roboczą, minimalizując przy tym ryzyko narażenia na niebezpieczeństwo siebie czy innych osób. Ważne jest to, aby było ono zamocowane na optymalnej wysokości, pozwalając na wygodne i sprawne działanie. Zobacz inne narzędzia ślusarskie na: https://narzedzia-esklep.pl/

2. Przecinarka

Kolejnym ważnym narzędziem ślusarskim jest przecinarka. Na rynku znajduje się ich wiele modeli. Przecinarka taśmowa została wyposażona w mocną taśmę, pozwalając na niezwykle precyzyjne działanie. Sprzęty te dzieli się na ręczne i grawitacyjne. Przecinarki ręczne opierają swój mechanizm działania na sile manualnej, która tworzona jest przez ruch podnoszenia oraz opuszczania ramienia maszyny. Narzędzia grawitacyjne potrzebują do działania podniesienia ramienia, natomiast za jego opuszczenie odpowiedzialny jest tłumik hydrauliczny. Sprzęty te odznaczają się intuicyjnością, z tego względu są chętnie wykorzystywane w zakładach ślusarskich.

3. Frezarka

Za jej pomocą możliwe jest frezowanie metalu. To rodzaj obróbki metalu skrawaniem, gdzie dany element zostanie nieruchomy, a obraca się końcówka robocza frezarki. Najczęściej wykorzystywane narzędzie w przemysłowej produkcji. Dzięki temu urządzeniu można wykonać detale o dowolnych formach. Nowoczesne narzędzia ślusarskie odznaczają się dużą precyzją i pozwalają na wykonanie skomplikowanych detali.